Rosja chce konfiskować kryptowaluty

Przed końcem roku zostanie rozpatrzony wniosek, który może mocno namieszać na rynku kryptowalut w Rosji.

W tym przypadku nie chodzi o samo uregulowanie kryptowalut, ale o możliwość konfiskowania ich przez rząd.

Obawy Rosji związane z kryptowalutami

Pod koniec czerwca informowaliśmy, że Centralny Bank Federacji Rosyjskiej skontroluje kryptowaluty. Minęło kilka dni i rosyjscy inwestorzy mają kolejny powód do zmartwień.

Igor Krasnov (prokurator generalny Rosji) wyraził obawy związane z kryptowalutami. Miało to miejsce podczas konferencji w Sankt Petersburgu. Zdaniem prokuratora kryptowaluty w Rosji wykorzystywane są przez przestępców, co stanowi obecnie duży problem. Jednocześnie Igor Krasnov wspomniał o pracach nad zmianą aktualnie obowiązujących przepisów:

„The criminal use of crypto-currencies in our country is a serious challenge… Currently, work is underway to modify the legislation of criminal procedure.”

Kryptowalutowe regulacje w Rosji

Od początku 2021 roku zarówno inwestorzy indywidualni, jak i firmy muszą zgłaszać wszystkie transakcje kryptowalutowe, o ile ich wartość przekracza 600 000 rubli. Przy obecnych kursach daje to nieco ponad 8 000 dolarów, czyli prawie 30 800 złotych. Są to więc limity, które wielu inwestorów regularnie przekracza. Jednocześnie motywacja do zgłaszania takich transakcji jest duża, zwłaszcza że jeżeli ktoś dwukrotnie pominie ten obowiązek w okresie trzech lat, to naraża się nie tylko na problemy finansowe, ale również na karę pozbawienia wolności.

Według oficjalnych informacji chęć konfiskowania kryptowalut związana jest z koniecznością zwalczania łapówkarstwa. O ile trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób rząd mógłby przejmować kryptowaluty przechowywane na portfelach sprzętowych, to ryzykowne będzie trzymanie środków na giełdach.

Gdzie bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Chociaż w Polsce nikt nie planuje wprowadzić podobnych przepisów, to wielokrotnie przypominaliśmy, że najbezpieczniejsze są środki przechowywane na dobrym portfelu. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, skorzystaj z poradnika Trezor vs. Ledger | Porównanie portfeli kryptowalut. Dowiesz się z niego również, jak działają takie portfele i dlaczego od wielu lat uważane są za najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Komentarze