Ten kranik bitcoin rozdał 19 700 bitcoinów właściwie za darmo

Wszystko zaczęło się od tego, że Gavin Andresen uruchomił kranik bitcoin. Popłynęło z niego 19 700 bitcoinów.

Okazuje się, że jeszcze w 2010 roku software developer Gavin Andresen realizował misję szerzenia adopcji BTC poprzez… rozdawanie ludziom bitcoinów za darmo.

Kranik bitcoin – kryptowaluty dla każdego

Społeczność r/Cryptocurrency na Redditcie wskrzesiła niedawno interesującą historię o tym, jak Gavin Andresen działał ze swoim „bitcoinowym kranikiem”.

Wątek zainicjowany przez „uGroundbreakingLack78” zaprosił społeczność do odbycia fascynującej podróży w czasie aż do czerwca 2010 roku, kiedy Andresen po raz pierwszy uruchomił tak zwany kranik bitcoin („Bitcoin faucet”). Korzystając z domeny „freebitcoins.appspot.com”, Andresen dał odwiedzającym możliwość otrzymania 5 BTC dziennie za zwykłe rozwiązywanie captcha, czyli kontrolnej bramki, która ma na celu odróżnienie źródła danych wejściowych wpisanych automatycznie od tych, które zostały wpisane ręką człowieka.

Skąd kranik brał bitcoiny?

„uGroundbreakingLack78” wyjaśnił:

„Aby zasilić pierwszy kran, Andresen załadował go własnymi 1100 BTC. Po ich rozdaniu kran został ponownie załadowany, pierwsi górnicy Bitcoin i wieloryby również przekazali swoje monety.”

Twórca kranu ogłosił swój „naprawdę głupi” pomysł rozdawania darmowych BTC na forum Bitcointalk w poście, który ukazał się 11 czerwca 2010 r. Jego motywacja przedstawiała się następująco: „[…] Chcę, aby projekt Bitcoin odniósł sukces. Sądzę, że ten sukces będzie większy, jeśli ludzie zdobędą garść monet, aby je wypróbować”.

kranik bitcoin
post Gavina Andresena z bitcointalk; źródło: tutaj

W czasie, kiedy sieć Bitcoina była jeszcze w powijakach, Gavin Andresen odegrał w tym wszystkim bardzo ważną rolę. Był jednym z głównych deweloperów BItcoina. Dołączył do podstawowego zespołu programistów w 2012 roku po tym, jak anonimowy twórca Bitcoina – Satoshi Nakamoto ogłosił, że opuszcza projekt.

Kranik bitcoin już nie działa…

Chociaż strona internetowa z darmowymi bitcoinami już nie działa, możemy zobaczyć, jak wyglądała. Zrzut ekranu strony głównej domeny unaocznił bardzo podstawową konfigurację, w której użytkownicy mogą skonfigurować swój cyfrowy portfel i łapać w niego BTC. Kranik rozdał użytkownikom 19 700 BTC wyłącznie za rozwiązanie captcha. Rozdane kryptowaluty są warte, wg dzisiejszych cen, blisko1,2 miliarda dolarów.

Witryna ilustrująca kranik bitcoin z około 2010 roku; źródło: Reddit

Któż nie chciałby otrzymać kilku bitcoinów w czasie, gdy król kryptowalut zalicza niewidziane dotąd szczyty? Jedno jest pewne: zdobycie bitcoina w ten sposób jest już w dzisiejszych czasach, właściwie niemożliwe. Zdarzają się jednak osoby, które są skłonne podarować komuś BTC. Z ich historią możecie zapoznać się w toku lektury poniższych tekstów:

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze