Ranking kryptowalut kwiecień 2021 | Działo się!

Co ciekawego działo się w ubiegłym miesiącu? Zapraszamy serdecznie na Ranking Kryptowalut Kwiecień 2021. Materiału jest nad wyraz sporo – w sam raz na majówkę ;). Zapraszamy.

W podtytule marcowego miesięcznego rankingu pytaliśmy Was, czy to już koniec hossy? Kwiecień pokazał, że niekoniecznie. Wraz z nowym rekordem ceny na poziomie 64 863 USD, bitcoin parł do przodu w towarzystwie optymistycznych danych dotyczących zainteresowania o randze instytucjonalnej i on-chain. Pod koniec miesiąca kryptowaluta odnotowała co prawda głębszą korektę pozostając jednak w trendzie wzrostowym i zamknęła kwiecień powyżej 58 000 USD.

Cena bitcoina w kwietniu 2021 r.

Początek miesiąca przyniósł nam doniesienia o tym, że wartość wszystkich kryptowalut razem wziętych zdołała przekroczyć łączną wartość amerykańskiego systemu bankowego. To był dość duży krok milowy, który poruszył społeczność skupioną wokół króla kryptowalut. Wyglądało to tak:

ranking kryptowalut kwiecień
źródło: tutaj

Co ciekawe, wraz z końcem marca bitcoin zamknął za sobą szóstą z rzędu, miesięczną świecę. Koniec kwietnia, niestety, przerwał tę passę. Więcej informacji i interesujących spostrzeżeń na ten temat znajdziecie tutaj.

przerwana passa
źródło: tutaj
Nowy rekord i załamanie ceny bitcoina

14 kwietnia bitcoin wspiął się na wyżyny wykresu ceny i odnotował ATH na poziomie 64 863 USD (CoinMarketCap). Czujność byków została niejako uśpiona. Moment otrzeźwienia nadszedł 4 dni później – w niedzielny poranek 18 kwietnia. Cena bitcoina, w towarzystwie cen większości kryptowalut na rynku, zaliczyła mocne spadki. Wraz z nimi doszło do likwidacji pozycji traderskich w wymiarze 7,6 miliardów dolarów w ciągu zaledwie jednej godziny.

Rynek kryptowalut drżał wówczas od plotek, jakoby Departament Skarbu USA miał wkrótce oskarżyć szereg instytucji finansowych o wykorzystywanie aktywów cyfrowych do prania pieniędzy. Dzień później Blockchain Association zdementowało jednak te insynuacje. Innym tropem, w którym starano się dostrzec potencjalne ogniska zapalne głębokiej wyprzedaży BTC były doniesienia z Chin.

„Przystanek w połowie drogi”

Nie dalej jak dzień po spadkach, 19 kwietnia, znany i ceniony trader i kryptowalutowy analityk Willy Woo grzmiał, że to, co dzieje się aktualnie na rynku ceny bitcoina, jest zaledwie przystankiem w drodze do nowych, rekordowych poziomów ceny. Czy uważacie tak samo, jak on?

W chwili pisania tego tekstu (01.03.2021) kurs bitcoina wynosi 58 298 USD, co jest równoznaczne blisko 7,7% wzrostu w przeciągu ostatniej doby, a jednocześnie prawie 14% wzrostu w ciągu ostatniego tygodnia:

bitcoin ranking kryptowalut kwiecień
źródło: tutaj

Najważniejsze informacje ze świata kryptowalut z kwietnia 2021 w pigułce

Banki i inne duże instytucje finansowe ostrzą sobie zęby na bitcoina

Zgodnie z treścią kwietniowego zgłoszenia do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley planuje zezwolić tuzinowi swoich funduszy na inwestowanie w bitcoin za pośrednictwem kontraktów terminowych rozliczanych w gotówce i Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

W innym, złożonym w kwietniu zgłoszeniu do SEC widnieje informacja, że BlackRock Global Allocation Fund posiada 37 kontraktów futures z Chicago Mercantile Exchange o wartości prawie 360 458 USD. Kwota ta stanowiła 0,0014% aktywów funduszu ogółem. Kontrakty wygasły 26 marca.

BlackRock zarządza aktywami o wartości prawie 9 bilionów dolarów. Jest największą firmą zarządzającą inwestycjami na świecie, wyprzedzając Vanguard, UBS, Fidelity, JPMorgan Chase i BNY Mellon.

Wkrótce po tym, jak najstarszy bank z siedzibą w USA wszedł w przestrzeń kryptowalut, tak samo uczynił drugi najstarszy – State Street Corporation. 8 kwietnia dowiedzieliśmy się, że gigant bankowy, zarządzający aktywami o wartości 3 bilionów dolarów, umożliwi londyńskiemu Puremarkets korzystanie z platformy Currenex do handlu aktywami cyfrowymi.

Jedną z najbardziej elektryzujących wieści, która dobiegła społeczność kryptowalut w kwietniu przyszła z obozu JPMorgan. Okazało się, że już tego lata może zostać uruchomiony bitcoinowy fundusz tego banku. Co ważne, miałby funkcjonować w formule „aktywnie zarządzanego”. Oznaczałoby to, byłby pierwszym, bezpośrednio zależnym od wyników bitcoina.

Tesla sprzedała 10% swoich BTC

Końcówka miesiąca przyniosła również informację o upłynnieniu przez Teslę 10% zasobów w bitcoin. Na 30-stronicowym dodatku do kwartalnych wyników finansowych Tesla poinformowała o „pozytywnym wpływie” w wymiarze 101 milionów dolarów w odniesieniu do sprzedaży BTC. Według dyrektora generalnego Tesli, Elona Muska, firma „sprzedała 10% swoich udziałów, aby udowodnić płynność bitcoina jako alternatywę dla trzymania gotówki w bilansie”.

Coinbase weszła na giełdę

Kwiecień przyniósł oczekiwania odnośnie debiutu amerykańskiej spółki zarządzającej jedną z największych giełd kryptowalut na Nasdaq. Kiedy 7 kwietnia Coinbase przedstawiała raport wyników finansowych za I kwartał, dane były nad wyraz obiecujące.

14 kwietnia – w dniu debiutu – akcje o tickerze COIN były dostępne do obrotu po cenie 381 USD. To 52% wzrost w porównaniu z ceną referencyjną 250 USD.

Pompa na DOGE

W kwietniu DOGE zaliczyło rekord ceny. Nie byłoby w tym pewnie nic specjalnego gdyby nie fakt, że na przestrzeni ubiegłego miesiąca, kurs memowej kryptowaluty zaliczył w ciągu ostatnich 30 dni wzrost o 467% (dane CoinGecko z 30.04. br.).

W dogecoinowej pompie dużą rolę, jak zwykle, odegrał Elon Musk, który już 1 kwietnia w swoim stylu informował, że zabierze DOGE na Księżyc. Dosłownie czy w przenośni, rynek zareagował w sposób oczywisty. W pierwszych chwilach po tym, jak Musk opublikował swojego tweeta, kurs DOGE poszybował w górę o 12 %. Co stało się później przeszło już do historii.

Kryptowaluta osiągnęła rekord swojej wyceny 16 kwietnia, na poziomie 0,4377 USD (CoinMarketCap). Jeżeli chodzi o wykres, cała akcja wyglądała następująco:

kurs DOGE ranking kryptowalut kwiecień
DOGE/USD; źródło: CoinMarketCap

Sprawa SEC vs Ripple

Od 20 grudnia 2020 r., dokładnie dnia przed tym, jak dyrektor generalny Ripple Labs, Brad Garlinghouse, powiedział, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zamierza wytoczyć powództwo przeciwko firmie FinTech, cena XRP wzrosła o ponad 68,88%.

Cena XRP osiągnęła 6 kwietnia na giełdzie kryptowalut Bitstamp maksimum na poziomie 1,01307 USD. To najwyższa cena, jaką XRP odnotowało na tamten moment od 1128 dni.

Kwiecień przyniósł nam doniesienia o tym, że Ripple wyszło zwycięską ręką w kontekście rozpatrzenia przez sąd wniosku o ujawnienie komunikacji SEC odnośnie bitcoina i ethereum jako „niezarejestrowanych papierów wartościowych”.

Dyrektor Ripple Brad Garlinghouse i były dyrektor generalny Chris Larsen, złożyli wnioski o oddalenie pozwu, który został im wytoczony w grudniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Sprawa nie dotyczy bezpośrednio Ripple, aczkolwiek może mieć interesujące implikacje… Ponadto, Tetragon przegrał z Ripple i musi zapłacić 3,4 miliona dolarów.

Prawnicy Larsena stwierdzili również, że SEC nie może dochodzić odszkodowania pieniężnego na mocy przedawnienia – prawa, które ogranicza okres, w którym można wszcząć postępowanie sądowe. W odpowiedzi na powyższe SEC stwierdziła, że Brad Garlinghouse i Chris Larsen, faktycznie zdawali sobie sprawę, jakoby oferowanie XRP mogło naruszać federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Kluczowy argument Ripple opiera się na założeniu, że SEC nie powiadomiła firmy o domniemanym naruszeniu przepisów dotyczących papierów wartościowych. SEC twierdzi, że nie miała takiego obowiązku i że Ripple mogło skorzystać z wielu przesłanek, które mogły potwierdzać niezgodność z prawem określonych działań, które prowadziła firma.

Batalia na froncie SEC – Ripple trwa nadal. Z zainteresowaniem oczekujemy, jak to wszystko się zakończy. Wisienką na torcie kwietniowych newsów o Ripple była informacja, że zaraz po zakończeniu procesu spółka Ripple planuje pójść w ślady Coinbase, notując swoje akcje na parkiecie publicznym.

Ethereum

2 kwietnia cena ETH przekroczyła, po raz kolejny, poziom 2000 USD. Poprzedni rekord ceny 2041 USD cyfrowe aktywo wyznaczyło 20 lutego. Od tego czasu do tej pory kurs kryptowaluty spadł poniżej psychologicznej bariery 2000 USD.

30 kwietnia cena ETH wyznaczyła nowy, rekordowy poziom ceny, przekraczając znacząco poziom 2800 USD za sztukę (CoinMarketCap). W porównaniu z price action bitcoina, otworzyło to pole do spekulacji na temat wyższości, jaką największy altcoin świata miałby prezentować względem króla kryptowalut.

JPMorgan zwrócił uwagę, że istnieje nieodłączna różnica między tymi dwoma aktywami, przy czym BTC jest store-of-value, a ETH jest technologią i kręgosłupem całej krypto-natywnej gospodarki, pełniąc przy tym zdecydowanie szerszą rolę, niż tylko środek wymiany wartości.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, kurs drugiej największej kryptowaluty plasował się na wysokości 2854 SD. Było to równoznaczne z 3% wzrostu w ciągu ostatnich 24 godzin.

ethereum ranking kryptowalut kwiecień
źródło: tutaj

Z innych, ciekawych doniesień odnośnie Ethereum, z którymi warto się zapoznać:

DeFi

Łączna wartość środków zablokowanych w ramach DeFi przekroczyła w kwietniu 65 miliardy dolarów (na koniec marca było to 43 mld USD):

defi ranking kryptowalut kwiecień
sektor DeFi (dane na dzień 30 kwietnia 2021); źródło: tutaj

Jeżeli chodzi o ilość środków zablokowanych w ramach poszczególnych protokołów DeFi sytuacja na koniec kwietnia przedstawiała się następująco (top 10):

rank defi ranking kryptowalut kwiecień
Top DeFi wg DefiPulse (stan zestawienia na 30 kwietnia 2021 r.); źródło: tutaj

Z ciekawostek:

Przeczytaj również:

Jeżeli z jakiegoś powodu nie wiesz jeszcze, czym są zdecentralizowane finanse, koniecznie zajrzyj tutaj.

NFT

Już od kilku miesięcy, świat stokenizowanej sztuki cyfrowej zajmuje nagłówki wielu branżowych i mainstreamowych tytułów. Kwiecień przyniósł nam spekulacje o prawdopodobnie najbardziej niedocenionym NFT, NYSE – która wypuściła tokeny upamiętniające pierwsze trejdy znanych spółek, czy chociażby o tym, że IBM pracuje nad zrewolucjonizowaniem branży patentowej z wykorzystaniem technologii stojącej za NFT.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematem NFT nieco bardziej, w kwietniu opublikowaliśmy ranking najdroższych NFT, które zostały kiedykolwiek sprzedane (stan danych na początek kwietnia). Zobacz:

W związku z „nieoczywistością” zagadnienia przygotowaliśmy dwa teksty, które powinny odpowiedzieć na podstawowe pytania i rozwiać wątpliwości. Zachęcamy do lektury:

Top of the tops, czyli najchętniej czytane teksty na Bithub w kwietniu:


Jak będzie rozwijała się sytuacja na rynku kryptowalut w maju 2021 roku? Na to, rzecz jasna, przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Tymczasem zobaczcie, jak prezentuje się Ranking Kryptowalut Kwiecień 2021.

Ranking Kryptowalut BitHub Kwiecień 2021

Ranking kryptowalut kwiecień 2021 bazuje na miesięcznym wolumenie. Dzięki temu włączamy do zestawienia projekty o największej „popularności” w danym miesiącu, czego z kolei nie odzwierciedla wartość ich kapitalizacji. Pozwala to na uzyskanie przez ranking „płynności” oraz uwzględnianie w nim co miesiąc innej struktury cyfrowych monet. Dane do rankingu pochodzą z portalu coinmarketcap. Tradycyjnie przedstawiamy stopy zwrotów 30 wirtualnych walut wraz z tokenami DeFi z ostatniego miesiąca, z wyłączeniem stablecoinów.

Nieodłącznym elementem każdego Rankingu Kryptowalut Bithub są oczywiście komentarze. W aktualnym, kwietniowym rankingu sytuację rynkową komentują dla Was JPK Traders.

ranking kryptowalut kwiecień

Zestawienie 30 kryptowalut i tokenów DeFi o największym miesięcznym wolumenie wraz z kapitalizacją na dzień 30 kwietnia 2021 roku (wartości w miliardach USD):

XRP91 84969,3
BTC18 9291017
ETH1 761321
DOGE56040,5
BNB31194,5
ADA288,843
TRX2828,9
LTC220,917,6
BCH202,817,2
VET170,0912,5
ETC167,84,1
EOS1425,89
LINK11015,87
NEO101,796,6
DOT96,533,6
FIL91,310,7
XLM80,111,8
QTUM69,21,4
DASH46,63,13
BTM45,10,26
UNI43,721,4
ONT43,161,43
BSV40,35,4
MTL39,30,25
CHZ38,43,14
NKN35,40,38
SOL33,411,8
BTT33,24,6
AAVE31,235,4
ATOM29,74,86

Kapitalizacja rynku kryptowalut

Kwiecień zaczynał się nad wyraz optymistycznie. Zgodnie z treścią raportu „Week on Chain” z 5 kwietnia, opublikowanego przez firmę Glassnode, w ciągu tygodnia na przełomie marca i kwietnia (7 dni z rzędu), bitcoin cieszył się po raz pierwszy w historii kapitalizacją nie mniejszą niż 1 bilion dolarów. „To mocne wotum zaufania dla Bitcoina i całej klasy aktywów kryptowalutowych” – czytaliśmy w raporcie.

Glassnode zauważył również, że w tym czasie przeniesiono wówczas BTC o łącznej wartości około 1,98 miliona BTC. Stanowi to 10,6% krążącej podaży. Glassnode zaznaczyło, że średnie i wyższe rejestry poziomu 50 000 USD wykazywały na tamten moment cechy bardzo silnego wsparcia:

„Imponujące jest to, że ten wolumen on-chain stanowił jeden z najsilniejszych poziomów wsparcia, odkąd ceny wynosiły od 11 000 do 12 000 USD”.

Główna siła napędowa dla ogólnej kondycji sektora aktywów cyfrowych – kapitalizacja rynkowa kryptowalut – walczyła w kwietniu o utrzymanie się na poziomie powyżej 2 bilionów dolarów. Jeżeli chodzi o ten wskaźnik, zakończył on ubiegły miesiąc wynikiem w okolicach 2,1 bln USD:

kapitalizacja ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: CoinMarketCap

Dominacja rynkowa BTC

Tu robi się jeszcze ciekawiej. Dominacja rynkowa bitcoina spadła 22 kwietnia do 50%, co oznacza najniższy poziom od 33 miesięcy. Dwumiesięczny okres konsolidacji na poziomie 62% zakończył się pod koniec marca. Wtedy zaczęła rosnąć dominacja alctoinów. Dominacja BTC spadała systematycznie przez cały kwiecień, znosząc wskaźnik do poziomu 48%.

Dla uzyskania bardziej widocznego oglądu sytuacji, spójrzmy na wykres dominacji z ostatnich 3 m-cy:

dominacja bitcoina ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: coinmarketcap

Ostatnim razem dominacja BTC spadła do 50% w lipcu 2018 r., kiedy kryptowaluta kosztowała nieco poniżej 8000 USD. Był to środek długiej bessy, podczas której cena cyfrowego aktywa spadła – do połowy grudnia tego samego roku – do 3200 USD.

Zmienność % BTC/USD

Jeżeli chodzi o zmienność, w kwietniu wskaźnik konsekwentnie utrzymywał się na względnie stałym poziomie. Zmienność na rynku BTC USD na koniec kwietnia pozostała na wysokości ok. 3,27%:

zmienność bitcoina ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: tutaj

Dzienna liczba transakcji

Dzienna ilość transakcji w sieci Bitcoin wahała się w kwietniu w dość szerokim przedziale między 194 000 a 359 000. Wartość wskaźnika potwierdzonych transakcji zakończyła ubiegły miesiąc na wysokości nieco ponad 255 000:

potwierdzone transakcje bitcoin ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: tutaj

Wysokość opłat transakcyjnych w sieci Bitcoin

Na polu opłat transakcyjnych również działo się w kwietniu dosyć sporo ciekawych rzeczy. Wzrost w stosunku do marca jest dość wyraźny:

opłaty transakcyjne bitcoin ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: tutaj

Może się przydać;):

  • Bitcoin
google trends bitcoin ranking kryptowalut kwiecień 2021

Jeżeli zaintrygował Was fakt, że na pierwszym miejscu względem wyszukiwania frazy „bitcoin” znalazła się Turcja, koniecznie prześledźcie ten wątek:

  • blockchain
google trends blockchain ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: Google Trends

Liczba bitomatów | To już blisko 20 000 urządzeń!

Liczba bitomatów na koniec kwietnia wyniosła 19 108. To o 1596 więcej urządzeń więcej niż w marcu. Branża nieustannie rośnie w stosunku do końca maja 2020, gdy średnie miesięczne tempo wzrostu spadło z poziomu 300+ (zapewne na skutek obostrzeń wywołanych pandemią koronawirusa). W okresie między grudniem a kwietniem, na całym świecie przybyło ponad 6000 bitomatów.

liczba bitomatów ranking kryptowalut kwiecień 2021
źródło: tutaj

Popularność tych urządzeń rośnie w krajach rozwijających się, jak również dotkniętych trudną sytuacją gospodarczą. Wydaje nam się, że w powyższym kontekście, dość inspirujący może wydać się Wam poniższy artykuł:

Bitomaty to dla wielu osób najprostszy sposób, aby kupić lub sprzedać kryptowaluty. Dzięki temu wzrasta ich adopcja, a Bitcoin staje się bliższy opinii publicznej. Co więcej, bitomaty są dla niektórych możliwością uniknięcia wysokich podatków dotyczących inwestycji w wirtualne waluty.

Szukasz bitomatu w swojej okolicy? Zajrzyj tutaj.

Komentarz sytuacji na rynku kryptowalut kwiecień 2021

JPK Traders:

Kwiecień minął dość spokojnie jeśli chodzi o wahania ceny bitcoina. W ciągu 30 dni cena poruszała się w zakresie 50 000 $ a 60 000 $. O istotności obu poziomów pisaliśmy w naszych poprzednich analizach.

źródło: tutaj

Wsparcie okazało się dość mocne, aby wyrysować mocną, dzienną świecę wzrostową. Dodatkowym wparciem jest wzrostowa linia tendencji. Czy zatem Maj przyniesie nam nowe ATH? Hodlerzy na pewno by się ucieszyli ☺

źródło: tutaj

To wszystko, jeżeli chodzi o Ranking Kryptowalut Kwiecień 2021. Kolejna publikacja z tego cyklu już za miesiąc. Do zobaczenia!


Szukasz miejsca, gdzie mógłbyś podyskutować o swoich ulubionych kryptowalutach z aktywnymi i doświadczonymi praktykami rynku? Dołącz do społeczności Bithub Krypto Polska na Telegramie!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze