DEX od Cardano ruszy z publicznym testnetem

3 749

Długo oczekiwana zdecentralizowana giełda oparta na Cardano, SundaeSwap, jest gotowa do uruchomienia w publicznej sieci testowej.

SundaeSwap to skalowalny protokół DEX i zautomatyzowany protokół dostarczania płynności umożliwiający wymianę ADA oraz natywnych tokenów zdecentralizowanych aplikacji wydanych na blockchainie Cardano. Oficjalny manifest DEX-a został przedstawiony przez zespół deweloperski w czerwcu bieżącego roku. Z jego treścią możesz zapoznać się tutaj.

Testnet

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym 5 grudnia przez firmę stojącą za Cardano – Input Output HK – SundaeSwap DEX zostanie wkrótce uruchomiony w formule sieci testowej. Autorzy komunikatu podkreślili, że fakt uruchomienia testnetu DEX-a stanowi zapowiedź spełnienia oczekiwań użytkowników w zakresie możliwości korzystania dla natywnej, zdecentralizowanej platformy transakcyjnej w łańcuchu bloków Cardano.

Niestety, pewne problemy spowodowały, że zapowiedziana na wczoraj premiera została przesunięta na poniedziałek. Przedstawiciele IOHK napisali na twitterze, że błędy na tym etapie życia DEX-a to rzecz normalna a testnet jest właśnie po to, aby móc je wyłapać i naprawić przed oficjalną premierą wersji produkcyjnej.

Jak skorzystać z SundaeSwap?

IOHK zwróciła uwagę, że aby skorzystać z wersji testowej giełdy, konieczne jest posiadanie portfela innej firmy, takiego jak Nami. Jest to wymagane, aby połączyć się z faucetem w celu uzyskania tokenów testnetu, na bazie których chętni będą mogli eksperymentować z możliwościami platformy.

W ogłoszeniu nie wspomniano, jak długo będą trwać testy, nie podano również daty uruchomienia wersji produkcyjnej.

Testy obciążeniowe sieci

IOHK stwierdziła, że testnet ma na celu „poddanie sieci ekspozycji na wysokie obciążenia”, co ma umożliwić programistom monitorowanie i analizowanie ustawień określonych parametrów platformy.

Parametry sieciowe, takie jak rozmiar bloku, limit procesora i limit pamięci, zostały określone na początek bardzo zachowawczo. Użytkownicy mogą spodziewać się przeciążeń i błędów:

„Pamiętaj, że to dopiero wczesna wersja oprogramowania DApp, a DeFi na Cardano jest wciąż na początkowym etapie rozwoju. Sieci testowe są kluczowym elementem iteracji i ulepszania doświadczenia użytkowników”.

Relatywnie powolny rozwój wydarzeń w zakresie pełnej możliwości wykorzystania funkcjonalności smart kontraktów w Cardano stał się powodem krytyki ze strony społeczności kryptowalut. Zespół Cardano zwrócił uwagę, że w odniesieniu do smart kontraktów sieć stosuje podejście „powolne i stabilne” i nadal twierdzi, że jest w stanie konkurować, a nawet pokonać Ethereum.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji testnet SundaeSwap nie był jeszcze aktywny.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

Komentarze