Polkadot (DOT) | Analiza potencjału inwestycyjnego na lata 2021 – 2023

17 896

Platformy smart kontraktów przeżywają ostatnio nadzwyczajny rozkwit. Todd Kronenberg uważa, że Polkadot (DOT) może być kolejnym ekosystemem, który odczuje dynamiczny wzrost. Dlaczego?

Ethereum nadal kumuluje w sobie siłę, ponieważ rynki DeFi i NFT cały czas się rozwijają. Tuż obok pojawiają się coraz to nowsze platformy, które deklarują gotowość do podjęcia wyzwań związanych z masową adopcją smart kontraktów. Konkurenci Ethereum ustawiają się w kolejce, a rynek zaczyna interesować się nimi coraz bardziej.

Krajobraz konkurencji

polkadot i jego konkurenci
Porównanie cen aktywów głównych platform innych niż Ethereum od początku sierpnia (źródło: link)

Cardano (ADA) odbiło się od wiosennego/letniego dołka z 1 USD do 3 USD w sierpniu dzięki hype’owi wokół wprowadzenia smart kontraktów. Obecnie ADA przechodzi dużą korektę, ale nadal utrzymuje się nieco powyżej wiosennego maksimum i jest o około 70% wyżej niż w przypadku większości czerwca i lipca.

Solana (SOL) wzrosła 5-krotnie w okresie od połowy sierpnia do początku września na fali sprzedaży NFT. Platforma solanart.io pokazała, o ile tańsza i szybsza jest Solana niż Ethereum. Obecnie SOL przeżywa dużą korektę od czasu odnotowania ATH, choć wciąż jest o kilkaset procent wyżej niż miesiąc temu.

Algorand (ALGO) podwoił swoją wycenę w ciągu pierwszych dziewięciu dni września na kanwie doniesień, że Salwador będzie korzystać z tej sieci smart kontraktów dla infrastruktury w gospodarce coraz bardziej opartej na blockchain. Od czasu osiągnięcia rekordów ceny, ALGO wciąż utrzymuje się w ustalonym zakresie.

Avalanche (AVAX) zwiększyło swoją wycenę w ciągu ostatniego miesiąca ponad trzykrotnie, a ostatnio zdołało przekroczyć swój rekordowy poziom z lutego. Nie dalej jak wczoraj AVAX wyznaczył nowe ATH na poziomie 75,32 USD (CoinMarketCap).

Cosmos (ATOM) również odnotował nowe rekordy ceny w ciągu ostatnich kilku dni, prawie trzykrotnie wyższe niż na początku sierpnia. W ciągu ostatnich 10 dni ATOM urósł o około 50%.

Wszyscy ci dobrze zapowiadający się konkurenci Ethereum dostali w sierpniu i wrześniu prawdziwego wiatru w żagle. Ethereum pozostaje silnym i zdecydowanie dominującym rynkiem. W miarę szybkiego rozwoju rynków DeFi i NFT pojawiają się inne platformy i dość szybko odkrywane są przez szerszą publiczność.

Teraz, gdy Ethereum wdrożyło aktualizację, w ramach której sieć zaczęła spalać opłaty (EIP-1559), Cardano wprowadziło smart kontrakty, a reszta najbardziej znaczących platform odnotowała widoczne wzrosty, wszystkie oczy zaczynają padać zwracać się w kierunku Polkadot.

Wzrost Polkadot

Polkadot (DOT) również odnotował duży wzrost od połowy roku. Cena DOT jest obecnie około trzykrotnie niższa niż w okresie letnim, ale w przeciwieństwie do ekstremalnej zmienności innych platform smart kontraktów, stale rośnie.

polkadot cena
3-miesięczny wykres DOT do 17 września 2021 r. (źródło: www.coinmarketcap.com)

Kusama, siostrzana sieć Polkadot, przechodzi teraz drugą falę pięciu aukcji parachain. Zasadniczo testują aukcje i parachainy, aby upewnić się, że wszystko będzie przebiegać sprawnie, gdy zaczną one odbywać się w Polkadot.

Polkadot to interoperacyjna sieć łańcuchów bloków, która połączy swoje wewnętrzne łańcuchy bloków z wieloma innymi głównymi kryptowalutami i platformami kryptograficznymi.

Innymi słowy, Polkadot może być przyszłością.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy świadkami samego początku blokowania zasobów DOT na aukcjach w celu wymiany na natywne tokeny blockchainów, które zostaną uruchomione na Polkadot. Zobaczymy, jak pieniądze przepływają między tymi wewnętrznymi blockchainami oraz między ekosystemem Polkadot a innymi kryptowalutami. Na pierwszy plan wysuwają się aplikacje DeFi, zdecentralizowane giełdy zdolne do wymiany aktywów w wielu sieciach, platformy NFT i platformy smart kontraktów.

Pompa na DOT

Podczas gdy ADA osiągnęła nowe maksima w zeszłym miesiącu w ramach przygotowań do wprowadzenia smart kontraktów na Cardano, Polkadot zbliża się do rampy cenowej.

DOT mocno odbił się od lipcowych minimów poniżej 11 USD, które obecnie znajdują się w połowie 30 USD. Ogólnie rzecz biorąc, był to dość stopniowy wzrost, ponieważ Cardano i Solana wchłonęły tego lata większość nowego szumu na rynku. W ciągu kilku tygodni po wyznaczeniu daty premiery smart kontraktów na Cardano, cena ADA wzrosła dwukrotnie. Kronenberg spodziewa się, że cena DOT doświadczy podobnego skoku w górę po ogłoszeniu aukcji parachain na Polkadocie.

Zespół Polkadot może ogłosić datę rozpoczęcia aukcji parachain w październiku. Wygląda na to, że zbliżają się do stanu gotowości w tym zakresie. Druga runda pięciu aukcji parachain Kusama kończy się 6 października. Niedługo potem może zostać wyznaczony termin aukcji Polkadot.

Gavin Wood komentujący ostatnio zbliżające się do końca aukcje Polkadot:

polkadot gavin wood

Powyższy screen pokazuje ostatnie komentarze Gavina Wooda przedstawiające pewne szczegóły i przemyślenia prowadzące do premiery Polkadot. Czytamy w nim, że lista kontrolna do wykonania przed uruchomieniem aukcji na Polkadocie to audyty, zarządzanie, monitorowanie sieci testowych, funkcje bezpieczeństwa, pojawiające się problemy i aukcje Kusama.

Wood oczekuje w tym momencie wysokiego poziomu przekonania, że wszystko na Polkadot pójdzie gładko. Audyty dobiegają końca w tym tygodniu, co oznacza, że ​​prawdopodobnie zostały już wykonane. Druga runda aukcji Kusamy kończy się za niecałe trzy tygodnie, 6 października. Wydawałoby się, że reszta tego, co jest potrzebne do dalszego rozwoju, to upewnienie się, że sieci testowe działają sprawnie i wprowadzenie ostatnich poprawek dotyczących zarządzania, bezpieczeństwa i wszelkich znanych problemów.

Jeśli aukcje Polkadot zostaną ogłoszone i rozpoczną się w październiku lub listopadzie, może dojść do dużej pompy rynkowej podobnej tym, które obserwowaliśmy ostatnio w odniesieniu do innych platform.

Perspektywa długoterminowa

Aukcje wszystkich slotów do parachainów na Polkadot powinny odbyć się w ciągu następnych miesięcy. Ponieważ sloty w sieci są licytowane, zapełnienie ich wszystkich zajmie trochę czasu. Może minąć nawet ponad rok, zanim zobaczymy, że wszystkie oczekiwane ~100 slotów zostanie wylicytowanych.

Jest to rzeczywiście miłe uszom inwestorów, ponieważ dostarcza rynkowi DOT stale rosnące zapotrzebowanie na blokowanie DOT na aukcjach przez długi czas. Biorąc pod uwagę stopniowe uruchamianie aukcji, cena DOT powinna doświadczyć silnego wzrostu w przyszłym roku i do 2023 roku.

Same aukcje, a następnie rzeczywisty ekosystem, który tworzą blockchainy w Polkadot, powinny doprowadzić do ogromnego wzrostu ceny DOT w ciągu najbliższych kilku lat. Nie wydaje się dziwne założyć, że DOT zbliży się do 10-krotności swojej obecnej ceny w ciągu dwóch lat – około 300 dolarów do końca 2023 roku.

Ekstrapolacja przyszłego wzrostu Polkadot z pierwszej rundy aukcji Kusamy

Zróbmy bardzo eksperymentalną ekstrapolację z pierwszej aukcji parachain Kusamy, aby zobaczyć, dokąd cena DOT może pójść w przyszłości.

Z pierwszymi pięcioma aukcjami związanych było ponad 1,1 miliona monet KSM. Przy dzisiejszej cenie KSM wynoszącej około 400 dolarów, to jest 440 milionów dolarów. Kapitalizacja Polkadot jest obecnie dziesięciokrotnie większa niż Kusamy, więc załóżmy, że aukcje Polkadotu będą o rząd wielkości większe. To prowadzi nas do oczekiwanych 4,4 miliarda dolarów na zaledwie pięciu aukcjach Polkadot. Pomnóż przez 20, aby pokryć ewentualne oczekiwane ~ 100 slotów parachain działających na Polkadot, a dostaniemy 88 miliardów dolarów w DOT zamkniętych na aukcje.

To znacznie więcej niż dwukrotność obecnej kapitalizacji rynkowej Polkadotu i uwzględnia tylko DOT, który będzie wiązany na aukcjach. Obecnie na rynku stakowanych jest około 64% DOT. Istnieje również wiele DOT utrzymywanych długoterminowo, ale nie zablokowanych, i wiele swobodnie używanych do handlu. Tak więc kwota 88 miliardów dolarów to tylko ułamek rozsądnej prognozy kapitalizacji rynkowej DOT.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wokół aukcji może być więcej szumu, liczby te nadal sugerują, że obecna cena DOT jest niewielka w porównaniu z tym, co może osiągnąć w ciągu najbliższych kilku lat.

Todd Kronenberg spodziewa się, że większość z tych 64% stakowanych DOT pozostanie zablokowana. Znaczna ilość DOT zostanie prawdopodobnie kupiona specjalnie w celu wystawienia na aukcje, ponieważ traderzy i inwestorzy oczekują na aukcjach Polkadot kolejnych, potencjalnych 100x zysków. Zakładając, że 15% wszystkich DOT zostanie związanych na aukcjach, a biorąc pod uwagę 88 miliardów dolarów w DOT na aukcjach, sugeruje to w nadchodzących latach ponad 500 USD za 1 DOT.

źródło: link

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze