Jerome Powell | Inflacja, stopy, kryptowaluty i stabilność finansów w USA

6 809

Fed zdecydował się utrzymać stopy procentowe na obecnym, niemal zerowym poziomie. Co na temat kryptowalut i stablecoinów powiedział wczoraj Jerome Powell?

W odpowiedzi na rosnącą inflację Fed przedstawił harmonogram podwyżek stóp procentowych. Zgodnie z jego założeniami, na przyszły rok zaplanowano trzy kolejne podwyżki stóp procentowych.

Bardziej istotna decyzja dotyczyła przyszłości programu wsparcia gospodarki, w ramach którego co miesiąc drukowane są miliardy dolarów. Bank centralny zdecydował się na szybsze wyjście z programu, co ma nastąpić już w pierwszym kwartale 2022 roku. Skutkiem tej decyzji ma być ograniczenie skupu aktywów o 30 mld dolarów.

Jeżeli chodzi o kryptowaluty Jerome Powell zasugerował, że chociaż agencja rządowa powinna monitorować rozwój branży kryptowalut, nie postrzega samych aktywów cyfrowych jako instrumentów, które mogłyby zagrozić stabilności amerykańskich rynków.

Co na temat kryptowalut i stablecoinów powiedział wczoraj Jerome Powell?

Odpowiadając na pytanie Michaela Derby’ego z Wall Street Journal na temat kryptowalut, Powell poparł wnioski z raportu Prezydenckiej Grupy Roboczej ds. Rynków Finansowych opublikowanego 1 listopada. W raporcie tym zaproponowano, aby emitenci stablecoinów podlegali „odpowiedniemu nadzorowi federalnemu” podobnemu do nadzoru banków, jak również ustawodawstwu, które stanowi „pilną potrzebę” w kontekście przeciwdziałania ryzyku:

„Stablecoiny z pewnością mogą stanowić użyteczną, wydajną część systemu finansowego służącą konsumentom pod warunkiem, że zostaną odpowiednio regulowane” – powiedział Powell. „W tej chwili nie są. Mają potencjał do skalowania, zwłaszcza jeśli miałyby być powiązane z jedną z bardzo dużych sieci technologicznych”.

Przewodniczący Fed dodał:

„Na rynku może istnieć system płatności, który jest natychmiast istotny systemowo, ale nie posiada odpowiednich regulacji i zabezpieczeń. Aby upewnić się, że system płatności jest bezpieczny i niezawodny, opinia publiczna polega w szczególności na rządzie i Fed.”

Słuchając wypowiedzi Powella można było odnieść wrażenie, że stoi on murem za najnowszym stanowiskiem administracji prezydenta Bidena w sprawie aktywów cyfrowych, które zostało przedstawione jeszcze przed potwierdzeniem, że zostanie przewodniczącym Fed na kolejną kadencję. Powell, który zasiadał w radzie gubernatorów Fed od 2012 roku i był przewodniczącym agencji od 2018 roku, jest aktualnie kandydatem do kontynuacji pełnienia tej funkcji do 2026 roku.

Chociaż przewodniczący Fed powiedział, że kryptowaluty nie stanowią obecnie najbardziej istotnego problemu dla stabilności finansowej Stanów Zjednoczonych, nie powstrzymywał się wcześniej przed określaniem aktywów cyfrowych mianem „ryzykownych” i „niczym niepopartych”. Powell wielokrotnie wyrażał obawy dotyczące kryptowalut. Na początku października br. powiedział, że nie jest zainteresowany ich „zakazywaniem”; podkreślił jednak konieczność uregulowania rynku stablecoinów.

„[…] stablecoiny są jak fundusze rynku pieniężnego, są jak depozyty bankowe, które do pewnego stopnia znajdują się poza ramami regulacyjnymi. Właściwym kierunkiem działania jest to, aby zostały regulowane. Ta sama aktywność, ten sam wymiar regulacji.”

źródło grafiki tytułowej: Samuel Corum/Getty Images

Może Cię zainteresować:

Komentarze