„Jeśli ulokujesz pieniądze w stablecoiny nie ma gwarancji, że je odzyskasz”

4 126

Demokraci nie przestają poddawać w wątpliwość jakichkolwiek korzyści z używania stablecoinów. Sherrod Brown i Elizabeth Warren podkreślili swoje obawy odnośnie ryzyka, które tego rodzaju aktywa niosą ich zdaniem konsumentom.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senackiej Komisji Bankowości przewodniczący Sherrod Brown powiedział, że stablecoiny nie są ani zdecentralizowane, ani transparentne, ostrzegając: „jeśli ulokujesz w nich swoje pieniądze, nie ma żadnej gwarancji, że je odzyskasz”.

Z treścią wszystkich uwag, które pod adresem stablecoinów wystosował Brown, możesz zapoznać się na jego stronie internetowej. W jego wypowiedziach nie ma cienia wahania, a najbardziej bolesne szpile zdaje się wbijać emitentom stablecoinów, takim jak Circle i Tether.

W zeszłym miesiącu Brown wysłał list do giełd i emitentów stablecoinów – w tym do Coinbase, Gemini, Binance US i Paxos. Wyraził w nim swoje obawy i nalegał na to, aby adresaci przedstawili mu szczegółu dotyczące wymiany stablecoinów na dolary amerykańskie.

Wszystko kręci się wokół Tethera

Obawy Browna, przynajmniej w kontekście Tethera, odbiły się echem w wytoczonych firmie procesach sądowych.

Pozew zbiorowy złożony przeciwko Tetherowi o wartości 1,4 biliona dolarów został oddalony we wrześniu tego roku. Poszkodowani twierdzą, że firma wyemitowała USDT bez pokrycia i oszukańczo manipulowała ceną bitcoina w 2017 roku. Oto co mieli w tej sprawie do powiedzenia przedstawiciele Tethera:

„Ta sprawa jest skazana na porażkę. Nawet w przypadku pozostałych oskarżeń, orzeczenie Sądu podnosi istotne kwestie, które ostatecznie będą miały katastrofalne skutki dla sprawy wniesionej przez powodów.

Przewód sądowy ujawni, czym jest ta sprawa: niezdarną próbą kradzieży pieniędzy, która lekkomyślnie szkodzi całemu ekosystemowi kryptowalut.

Dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości w sprawie oszustw bankowych trwa nadal. Na początku tego tygodnia emitent USDT stał się stroną w nowym pozwie zbiorowym. Jak możemy przeczytać w dokumencie, praktyki stosowane przez Tether są „niemoralne, nieetyczne, opresyjne i pozbawione skrupułów”.

Nie wszyscy są sceptycznie względem stablecoinów

Senator Patrick Toomey wyraził nadzieję, że prawodawcy będą realizować potrzebne ramy regulacyjne, które będą uwzględniać stablecoiny i zachęcą ich emitentów do prac nad nowymi rozwiązaniami:

„Stablecoiny oferują ogromne potencjalne korzyści, w tym większą szybkość płatności, niższe koszty płatności, rozszerzony dostęp do systemu płatności i programowalność. Regulacje dotyczące stablecoinów powinny być zharmonizowane względem Stanów Zjednoczonych i innych jurysdykcji na całym świecie.”

Może Cię zainteresować:

Komentarze