Centralny Bank Federacji Rosyjskiej skontroluje kryptowaluty

W drugiej połowie bieżącego roku Centralny Bank Federacji Rosyjskiej dokona oceny ryzyka związanego z inwestowaniem w kryptowaluty (z uwzględnieniem bitcoina).

Nie chodzi jednak o plany inwestycyjne banku, ale o to, czy inwestowanie w kryptowaluty przez osoby prywatne i podmioty stanowi ryzyko dla całego systemu finansowego.

Rosja otrzyma dane finansowe z 15 organizacji

W celu zbadania potencjalnego ryzyka Centralny Bank Rosji chce zebrać dane z piętnastu popularnych firm, organizacji i banków. Wśród nich znajdą się między innymi: Tinkoff Bank, Sberbank, Visa, Mastercard i Western Union.

Przy okazji bank będzie chciał sprawdzić zainteresowanie inwestycjami kapitałowymi ze strony inwestorów nierezydentów. Wspomniany raport ma zostać przygotowany przed końcem listopada 2021 r.

Centralny Bank interesuje się rynkiem kryptowalut

Konieczność przeprowadzenia oceny ryzyka związana jest z coraz częstszą krytyką ze strony lokalnych ustawodawców i przedsiębiorców. Są oni niezadowoleni ze stanowiska Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej wobec całej branży kryptowalutowej.

Stanowisko Rosji w sprawie kryptowalut

Na przestrzeni lat stanowisko Rosji w sprawie kryptowalut zmieniało się kilkukrotnie. Chociaż nigdy nie doszło do tak poważnych decyzji, jak w Chinach (tu znajdziesz wszystkie chińskie bany bitcoina z ostatnich lat), to już w ubiegłym roku opisywaliśmy Binance na czarnej liście w Rosji. Czy giełda zostanie zdelegalizowana? Rosja nie ukrywa natomiast swoich planów stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego, czego potwierdzeniem jest utworzenie pilotażowej grupy, która zajmie się testowaniem takiego rozwiązania.

Elwira Nabiullina zapowiada testy cyfrowego rubla

Na początku miesiąca Elwira Nabiullina (prezes Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej) określiła kryptowaluty przyszłością systemu finansowego w Rosji. Przyznała również, że testy cyfrowego rubla mogą się rozpocząć już w 2022 roku. Wcześniej o planach związanych ze stworzeniem własnej kryptowaluty informował Anatolij Popow (wiceprezes Sberbank). Zarządzany przez niego bank złożył nawet wniosek o rejestrację platformy blockchain, co było niezbędne do legalnego emitowania aktyw finansowych. Szczegóły na temat tego projektu znajdziesz w artykule: Sberbank planuje stworzyć własną kryptowalutę. Już na etapie składania wniosku Sberbank chwalił się, że jego technologia działa i została przetestowana.

Komentarze