Żarty się skończyły? „Wykładniczy” wzrost udziału Tethera w rynku zasługuje na uwagę

Prezes bostońskiego oddziału Rezerwy Federalnej uważa, że „wykładniczy” wzrost udziału USDT w rynku kredytów krótkoterminowych zasługuje na więcej uwagi.

Żarty się skończyły?

Przedwczorajsza prezentacja prezesa Rezerwy Federalnej w Bostonie, Erica Rosengrena, sprawiła, że niektórzy członkowie społeczności kryptowalut zaczęli zastanawiać się nad wizją nowych regulacji i nadzoru.

W prezentacji zatytułowanej „Stabilność finansowa” Rosengren wskazał na stablecoin Tether jako jedno z trzech różnych „wyzwań dotyczących stabilności finansowej”. Wymienione wyzwania dotyczyły ryzyka dla rynku mieszkaniowego, potrzeby udzielania pożyczek w sytuacjach kryzysowych oraz „okresowych zakłóceń na rynkach kredytów krótkoterminowych”, gdzie Tether został uznany za jeden z możliwych czynników zakłócających.

Rosengren podkreślił, że stablecoiny notują szybki wzrost pod względem kapitalizacji rynkowej i stanowią aktualnie około 20% całkowitej wartości AUM (assets under management) funduszy inwestycyjnych na rynku pieniężnym:

„Powodem, dla którego powinniśmy być trochę zaniepokojeni sytuacją na rynku stablecoina jest to, że rośnie on bardzo szybko, dochodzi więc do wzrostu o charakterze wykładniczym”powiedział Rosengren w wywiadzie dla Yahoo Finance. „[…] sądzę, że musimy szerzej pomyśleć o tym, co może z czasem zakłócić rynki kredytów krótkoterminowych. Stablecoiny są z pewnością jednym z tych elementów”.

Widmo „poważnych zakłóceń” stabilności finansowej

Podczas gdy dyrektor generalna grupy Avanti Financial, Caitlin Long, biła na alarm, że może to być zwiastunem kładzenia podwalin pod regulację stablecoinów przez Fed, Rosengren wydawał się mieć w tej sprawie bardziej umiarkowany pogląd.

Rosengren zauważył, że wzrost liczby stablecoinów sam w sobie nie jest zagrożeniem dla rynków kredytowych, ale zamiast tego należy go oceniać pod kątem ryzyka, jakie mogą one stwarzać, jeśli ich udział w segmencie rynków kredytowych będzie rosnąć w takim tempie jak dotychczas:

„Obawiam się, że rynek stablecoinów, obecnie prawie nieuregulowany, w miarę wzrostu i stawania się coraz ważniejszym sektorem naszej gospodarki musi być potraktowany poważnie […]. I podobnie jak fundusze rynku pieniężnego spowodowały poważne zakłócenia na rynkach kredytowych, myślę, że w przyszłości może pojawić się problem ze stabilnością finansową, jeśli nie zaczniemy uważnie myśleć o tym, co stanie się z takimi rzeczami jak stablecoiny następnym razem, gdy będziemy mieć problemy na rynku.

Rosengren zauważył również, że „w rzeczywistości mieliśmy stablecoin, który w zeszłym tygodniu popadł w kłopoty finansowe”, aczkolwiek odmówił podania jego nazwy. Ponadto, Rosengren odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Fed włączy się w sprawy Tethera lub innych stablecoinów, jeśli kiedykolwiek będą stanowić większe ryzyko dla szerszych rynków kredytowych.

Urzędnik zauważył, że wsparcie Tethera i wsparcie innych stablecoinów „wygląda zasadniczo jak portfel dobrego funduszu rynku pieniężnego, aczkolwiek może być jest bardziej ryzykowny”. Dlaczego? Płynność wstrzykiwana na rynki pieniężne poprzez „dodruk” dolara w czasach kryzysu wpływa również na Tether, o czy wielu zdaje się niestety zapominać.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze