Pierwsza wersja Wikipedii w formie NFT

2 144

Twórca najpopularniejszej internetowej encyklopedii Jimmy Wales przygotował specjalne NFT, na które składa się pierwsza wersja Wikipedii z 2001 roku. Na aukcję trafił również jego komputer iMac G3, na którym powstała wspomniana strona.

Aukcja NFT z pierwszą wersją Wikipedii odbywa się w popularnym angielskim domu aukcyjnym Christie’s.

Twórca Wikipedii: kryptowaluty nie, ale NFT jak najbardziej

Nie jest tajemnicą, że Wikipedia utrzymywana jest z darowizn internautów, które można wpłacać na wiele różnych sposobów (tradycyjne przelewy, czeki, przekazanie papierów wartościowych, PayPal, płatności Amazon…). Nie mogło więc zabraknąć również kryptowalut. W celu zapewnienia sprawnej obsługi płatności Wikipedia współpracuje z BitPay, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo przekazać BTC, BCH i ETH.

O ile jednak darowizny w kryptowalutach dostępne są już od 2014 roku, to Jimmy Wales uważa, że nie mają one praktycznego zastosowania (więcej informacji znajdziesz w artykule: Wikipedia bez kryptowalut? Twórca encyklopedii uważa integrację z blokchainem za szaleństwo).

Pomimo tego Wales postanowił wykorzystać nowe technologie do stworzenia wyjątkowego NFT, które zatytułował „Narodziny Wikipedii”. Chociaż zwycięzca licytacji otrzyma pierwszą wersję serwisu, to warto mieć na uwadze, że 15 stycznia 2001 roku Wikipedia była dość skromną stroną, a jej jedyną treść stanowiło „Hello, World!”.

NFT The Birth of Wikipedia

Zwycięzca licytacji nie tylko stanie się właścicielem nietypowego NFT, ale również zyska możliwość wprowadzenia dowolnej zmiany we wpisie z 2001 roku.

Mogłoby się wydawać, że tego typu NFT zyska duże zainteresowanie ze strony kolekcjonerów, co jakiś czas temu pokazał pierwszy tweet Jacka Dorseya sprzedany za 2,9 mln USD. Na razie jednak w licytacji NFT „The Birth of Wikipedia” złożono tylko 22 oferty, a aktualna cena wynosi zaledwie 2 400 USD. Do końca aukcji pozostało 8 dni. Uzyskany dochód zasili projekt WT.Social (chodzi o stworzenie nowej platformy społecznościowej).

Co sądzisz o tego typu NFT? Czy chciałbyś mieć w swojej kolekcji pierwszą wersję jednej z najpopularniejszych stron na świecie?

Komentarze