Gavin Andresen | „W tej kwestii Satoshi mógł się pomylić…”

4 135

Większość rewolucyjnych prognoz wyceny bitcoina dotyczy okresu po halvingu lub, generalnie rzecz biorąc lat 2020-2025. Założyciel Bitcoin Foudation – Gavin Andresen – poszedł jednak znacznie dalej…

Gavin Andresen, twórca oprogramowania, który w 2012 roku uruchomił Bitcoin Foundation, postanowił rzucić wyzwanie opinii tajemniczego twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto. Wyzwanie dotyczy tematu przyszłego wolumenu transakcji i ceny monet na blokchainie ojca kryptowalut.

Wszystko albo nic

Andresen podzielił zdanie Nakamoto – kryjącego się za pseudonimem autora manifestu sieci Bitcoin. Satoshi powiedział kiedyś, że w kontekście adopcji BTC może przewidzieć tylko dwa scenariusze. Według niego „za 20 lat będzie albo bardzo duży wolumen transakcji, albo nie będzie tego wolumenu w ogóle”.

Twórca Bitcoin Foundation podkreślił, że według niego wskaźnikiem ważniejszym od wolumenu będzie cena kryptowaluty. Dodał, że jego zdaniem może ona dojść do doprawdy ogromnych rozmiarów i to już w najbliższych latach (2028-2030).

Ale, ale!

Krótko po publikacji tweeta Gavin Andresen został zaatakowany przez zwolenników altcoinów. Argumentem, który pojawił się najczęściej, jest to, że konstruując swoją wypowiedź Satoshi miał na myśli BTC a nie sieć Bitcoin.

Twórcy Ethereum komentowali na przykład, że ich zdaniem dziś Satoshi pracowałby nad Ethereum chcąc dążyć do dalszego rozwoju bo inaczej „Ethereum mógłby nie mieć powodu, by istnieć”.

Zwolennicy Bitcoin Cash kpili z kolei z ubogiego UX Lightning Network, podczas gdy zwolennicy Bitcoin SV głosili, że słowa Satoshiego dotyczyły wyłącznie monet o konstrukcji podobnej do BSV.

Znaczenie forków Bitcoina w odniesieniu do dyskusji pod tweetem Andresena nie jest bez znaczenia. Dlatego też być może dobrym pomysłem jest odświeżyć sobie pewne kwestie:

Na koniec wypada dodać, że historycznie liczba transakcji w sieci Bitcoin koreluje z ceną jej kryptowaluty.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze