Rosyjski bank centralny planuje wprowadzenie zakazu inwestycji w kryptowaluty

3 314

Powraca temat legalności inwestowania w kryptowaluty w Rosji. Czy bank centralny tego państwa zakaże inwestorom lokowania środków w aktywa cyfrowe?

Nie dalej jak na początku października informowaliśmy Was, że Rosja chce ograniczyć transakcje kryptowalutowe. Dziś, wraz z nowymi doniesieniami Reutersa, temat wraca jak bumerang.

Rosyjski bank centralny zakaże inwestowania w kryptowaluty?

Bank centralny Rosji zdecydował się na przyjęcie bardzo nieprzychylnej postawy względem branży kryptowalut. Nowe doniesienia wskazują, że instytucja chce zabronić lokalnym inwestorom lokowania środków w aktywa cyfrowe.

Zgodnie z treścią doniesień Reutersa z 16 grudnia, w uzasadnieniu swoich potencjalnych planów odnośnie zbanowania inwestycji kryptowalutowych, rosyjski bank centralny powołuje się na potencjalne ryzyko związane ze stabilnością finansową kraju.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, gdy bank wypowiadał się przeciwko branży kryptowalutowej, instytucja argumentowała swoje plany domniemaniem wykorzystywania aktywów cyfrowych w działaniach o charakterze dalekim od zgodności z prawem.

Źródła zaznajomione ze sprawą wyjaśniły, że bank rozpoczął rozmowy z uczestnikami rynku i ekspertami na temat dalszego postępowania w sprawie wprowadzenia zakazu. Jeśli plany zostaną zrealizowane, Rosja ma zabronić inwestorom operacji z wykorzystaniem zasobów cyfrowych, aczkolwiek bez nakazu likwidacji tych z nich, które zostały dotychczas poczynione.

Rosja a kryptowaluty

Rosja niejednokrotnie charakteryzowała się co najmniej kontrowersyjnym podejściem do kwestii kryptowalut i potrafiła wysyłać w tym względzie sprzeczne sygnały.

Pomysł zbanowania aktywów cyfrowych był już swego czasu obecny w rosyjskich kuluarach, aczkolwiek nie został ostatecznie zmaterializowany. Co więcej, wiceminister finansów Federacji Rosyjskiej – Aleksiej Moisejew – zapewnił niedawno, że państwo nie ma zamiaru podążać ścieżką Chin i nakładać całkowitego zakazu na wszystko, co dotyczy kryptowalut.

Niektóre lokalne banki, takie jak Neobank, były dość otwarte na pomysł wdrożenia usług opartych o kryptowaluty. Inni przedstawiciele tego sektora zadeklarowali, że zanim zdecydowaliby się na wdrożenie tego typu usług, aktywa cyfrowe musiałyby wcześniej zyskać całkowitą klarowność w kontekście regulacji.

Może Cię zainteresować:

Komentarze