Krypto Tydzień: 6 – 12 grudnia 2021

6 100

Uznanie Evergrande za (najprawdopodobniej) niewypłacalną firmę nie poprawiło sytuacji na rynku. Chociaż większość kryptowalut zaliczyła kolejne spadki, to wydarzyło się kilka istotnych rzeczy. Krypto Tydzień, jak co tydzień, sprawi, że będziesz na bieżąco z tym, co ważne.

W 49 tygodniu roku (6 – 12 grudnia) pisaliśmy między innymi o byłym CEO Google, zakupie ETH za pół miliarda i „przedstawicielach” krypto w Kongresie USA. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Korzystanie z kart płatniczych obsługujących kryptowaluty jest wygodne, jednak wymaga przesłania cyfrowych środków na konto zewnętrznej firmy, co nie podoba się wielu użytkownikom. W artykule Crypto Life | Karta debetowa dla użytkowników kryptowalut od Ledger znajdziesz najnowsze informacje o karcie zapowiedzianej przez jednego z dwóch najpopularniejszych producentów portfeli sprzętowych, co może wyeliminować wspomniany problem.

Kilka dni temu prawdopodobnie miał miejsce atak na sieć Solana | Kolejny DDoS? Doprowadziło to do opóźnień w przetwarzaniu transakcji.

Co dalej z kursem BTC?

Craig Wright „wygrał” sprawę z rodziną Dave’a Kleimana i jest zadowolony, że musi zapłacić ponad 100 milionów dolarów. Oczywiście wciąż upiera się przy swoim i twierdzi, że wymyślił Bitcoina.

Inwestorzy z dużym kapitałem nie marnowali w mijającym tygodniu czasu, a 3 największy wieloryb dokupił dziś 2700 bitcoinów. Według Glassnode liczba bitcoinów trzymanych długoterminowo lub utraconych na zawsze osiągnęła najwyższy poziom od 11 miesięcy: 7 224 018, 804 BTC.

Rynek altcoinów w pigułce

Nie brakuje osób, które uważają, że Ethereum zacznie niedługo gonić najpopularniejszą kryptowalutę. Jedną z nich jest Raoul Pal: Spodziewam się 20 000 USD za 1 ETH najpóźniej do marca. W kryptowalutę, której twarzą jest Vitalik, wierzy również Three Arrows Capital. Fundusz wykorzystał spadki na rynku i zdecydował się na zakup ETH za pół miliarda dolarów. Vitalik Buterin przedstawił nowe propozycje usprawnień prywatności i skalowalności Ethereum.

Nawet podczas największych spadków zawsze znajdzie się aktywo cyfrowe, którego kurs idzie w przeciwną stronę. W ostatnim tygodniu była to LUNA, która od maja zrobiła około 2700% (LUNA: Rekord ceny w środku rynkowych spadków). Przed Chainlink (LINK) jest natomiast długa droga do nowego ATH, ale twórcy projektu mogą się pochwalić czymś innym: były CEO Google został doradcą Chainlink Labs.

Kurs Cardano (ADA) utrzymuje się obecnie na poziomie 1,37 USD, co oznacza ponad 55% spadek w porównaniu z ATH sprzed trzech miesięcy. Pomimo tego deweloperzy kontynuują prace, dzięki czemu najpierw zapowiedziano, że DEX od Cardano ruszy z publicznym testnetem, a kilka dni później potwierdzono udany start testnetu na Cardano.

Oszuści od Squid Game wielorybami popularnego meme coina, co stwarza ryzyko, że dojdzie do prób manipulowania kursem SHIB.

Pomimo problemów, jakich doświadczył popularny blockchain, pojawi się Solana w Operze | Opera chce zostać królową przeglądarek Web3.

Dobrze zainwestowane 400 milionów dolarów sprawiło, że Polygon uzyskał dostęp do „najszybszej i najbardziej wydajnej” technologii skalowania ZK na świecie.

Chociaż w ostatnich dniach nie było tego widać, to zdaniem Capo: altcoiny pozycjonują się na epicki wzrost. Badanie firmy CivicScience wyłoniło nowego zwycięzcę w starciu Kryptowaluty vs. akcje | Inwestorzy z USA coraz chętniej lokują pieniądze w aktywa cyfrowe.

Kącik NFT i metaverse

Nietypową gratkę dla kolekcjonerów NFT przygotował twórca Wikipedii. Dzięki temu w słynnym domu aukcyjnym Christie’s została wystawiona pierwsza wersja Wikipedii w formie NFT. Pomimo głośnych zakupów niewymienialnych tokenów przez duże firmy raport Chainalysis pokazał NFT w liczbach: Ponad 80% transakcji przeszło przez portfele detalistów.

Jeden z najbogatszych ludzi w Azji określił kryptowaluty jako „nową ropę naftową”. Uważa również, że cyfrowe światy mogą mocno namieszać na rynku (Metaverse jako nowa generacja tworzenia wartości). Oficjalnie można już ogłosić początek Meta: Horizon Worlds, co na razie mogą potwierdzić mieszkańcy USA i Kanady.

W poszukiwaniu gemów

Samo znalezienie projektu, który może przynieść duże zyski to dopiero pierwszy krok. Co z tego, że uda się kupić coś, co później wzrośnie o kilkadziesiąt lub kilkaset procent, jeżeli nie zdąży się zrealizować zysków? Sprawdź zatem, kiedy kupować kryptowaluty? Kiedy sprzedawać?

Warto wiedzieć

Coraz gorsza sytuacja Evergrande ponownie przyczyniła się do spadków kursów większości kryptowalut.

Osoby, które aktywnie inwestują lub po prostu chcą być na bieżąco z rynkiem, często instalują różne aplikacje do śledzenia kursów, przechowywania środków lub korzystania ze stakingu. Warto więc poznać najlepsze aplikacje mobilne branży kryptowalut, które powinieneś mieć na swoim smartfonie.

Szef CIA potwierdził, że agencja śledzi przepływy kryptowalut, co wiąże się z koniecznością prowadzenia wielu różnych projektów.

StarkWare przygotował publikację, w której opisano, jak można poprawić skalowalność blockchainów | Stan, problemy, możliwości rozwiązań, a popularny komunikator WhatsApp testuje transakcje z wykorzystaniem stablecoina USDP.

Każdy, kogo interesują cyfrowe aktywa, powinien przeczytać Kryptowaluty | 7 mitów, w które powinieneś przestać wierzyć.

Na twitterowym koncie @BithubPl każdego wieczoru znajdziesz tweeta z krótkim podsumowaniem dnia.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Czas połączyć dwa światy finansów, dowiesz się, w jaki sposób CeFi może wspierać DeFi.

Kryptowaluty na świecie

Ósmego grudnia przed Kongresem USA przemawiał między innymi Sam Bankman-Fried (przedstawiciele firm z branży blockchain wystąpią dziś przed Kongresem USA). Koniecznie sprawdź, co o przyszłości finansów powiedzieli przed Kongresem USA przedstawiciele firm z branży blockchain i kryptowalut?

Popularny wydawca kart płatniczych chce natomiast przyśpieszyć adopcję kryptowalut: Visa zaoferuje usługi doradcze związane z kryptowalutami.

Islandia nie chce nowych górników ze względu na obecne problemy z elektrownią.

W Wielkiej Brytanii pojawił się pomysł, aby kryptowalutowi inwestorzy nie mogli liczyć na żadną pomoc w przypadku trafienia na oszustów (FCA | Inwestorzy nie powinni otrzymywać odszkodowań z tytułu strat poniesionych w wyniku oszustw na rynkach kryptowalut).

W brazylijskim Kongresie Narodowym zaproponowano zerowy podatek dla górników korzystających z zielonej energii.

Najpopularniejszy artykuł 49 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 49 tygodnia okazał się tekst: Bitcoin: Podobnie jak w 2017 r. a jednak…, który został wyświetlony ponad 25 000 razy.

Która z zebranych wiadomości była twoim zdaniem najważniejsza? Jeżeli uważasz, że pominęliśmy coś ważnego, czym sam chciałbyś się podzielić ze społecznością kryptowalut, może zainteresować cię nowa oferta pracy: YouTuber.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze