Na Polkadot działa już 5 pierwszych parachainów

6 537

Pierwszymi parachainami, które zameldowały w głównej sieci Polkadot, są: Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover.

Na Polkadot funkcjonuje już pierwsze pięć parachainów, otwierając drogę do dlaszego rozwoju i interoperacyjności całego ekosystemu.

Co to jest parachain i dlaczego to takie ważne?

Parachain to struktura danych specyficzna dla aplikacji, która jest globalnie spójna i możliwa do walidacji przez walidatory Relay Chain. Najczęściej parachain przybiera formę łańcucha bloków, ale nie ma takiej potrzeby. Nazwa pochodzi od koncepcji równoległych łańcuchów. Ze względu na swój równoległy charakter są w stanie osiągnąć symultaniczność przetwarzania transakcji i skalowalność systemu Polkadot.

parachain polkadot
Parachain w Polkadot; źródło: tutaj

Ruszyła pierwsza partia parachainów na Polkadot

Sloty dla pierwszych parachainów są przydzielane do różnych projektów blockchain zbudowanych na sieci Polkadot i skoncentrowanych w różnych niszach. Obejmują one zdecentralizowane finanse (DeFi), inwestycje i pożyczki w kryptowalutach oraz smart kontrakty.

Pierwszymi parachainami, które zajęły miejsce w ramach Relay Chain Polkadot na okres do 96 tygodni, są Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover (więcej informacji na temat tych projektów uzyskasz czytając artykuł pt. Perły Polkadot | 6 tokenów, które mogą uczynić Cię bogatym).

Polkadot wierzy, że wraz z rosnącym zainteresowaniem metaverse, jego ekosystem będzie się dalej rozwijał, co umożliwi zaprezentowanie się coraz większej liczbie ciekawych protokołów, które będą mogły przejść ze stanu działania na jednym blockchainie do pełnej interoperacyjności połączonych łańcuchów bloków.

Multichain

Uruchomienie pierwszych pięciu parachainów to niewątpliwy kamień milowy w historii i rozwoju Polkadot, na który sieć pracowała przez ostatnie pięć lat. Parachainy są przysłowiowym oczkiem w głowie współzałożyciela Ethereum Gavina Wooda w zakresie połączonej struktury blockchain:

„Żaden pojedynczy projekt łańcucha bloków nie działa optymalnie w każdym przypadku użycia. Każdy łańcuch wiąże się z kompromisami, dzięki czemu jest dobry w niektórych zastosowaniach, a w innych nie.

Model parachain został stworzony z przekonaniem, że przyszłość Web3 będzie wymagała współpracy wielu różnych typów blockchainów. Tak jak obecna iteracja Internetu zaspokaja różne potrzeby, tak i blockchainy muszą być w stanie świadczyć różnorodne usługi. Parachainy dają takie możliwości.”

Polkadot przydzieli 100 slotów parachain

W nadchodzących miesiącach, różne projekty zbudowane na Polkadot zajmą w sumie 100 slotów. Podczas gdy pierwsza partia slotów parachain została przydzielona w procesie aukcji, deweloperzy poinformowali, że pozostałe miejsca niekonieniecznie muszą być dystrubuowane na tej samej zasadzie.

Tak czy inaczej trwają przygotowania do drugiej partii procesu aukcji parachain, która rozpocznie się23 grudnia 2021 r. i obejmie w sumie sześć aukcji.

Te sześć kolejnych, zwycięskich projektów zostanie uruchomionych w sieci głównej Polkadot 11 marca 2022 roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze