Wikipedia bez kryptowalut? Twórca encyklopedii uważa integrację z blokchainem za szaleństwo

1 591
Twórca najpopularniejszej internetowej encyklopedii uważa, że kryptowaluty nie mają praktycznego zastosowania, dlatego nie zamierza implementować ich na swojej platformie. Wikipedia bez kryptowalut będzie trwać dalej.

Nie-kryptopedia

Podczas konferencji CoinGeek w Londynie, Jimmy Wales, współtwórca Wikipedii, powiedział, że kryptowaluty nie dodadzą niczego wartościowego samej platformie. Ponadto stwierdził, że same cyfrowe aktywa mogłyby encyklopedii zaszkodzić, gdyż godzą w fundamentalne założenia portalu. Wikipedia bez kryptowalut poradzi sobie według niego wyśmienicie.

Wales odniósł się do odróżniania ideologicznego i praktycznego znaczenia walut cyfrowych. Powiedział także, że wielokrotnie odmawiał propozycjom, które zakładały umożliwienie dotowania twórców przy pomocy kryptowalut. 

“To naprawdę zły pomysł. To pomysł, który w zasadzie nie działa. Jeśli weźmiesz coś, co jest złym pomysłem i wrzucisz to do blockchaina, to niekoniecznie stanie się to pomysłem dobrym”

Wikipedia polega na wolontariacie ekspertów i entuzjastów. To oni dodają oraz moderują wszytkie treści. Do ich zadań należy również usuwanie materiałów, które są nieistotne i błędne. Implementacja kryptowalut ułatwiłaby niektórym osobom i firmom opłacanie zawartości portalu. Według Walesa, byłby to krok w tył dla rozwoju Wikipedii.

“Tworzenie mechanizmu, gdzie efektywnie można zweryfikować ten typ zachowania wcale nie wspomoże jakości Wikipedii”

Ponadto, Wales twierdzi, że staking kryptowalut przez autorów i moderatorów również mógłby platformę narazić na niebezpieczeństwo.

“Kazać im ryzykować własnymi pieniędzmi, żeby mogli edytować Wikipedię to kompletne szaleństwo”

Jeśli strona nakazałaby umieszczanie depozytów, mogłoby dojść do wykluczenia ekspertów. Wielu z nich zajmuje się Wikipedią wyłącznie dzięki swojemu zainteresowaniu konkretnymi tematami. W ich miejsce pojawiliby się ludzie, którzy aktywnie chcieliby rywalizować między sobą dla zysku.

Wiki-krypto-pedia?

Mimo to, współtwórca nie widzi niczego złego w ustawieniu kryptowalut jako jednej z opcji płatniczych do wspierania projektu. Wikipedia akceptuje bowiem bitcoina od 2014 roku.

Sam Wales uznawany jest przez niektórych za osobę o kontrowersyjnych poglądach. Jak nietrudno się domyślić, zarzuca mu się wspieranie idei Bitcoin SV. Sam zainteresowany jednak otwarcie temu zaprzeczył.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:


Komentarze