3 wskaźniki on-chain, które mogły zwiastować załamanie ceny bitcoina

Zobacz kilka sygnałów on-chan, które mogły zwiastować wczorajsze załamanie ceny BTC o 16 000 dolarów.

Cena bitcoina spadła wczoraj o około 16 000 USD. Obsunięcie ceny króla kryptowalut nastąpiło w ciągu kilku godzin, skutkując falą likwidacji pozycji długich w wymiarze przekraczającym (tylko na samym rynku bitcoina) około 577 milionów dolarów. Razem z bitcoinem zanurkowała praktycznie cała reszta rynku.

Jak donosi firma analityczna CryptoQuant, wczorajsze spadki mogło zapowiadać kilka wskazań on-chain. Oto co rynek sygnalizował niedługo przed załamaniem ceny:

Trzy wskaźniki on-chain, które mogły zwiastować załamanie ceny bitcoina

Spadek BTC z poziomu dziennego maksimum wynoszącego 58 000 USD do 42 000 USD był jednym z największych, których rynek BTC/USD doświadczył od maja tego roku.

Podczas gdy wielu inwestorów doszukuje się przyczyn tego zdarzenia w wydarzeniach związanych z obawami skupionymi wokół nowego wariantu COVID-19 i korelacji z załamaniem kursów giełdowych, CryptoQuant przedstawił kilka możliwych powodów on-chain.

Pierwszą przesłanką miał być gwałtowny wzrost liczby bitcoinów, które wpłynęły na adresy giełdowe. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wskaźnik ten sukcesywnie spadał, prowadząc do osiągnięcia nowych minimów. Jak pokazuje poniższy wykres, w ciągu dnia poprzedzającego spadek BTC, na giełdach zdeponowano ponad 45 000 bitcoinów.

bitcoiny na giełdach
źródło: CryptoQuant

Po drugie, firma analityczna zwróciła uwagę na szacowany wskaźnik zlewarowania traderów na wszystkich giełdach, który śledzi liczbę otwartych pozycji we wszystkich systemach obrotu w stosunku do wymiaru posiadanych przez nich rezerw BTC. Zasadniczo wskaźnik ten pokazuje stopień dźwigni wykorzystywanej przez inwestorów, który również wzrósł gwałtownie na kilka godzin przed krachem.

Jak widać poniżej, najbardziej ucierpieli traderzy z nadmierną ekspozycją na lewar – łączna liczba likwidacji na rynku przekroczyła w skali dnia 2,5 miliarda dolarów.

dźwignia bitcoin
źródło: CryptoQuant

Trzecim wskaźnikiem wyszczególnionym przez analityków był Exchange Whale Ratio, który porównuje 10 największych depozytów skierowanych na giełdy ze wszystkimi innymi depozytami. Według CryptoQuant, w czasie hossy wskaźnik utrzymuje się zwykle nieco poniżej 85%, w czasie bessy wędruje natomiast powyżej 85%.

Co ciekawe, przez ostatnie kilka tygodni Exchange Whale Ratio utrzymywał się powyżej 85%, a w ciągu ostatnich kilku dni wzrósł nawet do 90%.

źródło: CryptoQuant

Co jeszcze uległo zmianie?

Tak duży spadek cen w stosunkowo krótkim czasie doprowadził do innych nietypowych zdarzeń. Znalazło to chociażby odzwierciedlenie w postaci gwałtownego wzrostu Coinbase Premium Index, pokazujący różnicę między ceną bitcoina na największej giełdzie w USA a innymi platformami obrotu.

Im wyższa premia, tym zazwyczaj silniejsza presja kupna BTC spot na Coinbase. Co ciekawe, wzrosła również premia na Ethereum.

coinbase bitcoin
źródło: CryptoQuant

Wu Blockchain zwrócił również uwagę na zwiększenie wymiaru premii na giełdach południowokoreańskich, które dziennikarz określił jako miejsca handlu zorientowane na handel detaliczny. Jak pokazuje poniższy wykres, wskaźnik ten również gwałtownie wzrósł, co może sugerować, że uczestnicy rynku mogli chcieć wziąć przykład z Salwadoru i dokupić nieco BTC w dołku.

btc korea premium index
źródło: CryptoQuant

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze