Najdroższe NFT w historii – RANKING

W zeszłym roku NFT znalazły się w czołówce zainteresowania sektora kryptowalut. Unikalne tokeny niewymienialne umożliwiają tworzenie rzeczywistych obiektów cyfrowych. Wszelkiej maści artyści nie omieszkali wykorzystać okazji, jaką daje ta technologia. Poznajcie najdroższe NFT w historii. Zapraszamy.

W 2021 r. nastąpił znaczny wzrost zainteresowania wokół NFT. Google Trends notuje w tym zakresie rekordowe wolumeny. Podobnie jest z wymiarem zainteresowania rynkami NFT, takimi jak Nifty Gateway czy OpenSea.

Nie rośnie jednak samo zainteresowanie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedano dziewięć z dziesięciu najdroższych NFT wszech czasów, co świadczy o dużym apetycie inwestorów. Mając to na uwadze zobaczmy, jak prezentują się najdroższe NFT, jakie kiedykolwiek sprzedano.

1. Everydays: The First 5000 Days: 69,3 mln USD

Rekord najdroższego NFT, jaki kiedykolwiek sprzedano (i jednego z najdroższych dzieł sztuki w historii) należy do EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS. Grafika, stworzona przez słynnego artystę cyfrowego Mike’a „Beeple” Winkelmanna, została sprzedana za 69,3 miliona dolarów na aukcji w Christie’s. Warto podkreślić, że był to pierwszy raz, kiedy ten poważany w świecie sztuki dom aukcyjny sprzedał dzieło w pełni cyfrowe.

NFT Beeple’a reprezentuje kolaż 5000 jego wcześniejszych dzieł, demonstrując jego rozwój jako artysty w trakcie jego kariery.

Dzieło zostało zakupione przez Vignesha „Metakovana” Sundaresana, który początkowo ukrywał się za pseudonimem, ale później ujawnił swoją tożsamość.

Drugim najwyżej licytującym w czasie tej aukcji był prezes i założyciel Tron – Justin Sun, który zaoferował aż 60,2 miliona dolarów, zanim w ostatniej sekundzie został przelicytowany przez Sundaresana.

2. CryptoPunk # 7804: 7,5 mln USD

najdroższe NFT
CryptoPunk #7804 (Larva Labs)

Dylan Field, dyrektor generalny firmy Figma zajmującej się oprogramowaniem do projektowania, kryje się za sprzedażą drugiego najdroższego NFT w historii – CryptoPunk # 7804. Ten NFT sprzedał się w 2018 roku za 15 000 – dziś wart jest 7,5 miliona dolarów.

CryptoPunks to losowo generowany zestaw 10000 unikalnych cyfrowych postaci. To jeden z pierwszych przykładów tokenów niewymienialnych wydanych w łańcuchu blokowym Ethereum. Ich autorami są Matt Hall i John Watkinson z amerykańskiego studia Larva Labs.

Początkowo rozdawane za darmo, niektóre CryptoPunks ze szczególnie rzadkimi lub pożądanymi cechami – takie jak niebieskoskóry kosmita palący fajkę, którym jest CryptoPunk #7804 – szły „na pniu” za znaczące kwoty. Dotyczy to również CryptoPunk #1651, który został sprzedany w lutym tego roku za sześciocyfrową sumę.

3. CROSSROAD: 6,66 mln USD

CROSSROAD to NFT stworzony przez znanego Wam już artystę – Beeple. Zawiera przekaz nastawiony przeciwko byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Donaldowi Trumpowi. Przedstawia powiększoną, leżącą postać zbliżoną wyglądem do Trumpa, z wulgaryzmami wypisanymi na jego nagim ciele. Jednak nie zawsze tak wyglądało; grafika została zaprojektowana tak, aby zmienić się w zależności od wyniku wyborów w 2020 roku. Gdyby Trump wygrał, przedstawiałby go w koronie i kroczącego przez płomienie.

Nifty Gateway, popularny rynek cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich, pośredniczył w sprzedaży tego NFT za 6,66 miliona dolarów między jej pierwotnym właścicielem (użytkownikiem Twittera Pablorfraile) a anonimowym kupującym.

Co ciekawe, ten NFT zmienił właściciela zaledwie cztery miesiące po pierwszym zakupie, za około 10-krotności pierwotnej ceny.

4. Pierwszy tweet JAcka Dorseya: 2,9 mln USD

Najdroższe NFT w historii? Nie tylko. To najdroższa, jak dotąd, cyfrowa reprezentacja pierwszego, historycznego tweeta załozyciela platformy społecznościowej Twitter – Jacka Dorseya. Tweet sprzedał się na aukcji w marcu 2021 r. za oszałamiającą kwotę 2,9 miliona dolarów.

Token powstał na platformie znanej jako Valuables – która umożliwia użytkownikom tworzenie NFT reprezentujących ich tweety.

W ramach swoich działań filantropijnych Dorsey zobowiązał się do natychmiastowej konwersji 100% wpływów na BTC przekazania środków na rzecz Africa Response.

5. CryptoPunk #6965: 1,54 mln USD

Drugi CryptoPunk na tej liście ma numer 6965 i niewzruszony wyraz twarzy. W lutym sprzedano go za kwotę 1,54 miliona dolarów.

Ten CryptoPunk to jeden z zaledwie 24 punków – „małp” (apes) który jest drugim najrzadszym typem punka po alien.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji CryptoPunk # 6965 jest ponownie wystawiony na sprzedaż za 2100 ETH (ok. 3,5 miliona USD). Jeśli zostanie sprzedany, sprzedawca uzyska zysk w wysokości blisko 130%.

6. Auction Winner Picks Name: 1,33 mln USD

Amerykański DJ i producent muzyki tanecznej, 3LAU, współpracował niedawno z artystą zajmującym się kolażami cyfrowymi Slimesunday. Chodziło o akcję zatytułowaną – w wolnym tłumaczeniu – „Zwycięzca aukcji wybiera nazwę” – NFT, który został sprzedany za 1,33 miliona dolarów na Nifty Gateway.

NFT zawiera teledysk i utwór taneczny i dawał kupującemu prawo do wybrania nazwy zarówno oryginalnego NFT, jak i NFT w wersji otwartej sprzedanych niedawno na Nifty Gateway.

7. CryptoPunk #4156: $1.3 Million

#4156 to kolejny punk, któremu udało się zarobić ponad 1 milion dolarów na aukcji publicznej.

CryptoPunk #4156 (Image: Larva Labs)

Podobnie jak nieco droższy CryptoPunk 6965, CryptoPunk #4156 jest rzadkim tokenem typu ape. Jego głowę zdobi niebieska bandana.

Według danych witryny Larva Labs, przeciętny CryptoPunk sprzedał się, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, za 25 247 USD. Oznacza to, że CryptoPunk #4156 odpowiada równowartości 51,5 „mniejszych” CryptoPunków.

8. Not Forgotten, But Gone: 1 milion dolarów

WhIsBe, współczesny artysta z Nowego Jorku, jest autorem serii NFT przedstawiających … gumowe miśki – w różnych, kreatywnych formach.

Chociaż WhIsBe był pierwotnie znany ze swoich malowideł gumowatych niedźwiedzi na całym Brooklynie, zdecydował się ostatnio ulokować swój talent artystyczny w sferę sztuki NFT.

Do tej pory 16-sekundowy film przedstawiający obracającego się szkieletu gumowatego niedźwiedzia, zatytułowany „Not Forgotten, But Gone”, jest najdroższym NFT stworzonym przez artystę i sprzedanym za 1 milion dolarów na Nifty Gateway.

9. Hairy: 888 888 USD

Muzyk, projektant mody i przedsiębiorca Steve Aoki podjął niedawno współpracę z ilustratorem 3D Antonim Tudisco, aby stworzyć NFT zatytułowany „Hairy”.

Token przedstawia niebieskiego, puchatego stwora w okularach, który podskakuje do jednego z bitów Aoki w 36-sekundowym klipie.

To działo sztuki cyfrowej zostało sprzedane za 888 888 USD w rekordowej wówczas aukcji Nifty Gateway.

10. THE COMPLETE MF COLLECTION: 777 777 USD

THE COMPLETE MF COLLECTION to kolejne z arcydzieł Beeple, które zawiera wideo z wszystkimi innymi dziełami sztuki sprzedawanymi w ramach jego kolekcji.

Ten NFT jest niezwykły, ponieważ towarzyszy mu również fizyczny token – w tym przypadku składający się między innymi z podpisanej tytanowej płytki, próbki włosów Beeple’a i świadectwa własności.

Token był najdroższym z pojedynczej edycji sprzedanym w ramach „The 2020 Collection” Beeple’a. Został kupiony przez kolekcjonera NFT Tima Kanga za kwotę 777 777 USD.

Może Cię zainteresować:

Chcesz stokenizować swoją własną sztukę? Zajrzyj tutaj:

źródło grafiki tytułowej: jeden ze szczegółów NFT Beeple’a EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze