Wojna o ETF w USA | Grayscale przygotowuje się do pozwania SEC

2 296

Prawnicy Grayscale Bitcoin Trust wystosowali list do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w którym argumentują, że wydanie pozytywnej decyzji odnośnie uruchomienia ETF na rynkach futures a nie spot było – jak to określono – „arbitralne i kapryśne”.

Wiceprezes i szef działu prawnego Grayscale Craig Salm powiedział:

„[…] nasi prawnicy z Davis Polk wysłali list do SEC, argumentując, że zatwierdzenie ETF opartych na kontraktach terminowych na bitcoina, ale nie w odniesieniu do analogicznych instrumentów typu spot, takich jak $GBTC, jest„ arbitralne i kapryśne ”, a zatem narusza przepisy Administrative Procedure Act (APA).”

O co dokładnie chodzi?

APA wymaga, aby w przypadku braku rozsądnej podstawy do odmiennej interpretacji, SEC traktowała podobne przypadki jednakowo. Zdaniem prawników Grayscale, o takiej postawie w odniesieniu do bitcoinowych ETF-ów spot nie było jak dotąd mowy.

Decyzje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zezwalające na futures bitcoin ETFs, ale nie spot, doprowadziły do ​​kuriozalnej sytuacji, w której instrumenty pochodne, takie jak futures, są uważane za bezpieczniejszą inwestycję niż faktyczne posiadanie aktywów spot, wbrew długoletniej opinii, że instrumenty pochodne są bardziej ryzykowne.

Są bardziej ryzykowne, ponieważ często opierają się na dźwigni, a ponieważ nie możesz utrzymać instrumentu pochodnego, musisz zamknąć kontrakt pod koniec każdego miesiąca i kupić nowy, co może prowadzić do strat.

W Europie bez zmian

Grayscale wydaje się być bardziej zaniepokojone konkurencją z Europy, gdzie – tylko w ciągu ostatniego tygodnia – uruchomione zostały 4 fundusze spot. Mowa tu o niemieckich Invesco Physical Bitcoin ETP (BTIC), WisdomTree Crypto Market (BLOC), Wisdomtree Crypto Altcoins (WALT) i WisdomTree Crypto Mega Cap Equal Weight (MEGA). W obliczu takiego rozwoju sytuacji Grayscale może obawiać się, że zainteresowanie inwestorów jej funduszami może ulec znacznemu osłabieniu.

W związku z tym Grayscale skieruje prawdopodobnie sprawę do sądu. Gdyby do tego doszło, to dynamicznie rozwijający się rynek ETF spot w Europie mógłby stanowić mocny dowód na domniemane kaprysy SEC.

Z treścią listu Grayscale do SEC możesz zapoznać się tutaj.

źródło grafiki tytułowej: link

Może Cię zainteresować:

Komentarze