JPMorgan pozwoli klientom inwestować w bitcoin?

W sieci pojawiła się plotka, jakoby JPMorgan Chase przygotowywał się do zaoferowania niektórym klientom aktywnie zarządzanego funduszu bitcoin. Jeśli okaże się to prawdą, byłby to największy bank, który zaakceptowałby kryptowaluty jako klasę aktywów.

Jak podaje na podstawie swoich źródeł Coindesk, bitcoinowy fundusz JPMorgan może zostać uruchomiony już tego lata. Inne źródło miało poinformować redakcję, że depozytariuszem usług dla JPMorgan miałoby zostać NYDIG.

Aktywne zarządzanie kluczem do sukcesu?

Fundusz JPMorgan miałby być aktywnie zarządzany – dodaje CoinDesk. „To godne uwagi zerwanie z pasywną taryfą oferowaną przez zwolenników branży kryptowalutowej, takich jak Pantera Capital i Galaxy Digital, które pozwalają zamożnym klientom kupować i trzymać bitcoiny za pomocą funduszy, nawet jeśli sami ich nie dotykają. Galaxy i NYDIG oferują teraz fundusze bitcoin klientom Morgan Stanley.”

Fundusz JPMorgan miałby być przeznaczony dla klientów prywatnych, poinformowało źródło zaznajomione ze sprawą.

To bitcoin już nie jest „oszustwem”?

Prezes JPMorgan, Jamie Dimon, nazwał w 2017 roku bitcoina oszustwem, grożąc następnie „zwolnieniem w ciągu sekundy” każdego tradera, który miałby mieć cokolwiek wspólnego z kryptowalutą. „Jeśli jesteś na tyle głupi, żeby go kupić, pewnego dnia zapłacisz za to cenę” – powiedział wtedy Dimon.

Chociaż ostatnio stonował swoją retorykę, Dimon już wielokrotnie udowadniał, jak pogardliwy był jego stosunek względem kryptowalut.

Co ciekawe, dyrektorzy działów bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej banku przyznali, że zapotrzebowanie klientów może zmusić instytucję do zmiany podejścia.

JPMorgan ewoluuje

Potężne działy inwestycyjne JPMorgan, bankowość komercyjna i zarządzanie majątkiem stopniowo ewoluowały w podejściu do kryptowalut i blockchain, nawet jeśli przyjąć, że fundusz bitcoin skierowany do klientów jest pomysłem nowym. Analitycy banku regularnie publikują informacje rynkowe dotyczące ceny i perspektyw bitcoina w raportach dostępnych dla klientów.

Oddział firmy Onyx stara się na przykład przyspieszyć płatności międzybankowe za pośrednictwem technologii blockchain i JPM Coin. Po pięciu latach cichego rozwoju Onyx prowadzi globalną kampanię rekrutacyjną dla inżynierów blockchain.

Jeśli chodzi o bankowość inwestycyjną, JPMorgan wyemitował w marcu swój pierwszy produkt inwestycyjny powiązany z kryptowalutami, obligację strukturyzowaną powiązaną z wynikami akcji pośredniczących w bitcoinach, takich jak MicroStrategy i Riot Blockchain.

Jednak nowy produkt funduszu JPMorgan byłby pierwszym, bezpośrednio zależnym od wyników bitcoina.

Na chwilę publikacji powyższych rewelacji, JPMorgan nie ustosunkował się do nich w żaden sposób.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze