Dlaczego opłaty za gas w Ethereum spadają?

Ethereum to kryptowaluta, która na przestrzeni ostatnich kilku tygodni notuje jedne z największych wzrostów. W chwili pisania tego tekstu, kurs ETH wzrósł w ciągu 24 godzin o ponad 12 % i kosztuje 2463 USD. Równolegle ze wzrostem ceny, w sieci spadły opłaty transakcyjne. Dlaczego?

kurs ethereum
wykres ETH.USD (30 dni – interwał świecy – 1D); źródło: CoinGecko

Coraz niższe opłaty za gas

Dane z EthGasStation wskazują, że standardowe lub szybkie transakcje procesowane są w kosztach oscylujących wokół (odpowiednio) między 39 a 50 gwei.

Jak pokazano na poniższym wykresie, opłaty za gas w sieci drugiej największej kryptowaluty spadają już od 20 kwietnia. W tym momencie wskaźnik ten podskoczył do średnio 37 USD, co jest najwyższym kosztem od lutego 2021 r. Trend wydaje się odwracać, a wskaźnik jest bliski najniższego poziomu w tym roku ze średnim kosztem 10,22 USD na transakcję.

opłaty ethereum
opłaty transakcyjne w sieci Ethereum; źródło: ycharts

Dlaczego opłaty w Ethereum spadają?

Współzałożyciel EthHub, Anthony Sassano, uważa, że istnieją 4 główne powody, dla których opłaty stają się niższe: zwiększenie limitu gasu (rozmiaru bloku) o 20%, ochłodzenie na rynku kryptowalut, wdrożenie rozwiązań drugiej warstwy oraz adopcja Flashbots. Właśnie to ostatnie zdaje się – zdaniem Sassano – odgrywać tutaj największą rolę.

Flashbots to organizacja, która opracowuje narzędzia do zmniejszania i ulepszania Miner Extractable Value (MEV). To przeciwieństwo aukcji gasu opartych o priorytet (PGA), jako że Flashbots mają pozytywny wpływ na obniżenie kosztów „paliwa” Ethereum. Organizacja broni „przejrzystego” ekosystemu MEV.

Jak informuje deweloper pod pseudonimem „Stephane”, blisko 72,22% hash rate Ethereum wykorzystuje Flashbots i ich narzędzia. Górnicy używają ich, aby zmaksymalizować swoje nagrody. Hash rate odnotował prawie 15% wzrost w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Co dalej z opłatami za gas w Ethereum?

Zaplanowane na lipiec wdrożenie EIP-1559 wywołało wiele niezadowolenia w sektorze górniczym. Wielu użytkowników sieci skupiło się na poszukiwaniu nowych sposobów maksymalizacji swoich zysków. Jak powiedział inwestor Spencer Noon, Flashbots może stać się podstawą nowego rynku opłat ETH:

Zagłębiałem się we wczesne dane #Flashbots, i * dobry panie *, górnicy $ ETH właśnie otrzymali niesamowite nowe źródło przychodów. ~ 5% dodatkowych przychodów na blok, a liczba ta będzie nadal rosła. Niewielu rozumie, jak głęboki wpływ ma to na budżet bezpieczeństwa $ ETH.

Inwestor Ethereum, Aftab Hossain, zauważył, że ​​EIP-1559 może ustabilizować krynek opłat. Ponadto, niektóre negatywne strategie MEV mogą okazać się nieopłacalne – na korzyść Flashbots.

Hossain podsumował:

” […] nieważne, że L1 będzie nadal używane dla różnych tx, ponieważ ma unikalną użyteczność, której L2 mogą nie być w stanie zaoferować jeszcze przez jakiś czas.”

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze