Biden zarządza śledztwo w sprawie ataku ransomware na Kaseya

Amerykańska firma IT Kaseya padła ofiarą poważnego ataku ransomware, w związku z czym prezydent Biden zarządził przeprowadzenie dokładnego śledztwa.

Podobnie jak w przypadku innych tego typu ataków z ostatnich miesięcy, hakerzy zażądali zapłacenia okupu w bitcoinach.

Atak na firmę Kaseya

Firma Kaseya specjalizuje się w oprogramowaniu do zarządzania sieciami i systemami informatycznymi. Z jej usług korzysta między innymi sieć około 800 sklepów spożywczych Coop, które w związku z atakiem trzeba było zamknąć. Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem IT podejrzewali, że za przeprowadzenie ataku odpowiada grupa o nazwie REvil (Ransomware Evil), co później potwierdzili sami hakerzy.

Należy zauważyć, że zaledwie kilka tygodni temu ta sama grupa zaatakowała zakłady mięsne JBS (odpowiadające za zaopatrywanie 20% całego amerykańskiego rynku), co doprowadziło do poważnych strat. W końcu firma zdecydowała się zapłacić okup w wysokości 11 milionów dolarów. Szczegóły tej sprawy znajdziesz w artykule: nowy atak ransomware w USA rodzi obawy o spisek przeciwko bitcoinowi.

Tym razem grupa REvil również zażądała okupu w bitcoinach, przy czym zwiększyła kwotę do 70 milionów dolarów. Przy obecnym kursie daje to prawie 2078 BTC. Na razie nie wiadomo, czy Kaseya zdecyduje się zapłacić okup za oprogramowanie deszyfrujące, jednak FBI odradza takie kroki.

Czy tego typu ataki mają wpływ na rynek?

Kolejnym problemem związanym z tego typu atakami i coraz częstszymi żądaniami płacenia okupu w kryptowalutach jest to, że amerykański rząd na pewno nie będzie się temu bezczynnie przyglądał. Rodzi to obawy o możliwe próby zwiększenia kontroli nad płatnościami kryptowalutowymi. Przy okazji warto wspomnieć o ataku na Colonial Pipeline, gdzie poszkodowana firma zapłaciła okup w BTC.

Niedługo później rząd USA ogłosił, że udało mu się odzyskać większość kryptowalut, które Colonial Pipeline zapłaciło hakerom. O sprawie pisaliśmy w artykułach Colonial Pipeline – USA odzyskały większość okupu | G7 szykuje się na kryptowaluty. Za późno? oraz Colonial Pipeline | Kto odzyskał klucze do bitcoinów z okupu?

Komentarze