Czy stablecoiny mogą doprowadzić do destabilizacji na rynkach kredytowych?

Analitycy agencji ratingowej Fitch alarmują, że potencjalne ryzyka, które niosą ze sobą stablecoiny, mogą doprowadzić do zaostrzenia przepisów dla sektora rynków kredytowych.

Wzrost stablecoinów, które nie są w pełni zabezpieczone bezpiecznymi aktywami, może wywołać destabilizację na rynkach kredytów, ostrzega agencja ratingowa Fitch.

Analitycy agencji wyjaśnili, że ​​monety w pełni zabezpieczone bezpiecznymi aktywami stanowią mniejsze ryzyko dla rynków finansowych. Jako przykład w pełni zabezpieczonego stablecoina podano USD Coin (USDC), który jest zabezpieczony dolarami amerykańskimi w stosunku 1:1 przechowywanymi na rachunkach powierniczych. Jednocześnie padło ostrzeżenie, że ​​władze „nadal mogą być zaniepokojone, jeśli wymiar spieniężania stablecoinów może mieć skutki potencjalnie globalne lub systemowe.”

Zgodnie z informacją o rezerwach największego emitenta stablecoin z marca 2021 r., Tether posiadał 26,2% swoich rezerw w gotówce, depozytach powierniczych, wekslach z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu i rządowych papierach wartościowych. Fitch podkreśla, że udziały Tethera w papierach komercyjnych (CP), które stanowią 20,3 miliarda dolarów – czyli prawie 50% jego rezerw – „mogą być większe niż większość funduszy rynku pieniężnego (MMF) w Stanach Zjednoczonych i regionie EMEA”.

„Nagły, masowy odkup USDT może wpłynąć na stabilność rynków kredytów krótkoterminowych, jeśli miałoby to miejsce w okresie większej presji sprzedażowej na rynku CP, szczególnie jeśli jest związane z odkupem innych stablecoinów, które posiadają rezerwy w podobnych aktywach”.

Wspierany przez Facebooka stablecoin Diem to kolejny przykład, którego Fitch użył do wyjaśnienia zainteresowania regulatorów. Diem zaproponował utrzymywanie 80% swoich rezerw w rządowych papierach wartościowych, a 20% w gotówce.

Fitch zauważył, że projekty, które mogą szybko stać się systemowe, takie jak Diem, mogą doprowadzić do zaostrzenia przepisów dotyczących stablecoinów. „Potencjalne ryzyko związane z likwidacją rezerw stablecoin może zwiększyć presję na ściślejszą regulację powstającego sektora” – czytamy w notatce.

Agencja podkreśliła również ostrzeżenie amerykańskich organów nadzoru o tym, że podmioty o podobnej alokacji aktywów do Tethera mogą nie pozostać stabilne, jeśli krótkoterminowe spready kredytowe znacznie się powiększą. „To kontrastuje ze sposobem, w jaki stablecoiny są sprzedawane publicznie” – skomentowali analitycy Fitch.

W zeszłym miesiącu prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie, Eric Rosengren, wyraził obawy dotyczące wykładniczego wzrostu stablecoinów. „[…] sądzę, że musimy szerzej pomyśleć o tym, co może z czasem zakłócić rynki kredytów krótkoterminowych. Stablecoiny są z pewnością jednym z tych elementów”. – powiedział.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze