Co Jerome Powell może zrobić dla kryptowalut?

2 869

Jerome Powell zostaje na stanowisku prezesa Rezerwy Federalnej na kolejną kadencję. Co to oznacza dla rynku kryptowalut?

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie mianował Jerome’a ​​Powella prezesem Rezerwy Federalnej, a wiceprezesem dr Lael Brainard. Powell zostanie zatem na stanowisku na okres kolejnych 4 lat. Jak wskazują liczne komentarze, może to wystawić na próbę założenia jego programu walki z inflacją.

Jerome Powell zostanie na stanowisku przewodniczącego Fed przez kolejne 4 lata

Prezydent USA ujawnił nominacje w dniu wczorajszym. Uzasadniając decyzję Joe Bidena Biały Dom poinformował, że spadające bezrobocie i stosunkowo szybkie ożywienie amerykańskiej gospodarki stało się faktem między innymi dzięki „zdecydowanemu działaniu” Powella:

„Przewodniczący Powell wykazał się silnym przywództwem w tym bezprecedensowo trudnym okresie, obejmującym największy kryzys gospodarczy we współczesnej historii i ataki na niezależność Rezerwy Federalnej” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

„Stany Zjednoczone potrzebują stabilnego, niezależnego i skutecznego przywództwa Rezerwy Federalnej, aby mogła realizować swoje cele polegające na utrzymywaniu niskiej inflacji i stabilnych cen, a także tworzeniu silnego rynku pracy, który zapewnia szerokie korzyści w postaci bardziej atrakcyjnych wakatów […]. Prezydent Biden ma pełne zaufanie do doświadczenia, osądu i uczciwości Powella i Brainard odnośnie sprawowania powierzonych im mandatów […].”

Kwestia dodruku dolara

W następstwie pandemii i światowych lockdownów, działalność Powella powołała do życia bezprecedensowe bodźce rządowe. Pod jego kierownictwem, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydrukowano 40% dolarów znajdujących się obecnie w obiegu. Przyczyniło się to w dużej mierze do wzrostu inflacji w kraju, która w zeszłym miesiącu osiągnęła najwyższy poziom od 30 lat.

Jerome Powell a bitcoin

W zeszłym miesiącu Powell potwierdził, że nie ma zamiaru zakazywać kryptowalut. Podzielił jednak przekonanie przewodniczącego SEC, Gary’ego Genslera, że ​​stablecoiny wymagają regulacji.

Na początku tego roku Powell uznał BTC za potencjalny substytut złota, aczkolwiek nie dolara amerykańskiego. Przewodniczący Fed nazwał kryptowalutę narzędziem spekulacji i „nieudaną walutą” ze względu na jej rzekomą niezdolność do pełnienia funkcji store of value lub środka wymiany.

Może Cię zainteresować:

Komentarze