Co o przyszłości finansów powiedzieli przed Kongresem USA przedstawiciele firm z branży blockchain i kryptowalut?

5 358

Prezesi i dyrektorzy wielu ważnych firm z sektora blockchain i kryptowalut przemawiali wczoraj przed Kongresem USA odnośnie przyszłości finansów i problemów, przed którymi stoi branża.

W dniu wczorajszym, o godzinie 16:00 naszego czasu, na amerykańskim Kapitolu odbyło się bardzo ważne spotkanie pod hasłem Digital Assets and the Future of Finance: Understanding the Challenges and Benefits of Financial Innovation in the United States. Przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów stawiła się paleta prominentnych osobistości z największych firm z branży.

Na pytania kongresmenów odpowiadali: dyrektor generalny Circle Jeremy Allaire, dyrektor generalny Bitfury Brian Brooks, dyrektor generalny Paxos Charles Cascarilla, dyrektor finansowy Coinbase Alesia Haas, dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried i dyrektor generalny Stellar Denelle Dixon.

Kryptowaluty na Kapitolu | O czym rozmawiano?

Panel otworzył Patrick McHenry z Karoliny Północnej. Zapytał zebranych, w jaki sposób można ich zdaniem zapewnić rozwój branży kryptowalutowej w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że ​​nie wolno demonizować całej branży w oparciu o działania kilku nieuczciwych podmiotów.

Oto kilka wypowiedzi na temat krajobrazu regulacyjnego kryptowalut, o które pokusili się oficjele, odpowiadając na pytania kongresmenów.

Dyrektor generalny BitFury, Brian Brooks, który kierował amerykańskim Biurem Kontrolera Waluty (OCC), zakwestionował plan zezwalania na emisję stablecoinów wyłącznie bankom, nie przyznając jednocześnie kart bankowych głównym emitentom stablecoinów. W opublikowanym w zeszłym miesiącu amerykańskim raporcie na temat stablecoinów, przewodniczący SEC Gary Gensler i jego współpracownicy zasugerowali, że aktywa tego typu mogłyby emitować wyłącznie ubezpieczone instytucje depozytowe.

Brooks skrytykował również dotychczasowe działania regulacyjne SEC, w efekcie których wielu znaczących graczy z branży przeniosło swoje biznesy poza granice Stanów Zjednoczonych. Odniósł się w szczególności do firmy Fidelity, która po odrzuceniu przez SEC wniosku o zgodę na uruchomienie bitcoinowego ETF-a (spot) wyprowadziła się do Kanady.

Jeżeli chodzi o stablecoiny, dyrektor generalny Paxos Charles Cascarilla zasugerował, że jeśli w odpowiednim czasie nie uda się uregulować stablecoinów ani stworzyć i uruchomić CBDC, dolar amerykański może stracić status światowej waluty rezerwowej.

CFO Coinbase – Alesia Haas – powiedziała, że ​​jej zdaniem przepisy dotyczące papierów wartościowych dotyczące kryptowalut są dość jasne: tokeny blockchain nie są papierami wartościowymi. W opinii Coinbase są one albo „nową formą własności cyfrowej, albo nowym sposobem rejestrowania własności”. Opinia Haas jest zasadniczo sprzeczna z opinią Gary’ego Genslera, który uważa, że ​​większość tokenów to papiery wartościowe, w tym prawdopodobnie również stablecoiny.

Odpowiadając na krytykę, że stablecoiny mogą być przeznaczane do finansowania nielegalnych działań, dyrektor generalny giełdy FTX – Sam Bankman-Fried -powiedział, że w branży obowiązują już konkretne zasady i że „branża aktywów cyfrowych posiada dość silny standard” w kontekście procedur KYC/AML.

źródło grafiki tytułowej: Alex Wong/Getty Images

Może Cię zainteresować:

Komentarze