Krypto Tydzień: 13 – 19 grudnia 2021

5 489

W jednym z ostatnich tygodni roku nie brakowało spadków, które prawdopodobnie chwilowo przekreśliły marzenia o szybkim osiągnięciu 100 000 USD za BTC. Pomimo tego nastroje można określić jako dobre i to zarówno w przypadku inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

W 50 tygodniu roku (13 – 19 grudnia) pisaliśmy między innymi o zmianie w zachowaniu inwestorów detalicznych, markach sportowych wchodzących w metaverse i NFT oraz o rezygnacji Justina Sun. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Demokraci, a dokładniej Sherrod Brown i Elizabeth Warren wciąż nie przekonali się do stablecoinów: „Jeśli ulokujesz pieniądze w stablecoiny nie ma gwarancji, że je odzyskasz”. Chociaż trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na rynku kryptowalut bez używania cyfrowego dolara, to zawsze warto pamiętać o dywersyfikacji i na wszelki wypadek nie przechowywać całego majątku w jednym stablecoinie.

Ujawniono, że 37% wartości skradzionych w tym roku aktywów cyfrowych pochodziło z rug pulli w DeFi, co może nieco zniechęcić do korzystania ze zdecentralizowanych finansów. Nie ma natomiast wątpliwości (a przynajmniej nie powinno ich być), że najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut jest korzystanie z portfeli sprzętowych, dlatego warto poznać Ledger Live | Jakie możliwości otwiera korzystanie z natywnej aplikacji portfeli sprzętowych Ledger?

Co dalej z kursem BTC?

Według kluczowych wskaźników na początku tygodnia odnotowano dołek na bitcoinie, a do wydobycia pozostało już tylko 10% podaży bitcoina. Zaobserwowano również coraz mniej chętnych na wpłacanie bitcoinów na giełdy, co może oznaczać, że inwestorzy czekają na dalsze wzrosty.

Pomimo obecnej korekty / spadku / załamania rynku byczego nastawienia nie stracił Bloomberg: Bitcoin jest na dobrej drodze do 100 000 USD. Wszystkim hodlerom mocno zabiło serce w momencie, w którym wyceniono Bitcoin za 789 miliardów USD na CoinMarketCap, ale tylko przez chwilę… bo był to niestety błąd serwisu. Glassnode wydał raport na temat wyjątkowej walki: Byki kontra niedźwiedzie na rynku bitcoina: Decydujące starcie? Okazało się, że część inwestorów sprzedaje obecnie BTC ze stratą, ponieważ obawiają się dalszych spadków.

W przyszłym roku w Niemczech bank Sparkasse chce wprowadzić zakup Bitcoinów bezpośrednio z konta bankowego, co może okazać się kolejnym kamieniem milowym dla całej branży kryptowalut. Detaliści skupują z rynku przecenione Bitcoiny, a wieloryby nie przyglądają się temu bezczynnie: trzeci największy adres bitcoin kupił kolejne 257 bitcoinów.

Na kurs BTC w najbliższym czasie może wpłynąć to, co MicroStrategy planuje zrobić ze swoimi bitcoinami. Jedno jest pewne – Bitcoin: Cyfrowe złoto nie wzięło się znikąd.

Rynek altcoinów w pigułce

W artykule Jerome Powell | Inflacja, stopy, kryptowaluty i stabilność finansów w USA znajdziesz informacje, które są istotne nie tylko dla krypto inwestorów (w skrócie: stopy procentowe pozostaną na razie na bardzo niskim poziomie). Według Reutersa rosyjski bank centralny planuje wprowadzenie zakazu inwestycji w kryptowaluty, co z jednej strony jest dla wielu osób potwierdzeniem tego, że warto w nie inwestować pieniądze, ale z drugiej może przyczynić się do powstania nowej wersji „chińskich banów Bitcoina”.

Według giełdy Kraken kurs Solana (SOL) może wzrosnąć do prawie 600 USD, co może tłumaczyć ogromne zainteresowanie kryptowalutą ze strony inwestorów instytucjonalnych. Jeżeli jednak chodzi o inne projekty, tutaj widać dużo bardziej niedźwiedzie podejście CEO Kraken: 2022 rok może przynieść znaczne pogłębienie spadków na rynkach kryptowalut.

Na Polkadot działa już 5 pierwszych parachainów (Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover).

Nie jest zaskoczeniem, że zdaniem Elona Muska Dogecoin jest lepszy niż Bitcoin. Przynajmniej miliarder dopuszcza możliwość, że popularny meme coin powstał w ramach żartu.

Kącik NFT i metaverse

Nike przejmuje wiodący fashion house przestrzeni metaverse, ponieważ chce utrwalić swój cyfrowy świat. Oczywiście zakup cyfrowej platformy kolekcjonerskiej RTFKT nie uszedł uwadze największemu konkurentowi firmy. Kilka dni później zapowiedziana została kolekcja NFT od adidas Originals.

Bardziej zaskakujące (szczególnie w kontekście licznych wypowiedzi byłego prezydenta USA na temat kryptowalut) okazało się to, że również Melania Trump wchodzi na rynek NFT. Popularna platforma ecommerce Shopify wprowadza możliwość wybijania NFT, co może przełożyć się na ogromny napływ nowych tokenów.

Sprawdź, kiedy metaverse stanie się częścią naszego codziennego życia i na co dokładnie może wpłynąć pełna adopcja cyfrowych światów. Zanim to się stanie, Coinbase stworzy narzędzia dla metaverse.

W poszukiwaniu gemów

Prezentujemy pięć najlepszych kryptowalut według Raoula Pala, który poinformował, że prawie cały majątek przechowuje w cyfrowych aktywach (ale jednocześnie podkreślił, że nie ma żadnych długów). Sprawdź również 3 projekty, wokół których może być niebawem bardzo gorąco.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z cyfrowymi aktywami, to zanim zainwestujesz w kryptowaluty, zadaj sobie te pytania (a przede wszystkim miej realne oczekiwania).

Warto wiedzieć

Korzystanie z dźwigni nie jest dla wszystkich (a na pewno nie dla początkujących drobnych inwestorów), więc warto sprawdzić, jak działa handel z dźwignią, czyli co się stało w nocy z 3 na 4 grudnia 2021? COO giełdy Coinbase przewiduje miliard użytkowników kryptowalut w ciągu pięciu lat i to pomimo tego, że w tym roku ogłoszono już 42 śmierci Bitcoina.

Wystarczy obserwować konto @BithubPl na Twitterze, aby regularnie dostawać tweeta z podsumowaniem najważniejszych informacji.

Człowiek Roku 2021 tygodnika Time: Elon Musk został opisany przez popularny magazyn jako „szalona hybryda Thomasa Edisona, P. T. Barnuma, Andrew Carnegie’a i Doktora Manhattana”. A do tego również jako entuzjasta kryptowalut.

Ledwo Jack Dorsey opuścił Twittera, a jego druga firma już wprowadziła nowe udogodnienia: Cash App umożliwia sprezentowanie bliskim BTC już od 1 USD.

Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać ze smart kontraktów, szukasz ciekawych inwestycji, czy po prostu zależy ci, aby być na bieżąco z branżą, koniecznie poznaj wyrocznie blockchain: Czym są, jak działają i dlaczego są takie ważne?

Mijającemu tygodniowi towarzyszy wyjątkowa rocznica: 11 lat temu Satoshi Nakamoto opublikował swój ostatni post na bitcointalk.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Markowe Stablecoiny dowiesz się, w jaki sposób tego typu aktywa cyfrowe mogą zrewolucjonizować systemy lojalnościowe.

Kryptowaluty na świecie

Justin Sun rezygnuje ze stanowiska CEO TRON i chce skupić się na pracy ambasadora Grenady.

Trwają testy cyfrowej waluty na Ukrainie z wykorzystaniem XLM, nad którymi czuwa Narodowy Bank Ukrainy.

W USA powstaje książka o Bitcoinie dla amerykańskich decydentów, dzięki której będą mogli lepiej zrozumieć kluczowe zagadnienia.

Najpopularniejszy artykuł 50 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 50 tygodnia okazał się tekst: Willy Woo: Traderzy bitcoina robią coś, czego nie robili od marca 2020 r., który został wyświetlony prawie 25 000 razy.

Co Twoim zdaniem było najważniejsze? Jeżeli coś pominęliśmy, to koniecznie podziel się informacją w komentarzu!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze