Rosja chce ograniczyć transakcje kryptowalutowe

1 656

Centralny Bank Federacji Rosyjskiej chce ograniczyć transakcje kryptowalutowe. Celem tych działań ma być zabezpieczenie użytkowników giełd przed dokonywaniem nieprzemyślanych zakupów.

Przewodniczący komisji ds. rynków finansowych w rosyjskiej Dumie Państwowej Anatoly Aksakov ogłosił konieczność wprowadzenia nowych przepisów, które zabezpieczą inwestorów indywidualnych.

Czy uda się utrudnić zakupy kryptowalut w Rosji?

W celu zabezpieczenia inwestorów planowane jest również wprowadzenie ograniczeń, które mają objąć wszystkich nieakredytowanych inwestorów. Tego typu zapowiedzi z pewnością nie spodobają się Rosjanom, zwłaszcza że według ankiety przeprowadzonej przez Rosyjskie Stowarzyszenie Dealerów Forex prawie 8 na 10 inwestorów uważa kryptowaluty za najbardziej przyszłościową inwestycję, jaka jest obecnie dostępna na rynku.

Anatoly Aksakov uważa natomiast, że przez możliwość łatwego dokonywania nieprzemyślanych inwestycji w kryptowaluty inwestorzy indywidualni narażeni są na duże ryzyko. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie nowych przepisów, które zabezpieczą takie osoby.

„We certainly need to provide specific legislation to protect a non-professional investor from ill-considered investments in digital currencies”.

Aksakov przyznał również, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej uważnie przygląda się walutom cyfrowym i podejmie działania, które pozwolą ochronić obywateli inwestujących w tego typu aktywa. Jako argument przemawiający za takimi działaniami podano, że jest to nowy instrument finansowy, który jest skomplikowany dla niedoświadczonych inwestorów.

“Digital currencies are subject to our enhanced focus, and we will look to provide maximum protection for our citizens who invest in digital assets because it is a new instrument, and it is quite difficult for an unskilled investor”.

Na początku września opublikowaliśmy artykuł opisujący Raport | Co Rosjanie sądzą o kryptowalutach?, z którego wynika, że ponad połowa rosyjskich inwestorów kupuje kryptowaluty długoterminowo. Zaledwie 8% ankietowanych przyznało, że zależy im na szybkim zarobku. W lipcu natomiast opisywaliśmy, że Rosja chce konfiskować kryptowaluty, a według prokuratora generalnego Rosji korzystają z nich… przestępcy.

Co sądzicie o planach Rosji związanych z ograniczeniem transakcji na giełdach? Czy takie działania rzeczywiście pozwolą zabezpieczyć niedoświadczonych inwestorów?

Komentarze