Ethereum lepszym store-of-value niż Bitcoin?

4 263

Raport naukowców z Australii podkreśla zalety EIP-1559 jako ważnego narzędzia w drodze do objęcia przez ETH tronu lepszego store-of-value (SOV) niż bitcoin.

ETH jako pierwsza na świecie waluta deflacyjna

Australijscy badacze zakwestionowali reputację bitcoina jako najlepszego store-of-value wśród kryptowalut w obliczu oczekiwań, że ethereum jest na dobrej drodze, aby „stać się pierwszą na świecie walutą deflacyjną”.

Artykuł z 18 listopada autorstwa czterech australijskich naukowców wyszczególnia przesłanki, w myśl których aktualizacja EIP-1559 uczyniła ETH potencjalnie lepszym środkiem przechowywania wartości. Współautorami badania są Ester Félez-Viñas z University of Technology z Sydney, Sean Foley z Macquarie University, Jonathan Karlsen z University of Western Australia oraz Jiri Svec z University of Sydney.

Wprowadzenie założeń aktualizacji EIP-1559 w sierpniu tego roku spowodowało, że ​​sieć zaczęła spalać część opłat transakcyjnych. Z około 118 583 580 ETH w obiegu, spaleniu uległo od tamtej pory już ponad milion cyfrowych monet.

Australijscy badacze wierzą, że wraz ze wzrostem popytu na ethereum ze względu na jego solidny ekosystem zdecentralizowanych aplikacji, spalanych będzie coraz więcej ETH.

Naukowcy piszą, że ethereum już teraz jest mniej inflacyjne niż bitcoin:

„Uśredniając roczne tempo wydobycia ETH od czasu wprowadzenia EIP-1559, oczekiwany wzrost całkowitej podaży ethereum wynosi tylko 0,98%, co stanowi mniej niż połowę wzrostu podaży BTC (o 1,99%) w tym samym okresie”.

Autorzy raportu doszli do wniosku, że ETH zapewnia „lepsze właściwości zabezpieczające przed inflacją niż bitcoin, a zatem ether może stanowić lepsze długoterminowe store-of-value niż bitcoin”.

„Ultrasound money”

Zainteresowanie maksymalnym limitem podaży BTC wynoszącym 21 milionów cyfrowych monet i jego przydatnością jako zabezpieczenia przed inflacją wzrosło na fali szalejącego w dodruku pieniądza i wzrostu inflacji, który w październiku osiągnął w USA 6,2%.

Jak sugeruje badanie Australijczyków, wielu inwestorów może od teraz rozważać w tym względzie inwestycję w ETH – i to właściwie dzieje się już od jakiegoś czasu. W odpowiedzi na bitcoinowców określających BTC mianem „hard money” lub „sound money”, zwolennicy Ethereum okrzyknęli ETH jako „ultrasound money”.

Sympatycy Bitcoina, tacy jak chociażby szef MicroStrategy, Michael Saylor, preferują BTC, ponieważ uważają go za zdecydowanie bezpieczniejsze SoV pod względem hash rate i bardziej niezawodny, biorąc pod uwagę niezmienną podaż i niezbyt częste zmiany w protokole. Ethereum przechodzi nieustanną ewolucję, a wraz z nią zmienia się wymiar emisji nowych monet. To, dlaczego bitcoin miałby stanowić najlepszą z aktualnie dostępnych opcji, Saylor wyjaśnił 1 grudnia podczas swojego wystąpienia w programie Tucker Carlson, mówiąc:

„Bitcoin to najwyższa forma własności, jaką kiedykolwiek wymyśliła ludzkość”.

Może Cię zainteresować:

Z archiwum Bithub:

Komentarze