Ethereum | Wszystkie zmiany, które przyniesie hard fork London

W ciągu ostatnich kilku miesięcy deweloperzy Ethereum pracowali nad aktualizacją o nazwie London. Jej założenia mają planowo wejść w życie już 14 lipca tego roku. Niniejszym serwujemy krótkie przypomnienie w zakresie tego, co już niebawem zmieni się w sieci drugiego największego altcoina.

Lista EIP zawarta w projekcie aktualizacji jest ostateczna. Zgodnie ze specyfikacją aktualizacji są to:

  • EIP-1559: Zmiana rynku opłat dla łańcucha ETH 1.0
  • EIP-3198: opcode BASEFEE
  • EIP-3529: Zmniejszenie refundacji w zakresie opłat za gas
  • EIP-3541: Odrzucenie nowych kontraktów zaczynających się od 0xEF
  • EIP-3554: Opóźnienie bomby trudności do 1 grudnia 2021 r.

EIP-1559: Zmiana rynku opłat dla łańcucha ETH 1.0

Jedna z najbardziej oczekiwanych zmian w Ethereum, EIP-1559, jest jednocześnie największą, która zostanie wprowadzona w ramach London. EIP wprowadzi „opłatę bazową” w blokach w sieci, która będzie śledzić cenę gasu, którą sieć zaakceptuje z transakcji opartych na zapotrzebowaniu na przestrzeń blokową. Oznacza to, że portfelom i użytkownikom łatwiej będzie oszacować, jaka powinna być właściwa cena za ich transakcję.

Dodatkowo, EIP-1559 dodaje nowy typ transakcji, w którym użytkownicy mogą określić maksymalną opłatę, jaką są gotowi zapłacić, wraz z maksymalną, którą są gotowi wysłać do górnika, i uzyskać zwrot różnicy między tą maksymalną a podstawową opłatą i tipem dla górnika. Wreszcie, EIP spowoduje również spalenie części opłat transakcyjnych, co duża część społeczności postrzega jako krytyczną poprawę ekonomiki sieci Ethereum.

Omówienie mechaniki, korzyści i implikacji EIP-1559 wymagałoby znacznie więcej niż jednego wpisu. Listę zasobów obejmujących każdy aspekt EIP znajdziesz tutaj. Aby dowiedzieć się więcej, możesz również obejrzeć poniższy film:

Istotną cechą tej nowej struktury opłat jest to, że opłata za włączenie jest płacona tylko górnikom ETH. W ramach tego planu wydobycie nadal spali niezbędne koszty. Ma to zapewnić, że ​​do transakcji w sieci Ethereum można używać tylko tokenów sieciowych. Propozycja wspiera ekonomiczną wartość tokenów ETH w ekosystemie Ethereum i redukuje ryzyko związane z MEV.

Warto przeczytać:

EIP-3198: BASEFEE opcode

Ten EIP jest usprawnieniem towarzyszącym do EIP-1559. Dodaje po prostu kod operacyjny, BASEFEE, który zwraca wartość opłaty bazowej za blok, w którym jest wykonywany. Umożliwi to smart kontraktom dostęp do tej wartości w łańcuchu, co może pomóc w przesyłaniu dowodów oszustwa i tworzeniu pozbawionych zaufania instrumentów pochodnych cen gasu. Aby zapoznać się z pełnym omówieniem propozycji, zajrzyj tutaj:

EIP-3529: Zmniejszenie wymiaru zwrotu środków w ramach opłat (gas refund)

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną w Londynie będzie usunięcie refundacji gasu z SELFDESTRUCT i zmniejszenie refundacji dla SSTORE. Chociaż zwroty pierwotnie miały na celu zachęcenie do oczyszczenia stanu, gdy to możliwe, w praktyce doprowadziły do ​​zwiększenia rozmiaru stanu dzięki wynalezieniu gas tokenów. Korzystając z tych zwrotów, gas tokeny mogą wypełnić stan, gdy ceny gasu są niskie, a następnie otrzymać zwroty za wykonanie transakcji, gdy ceny gasu wzrosną.

Wraz z tym refundacje gasu przyczyniają się do powstania rozbieżności w czasie realizacji bloku. Przed Londynem, do 50% refundowanego gasu można było wykorzystać na wykonanie dalszych obliczeń w ramach tego samego bloku. Oznacza to, że w praktyce maksymalny rozmiar bloku może wynosić nawet 1,5x limit gasu. EIP-3529 obniża ten „execution refund” z 50% do maksymalnie 20%. Ta zmiana pomoże zrównoważyć niektóre z dodatkowych wariancji wielkości bloku wprowadzonych przez EIP-1559, które pozwalają blokowi na użycie do dwukrotności aktualnego limitu gasu.

EIP-3541: Odrzucenie nowych kontraktów zaczynających się od bajtu 0xEF

EIP-3541 to prosta zmiana, która kładzie podwaliny pod szersze ulepszenia EVM (Ethereum Virtual Machine), opisane w EIP-3540. Ten EIP uniemożliwi wdrożenie nowych kontraktów zaczynających się od bajtu 0xEF. Nie będzie to miało wpływu na istniejące kontrakty. Po uruchomieniu Londynu najkrótsza sekwencja bajtów rozpoczynająca się od 0xEF, która nie pasuje do sekwencji początkowej istniejących kontraktów, może być następnie zarezerwowana jako sposób identyfikacji kontraktów zgodnych z semantyką EIP-3540. Uwaga: EIP-3540 będzie wymagał do wdrożenia dodatkowej aktualizacji sieci. Warto również zauważyć, że jeśli EIP-3540 nigdy nie zostanie wdrożony, EIP-3541 może być również użyty do zarezerwowania bajtów startowych do wykorzystania w innym schemacie.

EIP-3554: Opóźnienie bomby trudności do 1 grudnia 2021 r.

EIP-3554 opóźnia bombę trudności, znaną również jako ice age. Jest to mechanizm wprowadzony w Ethereum w celu „zamrożenia” wydobycia, gdy sieć przechodzi na proof of stake. Biorąc pod uwagę, że PoS nie jest jeszcze gotowy, trzeba opóźnić „odpalenie bomby”. Zrobiono to już trzy razy w przeszłości: w Metropolis (EIP-649), Konstantynopolu (EIP-1234) i na Muir Glacier (EIP-2384).

Podczas gdy poprzednie delaye były dość długie, tym razem deweloperzy zdecydowali się na krótsze opóźnienie, przesuwając bombę do grudnia 2021 r. Do tego czasu albo nastąpi przejście na proof of stake, albo będzie musiała nastąpić kolejna aktualizacja sieci.

Tak właśnie przedstawia się pełna lista zmian wprowadzanych w Londynie. Wszelkie informacje w tej sprawie możecie śledzić na blogu Fundacji Ethereum.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx