Ofiara bitcoin ransomware Mushtik zhakowała hakera

15 376

Ransomware Mushtik zaatakował, ale jak się okazało, nieodpowiednią osobę. Niemiecki programista Tobias Frömel padł ofiarą niesławnego ataku ransomware o nazwie Mushtik. Atak spowodował uszczuplenie portfela Thomasa o bitcoiny o wartość 670 euro. Programista nie pozostał jednak dłużny hakerowi i włamał się do jego bazy danych wykradając bazę kluczy deszyfrujących. Działanie Thomasa Frömela pokazało, że nie każdy jest bezbronny wobec ataków.

Zemsta jest słodka, czyli nie zadzieraj z programistą!

Tobias Frömel zapłacił przestępcom okup w wysokości 0,09 BTC w celu odblokowania dostępu do jego plików komputerowych. W odwecie Frömel był w stanie zhakować bazę danych swoich napastników. Uwolnił tym samym listę unikalnych numerów identyfikacyjnych dysków twardych hakera oraz klucze deszyfrujące, aby pomóc innym osobom dotkniętym tym programem.

baza kluczy bitcoin ransomware
źródło: tutaj

Jak napisał Frömel w poście na forum BleepingComputer, jego kontratak był technicznie nielegalny, ale dokonany w dobrej wierze dla szerszej społeczności i z pewnością zasługuje na napiwek w bitcoinie.

Zhakowałem tego przestępcę i otrzymałem całą bazę danych z kluczami, oto jest … i tak, wiem, że to również nie było legalne z mojej strony, ale on użył już zhakowanych serwerów z kilkoma powłokami WWW … i to nie ja jestem tutaj ten zły 😀

źródło: tutaj

Baza kluczy opublikowana

Programista opublikował bazę danych kluczy odszyfrowujących, a także kroki dla użytkowników, którzy również padli ofiarą ataku ransomware. Frömel potwierdził, że stracił 670 euro, płacąc okup za dostęp do swoich plików komputerowych. Podał również swój adres BTC dla tych forumowiczów, którzy zechcieliby wesprzeć jego antyhakerskie wysiłki.

bitcoin ransomware
źródło: tutaj

Coraz więcej zagrożeń w sieci

Jeżeli jesteście ciekawi informacji na temat możliwych zagrożeń czyhających w sieci na posiadaczy kryptowalut, koniecznie śledźcie nasze wpisy z kategorii bezpieczeństwo.

Co o tym myślicie? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze