Powell: Waluty cyfrowe mogą koegzystować z gotówką

2 124

Szef Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Jerome Powell powiedział, że CBDC mogą istnieć, o ile są regulowane i działają w towarzystwie walut fiducjarnych.

W obliczu coraz bardziej narastającej, instytucjonalnej obecności instytucji na rynkach kryptowalut, Powell odniósł się do treści nagranego wcześniej wideo z konferencji dotyczącej płatności w Bazylei w Szwajcarii.

CBDC są teoretyzowane jako stablecoiny wspierane przez FIAT, które są bezpośrednio kontrolowane i emitowane przez państwo. Wszystkie transakcje byłyby widoczne w łańcuchu bloków i prawdopodobnie będą służyć jako szybsza, bardziej identyfikowalna metoda rozliczania środków w porównaniu do gotówki. Waluty cyfrowe banków centralnych mogą jednak okazać się nie być tak – według niektórych paradoksalnie – przystępne w użyciu jak bitcoin lub inne „publiczne” kryptowaluty.

Jednakże dla Powella, mogą one odegrać ważną rolę na światowych rynkach finansowych na równi z gotówką. „Niedawny raport Banku Rozrachunków Międzynarodowych i grupy siedmiu banków centralnych, w tym Fed, ocenił prawdopodobieństwo, że CBDC mogłyby pomóc bankom centralnym w realizacji ich celów polityki publicznej” – powiedział Powell, Dodał, że CBDC będą musiały współistnieć z gotówką i „innymi rodzajami” pieniędzy w elastycznym i innowacyjnym systemie płatności.

Powell zauważył również, że trwający kryzys koronawirusa napędził dodatkowo potrzebę ustanowienia niezawodnego, transgranicznego systemu walutowego. W swojej wypowiedzi nie omieszkał odnieść się do „ograniczeń” obecnych systemów płatności:

„I jak obszernie pokazuje ta konferencja, pomimo wyzwań ubiegłego roku, nadal byliśmy w stanie poczynić istotne postępy”.

W konferencji wzięli udział ważni członkowie Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz innych organów nadzoru finansowego.

Pandemia a rynek walut cyfrowych

W obliczu ogólnoświatowego kryzysu Covid, waluty cyfrowe zyskiwały w ubiegłym roku coraz większą popularność wśród bankierów i globalnych finansistów. Jednym z głównych problemów, jeśli chodzi o metody pieniężne i walutowe, były ograniczenia w dostępności zarówno do lokalnej, jak i międzynarodowej bankowości w okresach, kiedy były one najbardziej potrzebne.

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, powiedziała w grudniu ubiegłego roku, że pandemia „przyspieszyła” przejście na system waluty cyfrowej. Zauważyła, że ​​zaobserwowano globalny wzrost liczby cyfrowych metod płatności, uznanych za bezpieczniejsze niż gotówka.

Myśli te zostały powtórzone przez inne instytucje, takie jak Bank Japonii, Bank Anglii, a nawet władze Korei Południowej, które odniosły się i rozważały własne plany wprowadzenia CBDC w najbliższej przyszłości.

Komentarze