Szef CIA potwierdził, że agencja śledzi przepływy kryptowalut

2 465

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns przyznał, że CIA prowadzi wiele projektów dedykowanych śledzeniu kryptowalut.

W odpowiedzi na pytanie, czy agencja była w stanie powstrzymać niedawne ataki ransomware, Burns powiedział, że jego poprzednik „rozpoczął szereg różnych projektów skoncentrowanych na kryptowalutach […], pomagając naszym kolegom w rządzie USA w dostarczaniu solidnych informacji na temat tego, czego jesteśmy świadkami”.

Co to jest ransomware?

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania zaprojektowanego w celu ograniczenia bądź całkowitego odcięcia możliwości operacyjnych komputera lub sieci do czasu zrealizowania przez ofiarę żądania zapłaty, często w BTC lub XMR. Pliki na zainfekowanym komputerze zostają najczęściej zaszyfrowane, więc nadal tam są, ale nie można ich odczytać bez odpowiedniego klucza deszyfrującego. Innym razem pliki są przesyłane na serwer osoby atakującej, a następnie usuwane z zainfekowanego komputera.

Tegoroczne ataki doprowadziły do paraliżu dużego rurociągu naftowego, zakładów przetwórstwa mięsnego i infrastruktury informatycznej wielu przedsiębiorstw. Administracja Bidena określiła rozwiązanie problemu ransomware jako „priorytetowe”. W wydawanych wówczas oświadczeniach mogliśmy przeczytać, że rząd USA zamierza bacznie przyglądać się przepływom kryptowalut.

„Dobrodziejstwo dla możliwości inwigilacji”

Burns nie wyjaśnił, do którego poprzednika się odnosi. W ciągu ostatnich pięciu lat agencją kierowało pięć innych osób, w tym John Brennan, Mike Pompeo i Gina Haspel. Jednak najbardziej prawdopodobne wydaje się odniesienie do jego bezpośredniego poprzednika, Davida Cohena.

Cohen, którego prezydent Biden wyznaczył na stanowisko dyrektora od stycznia do marca tego roku, wywodzi się z Departamentu Skarbu, skąd nadzorował Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych i Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych, które ostrzegają firmy przed uleganiem szantażom i płaceniem okupów w kryptowalutach.

Wartość bitcoina dla społeczności wywiadowczej dostrzega również Michael Morell, który pełnił funkcję dyrektora agencji w czasie prezydentury Baracka Obamy.

W raporcie opublikowanym przez CCI, Morell nazwał technologię blockchain „dobrodziejstwem dla możliwości inwigilacji”. W raporcie napisano, że publiczny charakter transakcji w łańcuchu bloków sprawia, że ​​jest to „niewykorzystywane jak dotąd przez rządy narzędzie kryminalistyczne do identyfikacji nielegalnej działalności”.

Jak możesz chronić się przed atakami typu ransomware?

Upewnij się, że używane przez Ciebie oprogramowanie jest zaktualizowane, używaj odpowiednio skonfigurowanych zapór, regularnie twórz kopie zapasowe i wyrób w sobie swoisty odruch „rozpoznawania na kilometr” podejrzanych wiadomości lub komunikatów (w tym mailowych). Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ransomware, czyli czego najbardziej boi się dzisiejszy świat?

Może Cię zainteresować:

Komentarze