Fed nie ma zamiaru zakazywać kryptowalut

Przewodniczący Fed poinformował, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru iść za przykładem Chin w zakresie wprowadzenia całkowitego zakazu kryptowalut. Pozostają jednak zainteresowane kwestią regulacji w sektorze stablecoinów.

Fed „nie ma zamiaru” zakazać kryptowalut

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nie zamierza zakazać wszystkich transakcji kryptowalutowych, podkreślił przewodniczący Jerome Powell podczas posiedzenia przeprowadzonego przez Komisję ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Rewelacje pojawiły się w odpowiedzi na pytanie Teda Budda z Karoliny Północnej: „Z punktu widzenia polityki, czy zamiarem Fed jest zakazanie lub ograniczenie korzystania z kryptowalut w taki sposób, jak ma to miejsce w Chinach?”.

Powell odpowiedział: „Nie. Fed nie ma zamiaru ich banować”.

Przewodniczący dodał jednak, że kryptowaluty – a w szczególności stablecoiny – muszą zostać uregulowane:

„[…] stablecoiny są jak fundusze rynku pieniężnego, są jak depozyty bankowe, które do pewnego stopnia znajdują się poza granicami regulacyjnymi. Właściwym kierunkiem działania jest to, aby zostały regulowane. Ta sama aktywność, ten sam wymiar regulacji.”

Jak informowaliśmy Was wcześniej, chińskie władze zdelegalizowały w zeszły piątek (po raz kolejny) przeprowadzanie wszystkich transakcji związanych z wykorzystaniem kryptowalut wraz wydobycie bitcoinów. Oznacza to kolejny cios dla rynku, co znalazło ostatnio odzwierciedlenie w doniesieniach na temat zawieszenia działalności przez jedne z największych pul wydobywczych ETH (SparkPool i BeePool).

Stany Zjednoczone nie podążają śladami Chin

Ostatnie uderzenie Chin w kryptowaluty wywołało krótkotrwałe spadki na rynku i podsyciło przekonanie, że banki centralne, takie jak Fed, wbijają ostatni gwóźdź do kryptowalutowej trumny. Innymi słowy, niektórzy inwestorzy kryptowalut obawiali się, że Stany Zjednoczone mogą podjąć podobne kroki, zmierzające w kierunku ustalenia podstaw prawnych do uznania bitcoina i innych kryptowalut za nielegalne.

Jak poinformował Powell, Stany Zjednoczone skłaniają się bardziej w kierunku regulowania rynku w taki sam sposób, w jaki regulują rynki finansowe.

Warto wspomnieć, że komentarze Powella pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak wezwał on Kongres do wsparcia rozwoju cyfrowej waluty (CBDC) amerykańskiego banku centralnego. Niektórzy eksperci spekulowali, że stworzenie „cyfrowego dolara” doprowadziłoby do całkowitego zakazu prywatnych kryptowalut, tak jak miało to miejsce w Chinach. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w komentarzach szefa Fed.

Z archiwum Bithub:

Komentarze