USA wciągnęły na czarną listę 8 chińskich firm z sektora obliczeń kwantowych

3 248

Administracja prezydenta USA umieściła na czarnej liście osiem chińskich firm z sektora obliczeń kwantowych w związku z obawami, że posiadana przez nie technologia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Wspomniane firmy zostały dodane do Listy Podmiotów Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych (U.S. Department of Commerce’s Entity List), która jest narzędziem bezpieczeństwa narodowego używanym przez Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS).

Według Departamentu Handlu, do listy dodanych zostało 27 nowych podmiotów. Kryjące się za tym powody były różne, aczkolwiek osiem chińskich firm wciągnięto na nią wyłącznie ze względu na ryzyko związane z technologią obliczeń kwantowych:

„Osiem jednostek technologicznych z siedzibą w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest dodawanych do listy w ramach działań Departamentu Handlu mających na celu zapobieganie wykorzystywaniu nowych technologii w USA w działaniach ChRL w zakresie obliczeń kwantowych, które wspierają zastosowania wojskowe, takie jak aplikacje do ukrywania się przed wskazaniami radarów i zwalczania okrętów podwodnych, jak również możliwość złamania dotychczasowych lub opracowania nowych, niemożliwych do złamania mechanizmów szyfrowania.”

Czy obliczenia kwantowe stanowią zagrożenia dla sieci Bitcoin?

Komputery kwantowe zostały zidentyfikowane jako potencjalne zagrożenie dla technologii kryptowalut ze względu na ich teoretyczną zdolność do łamania algorytmów kryptograficznych zabezpieczających zasoby cyfrowe.

Ekspert w dziedzinie obliczeń kwantowych Andrew Fursman powiedział w maju, że mocno wierzy w to, że komputery kwantowe stanowią zagrożenie dla Bitcoina (BTC):

„Niezależnie od tego, czy komputery kwantowe ujrzą światło dzienne jutro, za pięć lat, czy za dziesięć, mogą znaleźć zastosowanie w odniesieniu do kryptografii. Te urządzenia będą w stanie zrobić coś, przed czym możesz chcieć się bronić, jeśli jesteś kimś, kto ma jakieś tajemnice…

Warto więc dowiedzieć się więcej na temat różnych sposobów, w jakie łańcuchy bloków opierają się na kryptografii i które z nich są szczególnie istotne dla możliwości, którymi w przyszłości mogą dysponować komputery kwantowe.”

Bezpieczeństwo narodowe? Jak najbardziej. Bitcoin? Niekoniecznie

Michael Saylor (CEO MicroStrategy) zabrał głos w sprawie potencjalnego zagrożenia dla sieci Bitcoina ze strony komputerów kwantowych. Czy jest się czego obawiać?

Podczas niedawnego wywiadu z analitykiem i inwestorem Scottem Melkerem Saylor stwierdził, że każdy, kto buduje komputer kwantowy, który mógłby złamać algorytmy kryptograficzne zapewniające bezpieczeństwo w Internecie, ma na głowie o wiele poważniejsze problemy, niż łamanie Bitcoina.

„Co myślę, kiedy słyszę, jak kolejna osoba pyta mnie na Twitterze, czy obawiam się, że komputer kwantowy zniszczy Bitcoina? Zastanawiam się, czy będą siedzieć bezczynnie bądź chować się w piwnicy, nie podejmując żadnych działań, żadnych decyzji inwestycyjnych w obawie przed teoretycznym atakiem ze strony komputera kwantowego?

Powiem ci, co myślę, kiedy słyszę takie rzeczy. Jeśli ktoś kiedykolwiek wymyśli wszechpotężny komputer kwantowy, który będzie w stanie złamać wszystkie zabezpieczenia świata, będzie miał możliwość wszczęcia wojny, obalenia rządu, zniszczenia i zabicia kogokolwiek lub czegokolwiek, zabrania wszystkiego, czego zechce od kogokolwiek zechce. Myślisz, że ktoś taki naprawdę kłopotałby się próbą zabrania 0,1% bogactwa świata, podczas gdy mógłby mieć pozostałe 99,9%?

Może Cię zainteresować:

Komentarze