Czy stablecoiny mogą doprowadzić do destabilizacji na rynkach kredytowych?

3 864

Analitycy agencji ratingowej Fitch alarmują, że potencjalne ryzyka, które niosą ze sobą stablecoiny, mogą doprowadzić do zaostrzenia przepisów dla sektora rynków kredytowych.

Wzrost stablecoinów, które nie są w pełni zabezpieczone bezpiecznymi aktywami, może wywołać destabilizację na rynkach kredytów, ostrzega agencja ratingowa Fitch.

Analitycy agencji wyjaśnili, że ​​monety w pełni zabezpieczone bezpiecznymi aktywami stanowią mniejsze ryzyko dla rynków finansowych. Jako przykład w pełni zabezpieczonego stablecoina podano USD Coin (USDC), który jest zabezpieczony dolarami amerykańskimi w stosunku 1:1 przechowywanymi na rachunkach powierniczych. Jednocześnie padło ostrzeżenie, że ​​władze „nadal mogą być zaniepokojone, jeśli wymiar spieniężania stablecoinów może mieć skutki potencjalnie globalne lub systemowe.”

Zgodnie z informacją o rezerwach największego emitenta stablecoin z marca 2021 r., Tether posiadał 26,2% swoich rezerw w gotówce, depozytach powierniczych, wekslach z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu i rządowych papierach wartościowych. Fitch podkreśla, że udziały Tethera w papierach komercyjnych (CP), które stanowią 20,3 miliarda dolarów – czyli prawie 50% jego rezerw – „mogą być większe niż większość funduszy rynku pieniężnego (MMF) w Stanach Zjednoczonych i regionie EMEA”.

„Nagły, masowy odkup USDT może wpłynąć na stabilność rynków kredytów krótkoterminowych, jeśli miałoby to miejsce w okresie większej presji sprzedażowej na rynku CP, szczególnie jeśli jest związane z odkupem innych stablecoinów, które posiadają rezerwy w podobnych aktywach”.

Wspierany przez Facebooka stablecoin Diem to kolejny przykład, którego Fitch użył do wyjaśnienia zainteresowania regulatorów. Diem zaproponował utrzymywanie 80% swoich rezerw w rządowych papierach wartościowych, a 20% w gotówce.

Fitch zauważył, że projekty, które mogą szybko stać się systemowe, takie jak Diem, mogą doprowadzić do zaostrzenia przepisów dotyczących stablecoinów. „Potencjalne ryzyko związane z likwidacją rezerw stablecoin może zwiększyć presję na ściślejszą regulację powstającego sektora” – czytamy w notatce.

Agencja podkreśliła również ostrzeżenie amerykańskich organów nadzoru o tym, że podmioty o podobnej alokacji aktywów do Tethera mogą nie pozostać stabilne, jeśli krótkoterminowe spready kredytowe znacznie się powiększą. „To kontrastuje ze sposobem, w jaki stablecoiny są sprzedawane publicznie” – skomentowali analitycy Fitch.

W zeszłym miesiącu prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie, Eric Rosengren, wyraził obawy dotyczące wykładniczego wzrostu stablecoinów. „[…] sądzę, że musimy szerzej pomyśleć o tym, co może z czasem zakłócić rynki kredytów krótkoterminowych. Stablecoiny są z pewnością jednym z tych elementów”. – powiedział.

Może Cię zainteresować:

Komentarze