Kwant kontra Bitcoin | Andrew Fursman o przyszłości kryptowalut

Ekspert w dziedzinie obliczeń kwantowych Andrew Fursman jest przekonany, że ataki kwantowe w przyszłości będą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci Bitcoin (BTC).

Fursman podkreśla, że ogromny potencjał obliczeniowy maszyn kwantowych może zagrozić bezpieczeństwu Bitcoina.

„Udowodniono matematycznie, że jeśli dysponujesz takim urządzeniem […], będziesz w stanie odszyfrować te informacje znacznie sprawniej, niż byłoby to możliwe w przypadku urządzeń klasycznych”.

Fursman twierdzi, że niezależnie od tego, kiedy komputery kwantowe osiągną w tej kwestii pełną dojrzałość, dobrze jest rozpocząć poszukiwania rozwiązania ewentualnych problemów:

„Niezależnie od tego, czy komputery kwantowe wyjdą jutro, czy za pięć, czy za dziesięć lat, będą przydatne w kontekście kryptografii. Te urządzenia będą w stanie zrobić coś, czego możesz nie chcieć, jeśli jesteś kimś, lub czymś, kto chce utrzymać cokolwiek w tajemnicy…

Warto więc, w pewnym sensie, dowiedzieć się, jakie są różne sposoby, w jakie łańcuchy bloków opierają się na kryptografii i które z nich są szczególnie istotnymi wrażliwymi punktami, na które komputery kwantowe mogą nakierować swoje działania w przyszłości. I na ile jest to tak naprawdę problem dla dzisiejszych ludzi, a nie ogólny? Które kwestie nie są jeszcze problemem, ale warto pomyśleć o pracy nad nimi już teraz? Lepiej być bezpiecznym zawczasu niż potem żałować.”

Kwant zagraża kryptografii sieci Bitcoin

Chociaż Fursman twierdzi, że maszyny kwantowe mogą zagrozić kryptografii Bitcoina, zauważa, że ​​nie nastąpi to bynajmniej w najbliższym czasie.

„Możemy potrzebować znacznie więcej kubitów (bitów kwantowych, jednostki informacji kwantowej), niż jest obecnie dostępnych. I tak jak w pewnym sensie wspomniałem, możemy być w punkcie, w którym największe komputery, które obecnie budujemy, staną się naprawdę podstawą jednego logicznego kubitu dla jednego z tych dużych urządzeń…

Więc jeśli potrzebujemy tysiąc razy więcej kubitów, niż moglibyśmy mieć za kilka lat, można pomyśleć o rozwoju tych rzeczy zarówno z punktu widzenia korekcji błędów, jak i liczby kubitów logicznych, których potrzebujesz, aby przejść do przodu…

[…] niektórzy eksperci twierdza, że będziemy potrzebować nawet milionów kubitówp. Nie jest to zatem kwestia na 'tu i teraz”. To się nie wydarzy w przyszłym tygodniu ”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze