Przeglądana kategoria

Blockchain

W kategorii blockchain znajdziesz teksty na temat technologii łańcucha bloków. Publikujemy tutaj zarówno branżowe newsy, jak i dłuższe, analityczne opracowania.

Technicznie rzecz ujmując blockchain to łańcuch powiązanych ze sobą bloków zaszyfrowanych danych. Szyfrowanie gwarantuje niezaprzeczalność zawartej transakcji lub danych. Technologia ta jest już szeroko rozpowszechniona wśród wielu instytucji państwowych i komercyjnych. Coraz więcej banków potwierdza przez blockchain transakcje, przedsiębiorstwa tworzą i utrzymują księgi rozrachunkowe. Przez blockchain można też rozliczać podatki czy rejestrować auta.

Dane raz wprowadzone do łańcucha bloków są niezmienne. Gwarantem jest system kryptograficzny oparty na kluczu jawnym – jednokierunkowej (czyli nieodwracalnej) funkcji matematycznej. Do tego dochodzi rozproszona struktura danych, bez możliwości centralnego nimi zarządzania. W założeniu, każdy z węzłów w rozproszonej sieci posiada kopię wszystkich do tej pory utworzonych bloków. Próba zmodyfikowania któregokolwiek z bloków jest automatycznie wyłapywana w procesie weryfikacji poprzez węzły sieci – a taki blok jest odrzucany. Dlatego też w tym przypadku, nie da się zakwestionować legalności przeprowadzonej transakcji.