Świt stablecoinów | Czy kryptowalutowa bańka właśnie pękła?

Dlaczego stablecoiny to teraz tak gorący temat? Co na podstawie towarzyszących im danych można powiedzieć o potencjalnym „przegrzaniu” rynku kryptowalut? Jak wiele w kwestii rozwoju branży zależy od stabilnych cyfrowych monet?

Czy jesteś świadomy tego, co aktualnie dzieje się w branży kryptowalut? Nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Żeby dostrzec pewne mechanizmy i móc wyciągnąć odpowiednie wnioski, trzeba sięgnąć do źródeł. Dla mnie był nim opublikowany pod koniec kwietnia raport CoinMetrics zatytułowany „The Rise of Stablecoins”.

Nie będę jednak w tym miejscu omawiać samego raportu. Ponad 20-stronicowe opracowanie możesz uzyskać zostawiając mail na ich stronie, do czego gorąco zachęcam. Warto. Studiując raport przekonasz się, jak mocno stablecoiny zdominowały aktualnie przestrzeń krypto. Jeżeli Ciągła zmienność ceny BTC i innych kryptowalut ilustruje potrzebę i znaczenie stablecoinów i innych – mniej niestabilnych kryptowalut.

Stablecoin ratunkiem przez zmiennością?

Stablecoin oferuje wiele korzyści, które zapewniają inne kryptowaluty, z jedną istotną różnicą. Zachowuje stabilność pod względem zmienności kursu.

Na rynku, na którym cena posiadanych aktywów gwałtownie się zmienia, opcja utrzymywania wartości środków w sposób wykluczający zmienność jest dość istotna. Taka opcja nie ogranicza się bynajmniej tylko do traderów kryptowalut. Daje również możliwość akceptowania kryptowalut bez konieczności martwienia się o wahania cen.

W większości przypadków większość stablecoinów jest powiązana z powszechnie używanymi walutami FIAT, takimi jak dolar amerykański lub euro. Niektóre są powiązane na przykład ze złotem.

Do czego służy stablecoin?

Dla wielu traderów kryptowalut stablecoiny służą jako łódź ratunkowa, do której można się uciec, gdy trzeba zabezpieczyć swój portfel kryptowalut bez dokonywania wypłat na rzecz FIAT. Jest to bardzo skuteczne zwłaszcza podczas bessy lub w celu utrzymania zysku w wartości odpowiadającej walucie fiducjarnej.

Stablecoin staje się również kluczowym elementem zdecentralizowanych finansów (DeFi). DeFi. stanowi alternatywę dla istniejących systemów finansowych, opierając się na publicznych łańcuchach bloków.

Pojęcie to stało się ostatnio popularne i nastąpił znaczny wzrost liczby projektów rozwijających usługi, takie jak pożyczki peer to peer. Jeśli DeFi ma się rozwijać, stablecoiny bez wątpienia odegrają istotną rolę, ponieważ ludzie potrzebują wolnych od zmienności środków do przeprowadzania transakcji między sobą, bez utraty korzyści płynących z kryptowalut.

Świt stablecoinów

Bitcoin i inne kryptowaluty znalazły się ostatnio w trendzie byka, ale kiedy część krwi została właśnie upuszczona z tej potencjalnej bańki cenowej, w peletonie tematów do dyskusji po raz kolejny znalazła się kwestia zmienności kryptowalut. Stablecoiny i inne monety zabezpieczone aktywami nie są zupełnie nowym pomysłem ani iteracją kryptowalut, a wiele z nich było przedmiotem obrotu i wykorzystania już od 2018 r. Przy łącznej kapitalizacji rynkowej wynoszącej miliardy dolarów, ten podzbiór kryptowalut jest główną siłą napędową szerszej adopcji aktywów cyfrowych.

Idąc jednak o krok dalej i wychodząc poza temat zwykłego przypadku użycia stablecoinów lub innych monet lub tokenów zabezpieczonych aktywami jako środka wymiany wartości, rozmowa na temat kryptowalut tokenizowanych i innych aktywów cyfrowych (np. CBDC) dopiero się zaczyna.

Opierając się na interesach zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, oraz pomijając na razie kwestię zmienności cen może się okazać, argumentacja za szerszym przyjęciem i inwestowaniem w blockchain i kryptowaluty wydaje się pozostawać oczywista. Wraz ze stale rosnącą pulą potencjalnych inwestorów i użytkowników, którzy starają się uzyskać ekspozycję w tym obszarze, istnieje jednocześnie nacisk na mniej niestabilne i bardziej wyrafinowane opcje inwestycji w kryptowaluty.

Opierając się na tym zapotrzebowaniu, ważne jest, aby bardziej stabilne kryptowaluty były wykorzystywane w nowych i powstających aplikacjach opartych na blockchain, takich jak zdecentralizowane finanse (DeFi), co na pierwszy rzut oka może wydawać się paradoksalne. Odkrycie pewnych warstw ujawnia, że ​​te dwie koncepcje – zdecentralizowane aplikacje finansowe i bardziej scentralizowane kryptowaluty – w rzeczywistości działają bliżej siebie, niż mogłoby się wydawać. W kontekście potencjalnych wzrostów DeFi, które obiecują zrealizować wiele celów związanych z integracją finansową i dostępnością dla ogółu użytkowników, które pierwotnie doprowadziły do ​​rozwoju price action bitcoina, ważną rolę odegrają stablecoiny i inne kryptowaluty zabezpieczone aktywami.

Co powinno zostać zrobione?

Przyjrzyjmy się tylko kilku kryteriom, które będą niezbędne do przyspieszenia i dalszego rozwoju sektora kryptowalut poprzez zaawansowane opracowywanie i wdrażanie stablecoinów.

Zmienność cen musi zostać zmniejszona. Bitcoin i inne kryptowaluty z pewnością trafiają na nagłówki serwisów branzowych ze względu na price action. Każde duże zawirowanie rynkowe może również zniechęcić przedsiębiorców i instytucje do korzystania z tych instrumentów jako środka wymiany wartości. To, jak to się ostatecznie rozegra, będzie oczywiście zależeć od samego instrumentu, ale duża część uczynienia łańcucha blokowego i kryptowaluty bardziej akceptowalnej dla większego odsetka populacji będzie wymagała, aby instrumenty te miały niższą zmienność.

Mówiąc prościej, jeśli osoby fizyczne i organizacje mają zamiar używać kryptowaluty jako legalnej alternatywy fiducjarnej, konsumenci wszystkich typów i form muszą mieć pewność, że wartość tej alternatywy będzie stała na co dzień. Stablecoiny same w sobie stanowią potencjalne częściowe rozwiązanie, ale otwierają również drzwi dla bardziej wyrafinowanych zastosowań blockchain.

Na pierwszym planie muszą pozostać przepływy pieniężne. Wspólną cechą (niektórzy powiedzieliby, że wadą) wielu kryptowalut jest brak związanych z nimi przepływów pieniężnych, dochodów lub dywidend. Innymi słowy, niezależnie od wydarzeń, takich jak yield farming i jemu podobne, jedynymi zwrotami, jakie generalnie otrzymują inwestorzy, są te bezpośrednio związane ze wzrostem cen. Połączenie niektórych kryptowalut z innymi formami generowania dochodu, czy to za pośrednictwem stablecoina, czy innej iteracji kryptowaluty, jest zatem logicznym krokiem naprzód.

Oprócz otwarcia drzwi dla większej liczby inwestorów instytucjonalnych poszukujących przepływów pieniężnych i generowania dochodów, pomogłoby to również zmniejszyć zmienność cen. Dobrym modelem działania wydaje się to, jak niektóre dojrzałe organizacje emitują dywidendy i mają stosunkowo stabilne ceny akcji. Generowanie dochodu związanego ze stablecoinem może generować podobny wpływ na rynek danej kryptowaluty. Oczywiście jest zbyt wcześnie, aby definitywnie potwierdzać tak postawioną tezę, aczkolwiek potencjał tokenizowanych aktywów w celu rozszerzenia sektora blockchain i kryptowalut nie powinien być zaniżony.

Kwestia kolateralizacji

Jednym z ciekawszych aspektów związanych z DeFi jest znaczenie zabezpieczenia pożyczek i innych aspektów działalności. Sposób, w jaki to się zwykle rozegra, będzie różny w zależności od danej monety lub tokena, ale prawie zawsze istnieje wymóg, aby wszelkie transakcje były odpowiednio zabezpieczone, a wymagania dotyczące zabezpieczenia czasami sięgają nawet 150%. Ponownie komplikuje ten proces zmienność cen, która jest tak powszechnie kojarzona z sektorem kryptowalut. Bez zagłębiania się w zbyt dużą szczegółowość związaną z jakąkolwiek konkretną monetą lub tokenem, zmienność i wynikające z niej wahania cen mogą (potencjalnie) skutkować likwidacją inteligentnych kontraktów i innych aplikacji opartych na łańcuchu bloków.

Bardziej stabilny status bazowy kryptowalut pomógłby zmniejszyć to ryzyko sprawić, że cały sektor zacząłby być bardziej dostępny i zrozumiały dla znacznie większej populacji nie-ekspertów lub entuzjastów.

Nie ma magicznego rozwiązania ani narzędzia, które zrewolucjonizuje lub rozwiąże wszystkie problemy towarzyszące szybkiej ewolucji i rozwojowi sektora blockchain i kryptowalut. Stablecoiny i inne monety i tokeny zabezpieczone aktywami zapewniają realną ścieżkę naprzód w kierunku szerszego i nie-specjalistycznego wykorzystania. Tematy i pomysły poruszone powyżej to tylko kilka z rozważań i czynników, które powinny być częścią tej dyskusji.

Stablecoiny zaczynają realnie aspirować do miana narzędzia przyszłości kryptowalut. Nie bez powodu. Raz jeszcze zachęcam Cię do lektury „The Rise of the Stablecoins”.

Przeczytaj:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze