Kwantowy przełom | Czy „tym razem” Chiny zniszczą Bitcoina?

Naukowcy z Chin twierdzą, że dorównali tak zwanej „supremacji kwantowej” Google, ponownie stawiając pytania o przyszłość sieci Bitcoin w post-kwantowym świecie komputerowym.

„To osiągnięcie zdecydowanie ugruntowało wiodącą pozycję naszego kraju w międzynarodowych badaniach nad komputerami kwantowymi”poinformował zespół naukowców z Chin w oświadczeniu opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Science. Opisano w nim, w jaki sposób ich prototypowy komputer kwantowy Jiuzhang potrzebował nieco ponad trzech minut, aby rozwiązać zadania, które najszybszemu komputerowi na świecie zajęłoby ponad 600 milionów lat. To prawie 100 bilionów razy szybciej niż dzisiejsze superkomputery.

Wszech potężny Jiuzhang

Chociaż uważa się, że maszyna Jiuzhang nie jest w stanie rozwiązać wszystkich kluczowych problemów dla dekodowania zaszyfrowanych informacji, według badacza kwantowego cytowanego przez South China Morning Post, wielu postrzega rozwój Chin jako kolejny dowód na to, że badania nad komputerami kwantowymi przyspieszają i wkrótce będą miały realne konsekwencje.

„Naukowcy są blisko uruchomienia użytecznych maszyn kwantowych, które potrafią zrobić coś nietrywialnego”powiedział w wywiadzie dla Financial Times Lu Chaoyang, profesor odpowiedzialny za eksperymenty w USTC.

„Wciąż są ludzie, którzy kwestionują, czy komputery kwantowe staną się rzeczywistością” – dodał Richard Murray, dyrektor naczelny londyńskiej firmy zajmującej się komputerami kwantowymi ORCA. „Biorąc pod uwagę, że dwa systemy [Google i chiński] osiągnęły ten sam punkt odniesienia, ten argument wydaje się mało prawdopodobny”.

Bitcoin kontra kwant

To, co komputery kwantowe będą oznaczać dla Bitcoina, kryptowalut i samego Internetu, jest przedmiotem zażartej debaty wśród informatyków.

„Komputery kwantowe stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa łańcucha bloków bitcoin”napisali badacze technologii blockchain i kryptowalut z firmy konsultingowej Deloitte. „Komputery kwantowe mogą w końcu stać się tak szybkie, że osłabią proces transakcji bitcoin. W takim przypadku bezpieczeństwo łańcucha bloków zostanie zasadniczo zerwane”.

Pomimo rozwoju osiągniętego przez Chiny i Google, scenariusz zagłady jest nadal dość odległy, a zespół Deloitte sugeruje, że ryzyko wpływu komputerów kwantowych na bitcoin można zrównoważyć przez „przejście na nowy rodzaj kryptografii zwany„ kryptografią post kwantową ”, który jest uważany za z natury odporny na ataki kwantowe. „

„Komputer kwantowy to maszyna specjalnego przeznaczenia”stwierdził w zeszłym miesiącu filozof technologii George Gilder, który obszernie pisał o skrzyżowaniu technologii, wzrostu gospodarczego i dobrobytu. „Możesz być w stanie zbudować [komputer kwantowy], który może złamać jedną formę szyfrowania, ale istnieje wiele sposobów na obejście zagrożenia, jakie kwantowe obliczenia stanowią dla bitcoina i innych technologii opartych na szyfrowaniu”.

„Nie sprzedawaj jeszcze swoich bitcoinów” – powiedział Dragos Ilie, badacz obliczeń kwantowych i szyfrowania w Imperial College w Londynie, po ogłoszeniu przez Google komputera kwantowego w zeszłym roku.

Chiny mogły zająć „wiodącą pozycję w międzynarodowych badaniach nad komputerami kwantowymi”, ale bitcoin jest nadal bezpieczny – na razie.

Opracowano na podstawie: źródło

Może Cię zainteresować:

  • https://bithub.pl/inwestycje/nowe-technologie/komputer-kwantowy-od-honeywell-czy-to-juz-koniec-bitcoina/
  • https://bithub.pl/inwestycje/nowe-technologie/przelom-w-swiecie-komputerow-kwantowych-intel-mnozy-gorace-kubity/
  • https://bithub.pl/wiadomosci/1500-kubitow-by-zlamac-bitcoina-nowy-komputer-kwantowy-ma-miec-ich-1-000-000/
  • https://bithub.pl/wiadomosci/przeprowadzono-teleportacje-informacji-na-poziomie-kwantowym-co-na-to-bitcoin/
  • https://bithub.pl/wiadomosci/37944/
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze