Krypto Tydzień: 29 listopada – 5 grudnia 2021

4 752

Kilkunastoprocentowe spadki kursów kryptowalut z nową odmianą wirusa w tle zdominowały wiadomości z ostatniego tygodnia. Jeżeli (być może słusznie) odciąłeś się w ostatnim czasie od newsów z krypto świata, cotygodniowy Krypto Tydzień pozwoli ci łatwo nadrobić zaległości.

Dzięki temu będziesz mógł rozpocząć nowy tydzień bez obaw o to, że ominęło cię coś ważnego.

W 48 tygodniu roku (29 listopada – 5 grudnia) pisaliśmy między innymi o odejściu CEO Twittera, zagrożeniu dla Spotify ze strony NFT i ataku na giełdę BitMart. Przyjemnej lektury!

Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty

Nie tylko zwolennicy kryptowalut (a przynajmniej niektórzy z nich) obawiają się zagrożenia ze strony komputerów kwantowych, przez co USA wciągnęły na czarną listę 8 chińskich firm z sektora obliczeń kwantowych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli w przyszłości taki sprzęt rzeczywiście zostanie wykorzystany w kryptografii, to ewentualna kradzież kryptowalut będzie prawdopodobnie najmniejszym problemem.

Niestety, do tego wcale nie trzeba komputerów kwantowych, co udowodniła kradzież środków z giełdy BitMart. Giełda na razie wstrzymała wszystkie wypłaty i bada sprawę.

Co dalej z kursem BTC?

Obecne spadki, które część osób wiąże z Evergrande, część z nową odmianą wirusa, a jeszcze inni z ustawionymi działaniami dużych graczy doprowadziły do tego, że nawet najwięksi entuzjaści zaczęli dopuszczać najgorszy scenariusz dla bitcoina | Czy BTC spadnie poniżej 40 000 USD? Pomimo spadków MicroStrategy nie zwalnia i dokupuje ponad 7000 Bitcoinów, a zgodnie z wykresem spekulacyjnym Jessego Livermore’a Bitcoin na progu dużego wybicia w górę. Nie po raz pierwszy kurs Bitcoina spada, a Salwador kupuje (a wraz z nim Justin Sun).

Za jedną z najważniejszych wiadomości mijającego tygodnia zdecydowanie można uznać to, że Jack Dorsey zostawia Twittera | Były CEO chce w 100% skupić się na Bitcoinie. Z artykułu Czy ta sprawa ujawni prawdziwą tożsamość twórcy Bitcoina? dowiesz się natomiast, dlaczego bezmyślne upieranie się przy czymś, czego nie potrafi się udowodnić, może być nieopłacalne.

Bitcoin: aktywo inwestycyjne, store of value, czy jednostka rozliczeniowa – jeżeli masz wątpliwości, czym tak naprawdę jest najstarsza kryptowaluta, to ten artykuł z pewnością pomoże ci w usystematyzowaniu informacji. Poznaj 3 wskaźniki on-chain, które mogły zwiastować załamanie ceny bitcoina i sprawdź, czy w obecnej sytuacji wciąż można oczekiwać nowego rekordu ceny (czy Bitcoin wciąż ma szansę osiągnąć ATH)?

Rynek altcoinów w pigułce

Grayscale poszerza ofertę o Solana Trust, co potwierdza opisywane niedawno duże zainteresowanie tym blockchainem ze strony instytucji. Według jednego z założycieli Solany (SOL) Yakovenko: Użytkownicy nie porzucą Ethereum. Zdaniem australijskich naukowców można uznać Ethereum lepszym store-of-value niż Bitcoin. Każdy wie, że wiele projektów w świecie kryptowalut działa na Ethereum, ale… dlaczego tak jest? Tego dowiesz się z artykułu Ethereum | Architektura zdecentralizowanego komputera.

Kolejny milioner promuje meme coiny (tym razem zarówno Shiba Inu (SHIB), jak i Dogecoin (DOGE)). Należy jednak zwrócić uwagę na to, że poleca je jako krótkoterminowe inwestycje. Dodatkowo Kraken wciąga na swój parkiet Shiba Inu | SHIB to the Moon?, a Binance wznawia możliwość wypłat DOGE | Na czym polegał problem?

O ostatnich spadkach przeczytasz w artykule Kryptowaluty ostro w dół | Dzień jak co dzień w krypto?

Kącik NFT i metaverse

NFT stopniowo przechodzi do mainstreamu, co potwierdza między innymi to, że jedna z popularnych stacji przygotowała niedawno na ten temat krótki reportaż. Jeżeli chcesz być o krok przed innymi, poznaj 11 obszarów, w których NFT będą zyskiwać zastosowanie. W najbliższym czasie na sprzedaż trafi Love Is In The Air w postaci NFT (autorem oryginalnej pracy jest Banksy).

Według Bank of America: Metaverse to ogromna szansa dla kryptowalut. Rezydencja Snoop Dogga w metaversum to przykład tego, że artyści są coraz bardziej zainteresowani nowymi technologiami. Nic więc dziwnego, że Saxo Bank podzielił się swoimi prognozami na temat tego, czy NFT może zagrozić serwisom typu Spotify?

W poszukiwaniu gemów

Jeżeli bezskutecznie próbujesz przewidzieć, jakie tokeny pojawią się na giełdzie Binance jako następne (co zazwyczaj prowadzi do dużych wzrostów kursów), zapoznaj się z artykułem, w którym CZ ujawnia kluczowe czynniki listingu tokenów na Binance.

Warto wiedzieć

Changpeng Zhao zdradził również swój przepis na sukces (Binance niedoścignionym liderem giełd kryptowalut).

Kilka dni po odejściu Dorseya ze stanowiska CEO Twittera ogłoszono, że Square zmienia nazwę na Block (druga firma miliardera chce w ten sposób podkreślić swój związek z blockchainem).

Prawdopodobnie zainteresowanie Zuckerberga wirtualnymi światami przełożyło się na to, że Meta kończy z zakazem reklamowania podmiotów z branży kryptowalut.

MercadoLibre chce wprowadzić płatności kryptowalutowe, co jest o tyle istotne, że jest to jedna z największych platform handlowych na świecie.

Charlie Munger, który uważany jest za prawą rękę jednego z największych inwestorów naszych czasów, nie jest entuzjastą nowych technologii: nigdy nie kupię żadnych kryptowalut. Wolałbym, aby one nigdy nie powstały.

Koniecznie przeczytaj artykuł wszystko, co wiedziałeś o zachowaniu rynków, to kłamstwo. Oto jak zostałeś rozegrany, gdzie znajdziesz wyjaśnienie różnic pomiędzy rynkami ekonomicznymi a finansowymi. Dowiedz się również, jak wygląda anatomia wieloryba, czyli jak najwięksi gracze poruszają rynkami kryptowalut.

Sięgnij po Ranking Kryptowalut Listopad 2021 | Miesiąc rekordów, aby zapoznać się z rozbudowanym podsumowaniem poprzedniego miesiąca.

Z najnowszego tekstu z serii Crypto Critic: Nadchodzi zmierzch proof-of-work, dowiesz się, czy przechodzenie na proof-of-stake będzie początkiem końca dla PoW.

Kryptowaluty na świecie

Gubernator Yuthasak Supasorn chce sprawdzić, czy kryptowaluty przyciągną turystów to Tajlandii?

Putin o kryptowalutach: Ryzyko jest bardzo duże (przede wszystkim przez zmienność cen).

Szykuje się wojna o ETF w USA | Grayscale przygotowuje się do pozwania SEC.

Najpopularniejszy artykuł 48 tygodnia

Najpopularniejszym (pod względem ilości odsłon) artykułem 48 tygodnia okazał się tekst: Kryptowaluty ostro w dół | Dzień jak co dzień w krypto?, który został wyświetlony ponad 25 000 razy.

Jak widać w krypto zawsze dzieje się coś ciekawego, jednak czasami trudno jest wyłapać najważniejsze informacje. W związku z tym zachęcamy do obserwowania nas na Twitterze (@BithubPl), gdzie pod koniec każdego dnia publikujemy krótkie zestawienie w formie tweeta.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze