Powell (Fed): Bitcoinowi bliżej do złota niż do dolara

1 649

Podczas ostatniego wystąpienia, Jerome Powell (Fed) nie omieszkał odnieść się do tematu BTC jako potencjalnego store-of-value. Szef Rezerwy Federalnej skontrastował bitcoina ze złotem oraz dolarem. Oświadczył, że kryptowalucie zdecydowanie bliżej do złotego kruszcu. Z ust Powella padły także stwierdzenia o „nie popartych niczym” kryptowalutach, które jednak nadal mogą służyć jako „substytut złota”.

Podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Bank for International Settlements, Powell początkowo wyraził krytykę wobec aktywów cyfrowych, nazywając je „aktywami do spekulacji”. Szef Fed skomentował kwestię kryptowalut w następujących słowach:

„Aktywa kryptowalutowe są bardzo niestabilne – patrz Bitcoin – i dlatego nie są tak naprawdę przydatne jako store of value. Nic ich nie wspiera. Są bardziej aktywem do spekulacji”.

Powell wskazał jednak również, że zamiast konkurować z FIAT, bitcoin w coraz większym stopniu przenosi się na terytorium złota:

„Zasadniczo jest substytutem złota, a nie dolara”.

Stablecoiny bliżej FIAT, jako „lepsza” strona kryptowalut

Jerome Powell odniósł się także do tematu stablecoinów. Te zaś, jego zdaniem, rozumiane jako tokeny kryptograficzne powiązane z prawdziwymi walutami – są znacznym „ulepszeniem” w stosunku do „regularnych” aktywów kryptowalutowych.

„Stablecoiny są – do pewnego stopnia – wspierane przez suwerenne waluty wiodących krajów, a to z pewnością jest postępem w stosunku do aktywów kryptowalutowych, powiedziałbym” – zauważył szef Fed, po czym dodał: „ Skąd jednak bierze się wiarygodność? jej źródłem jest waluta narodowa […]”.

Fed a kwestia CBDC (cyfrowe waluty banków centralnych)

Jak już informował Bloomberg, Bank Rezerw Federalnych w Bostonie i Massachusetts Institute of Technology przygotowują się do ujawnienia wyników swoich badań nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC) – inaczej określaną mianem „cyfrowego dolara”.

Cyfrowa waluta może – w opinii Bloomberga – zmienić zasadniczo sposób, w jaki Amerykanie używają pieniędzy. To zaś mogłoby skłonić niektóre firmy z sektora finansów do lobbowania w Fed i Kongresie, w celu spowolnienia jego dodruku.

Mówiąc o CBDC, Powell wyjaśnił, że Fed mógłby (potencjalnie) opracować jew przyszłości, ale wymagałoby to ścisłych regulacji, wielu badań i dokładnego przeglądu – tak jak każdy inny stablecoin:

„Stablecoiny mogą odgrywać rolę przy odpowiednich regulacjach, aczkolwiek rolą tą nie będzie tworzenie podstaw nowego globalnego systemu monetarnego. […].

Przeczytaj również:

Komentarze