IBM pracuje nad przekształceniem patentów w NFT

IBM współpracuje teraz z IPWe w celu wprowadzenia NFT na rynek patentów. Wspólnie liczą na sukces dzięki opracowaniu i wdrożeniu nowych, biznesowych przypadków użycia dla NFT.

IBM pracuje nad przekształceniem patentów w NFT

Zgodnie z treścią udostępnionego wczoraj komunikatu prasowego, IBM łączy siły z silnym graczem rynku patentów IPWe w celu ich tokenizacji do postaci NFT.

Czy patenty będą funkcjonować w blockchain jako NFT?

Wizją IBM jest znalezienie środków umożliwiających szybkie i bezpieczne przenoszenie praw własności do patentów bez konieczności stosowania skomplikowanych, biurokratycznych procesów, które obecnie istnieją. W Stanach Zjednoczonych procedura wygląda następująco:

ibm nft
źródło: tutaj

Istnieje wiele przeszkód prawnych, które IBM musi pokonać, zanim ten projekt będzie mógł zostać wdrożony na całym świecie.

Według Ericha Spangenberga, CEO IPwe, tokenizacja praw związanych z posiadaniem patentu może doprowadzić do rewolucji na rynku, zwłaszcza w przypadku małych graczy:

„Wykorzystanie NFT do reprezentowania patentów pomoże stworzyć zupełnie nowe sposoby interakcji z własnością intelektualną. Oczekuje się, że przyniesie to korzyści nie tylko dużym przedsiębiorstwom, które mają znaczną własność intelektualną, ale przyniesie nowe możliwości małym i średnim przedsiębiorstwom, a nawet indywidualnym właścicielom praw własności intelektualnej”.

Prezes IPwe jest znany w branży jako „patent troll”, czyli osoba, która czerpie zyski z wnoszenia ogromnych ilości procesów sądowych i postępowań wykorzystujących prawo patentowe. Podobnie jak tzw. copyright trolls, którzy wykorzystują algorytmy YouTube, aby demonetyzować zawartość znanych kanałów i czerpać zyski z roszczeń wynikających z ustawy DMCA.

Innowacje ponad wszystko

Jak dotąd nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów dotyczących działań stojących za proponowanymi przez IBM NFT. Mimo to wiadomo, że tokeny będą przechowywane i udostępniane na platformie IPwe – która zapewni swoją infrastrukturę rynkową jako narzędzie handlu tokenami. Ma to być usługa hostowana w chmurze IBM Cloud i zasilana przez IBM Blockchain.

Jeśli IBM odniesie sukces, utorowałby drogę do nowego korporacyjnego zastosowania technologii blockchain. Obecnie NFT są używane jako reprezentacja określonego składnika aktywów lub nawet samego składnika aktywów. Idea tokenizacji patentów idzie jednak nieco dalej i jest poważnym wyzwaniem dla IBM.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze