Moody’s opracuje system scoringowy dla stablecoinów

Moody’s opracuje system scoringowy dla stablecoinów: Bloomberg

Moody’s Corp. globalna firma zajmująca się oceną ryzyka, pracuje nad wprowadzeniem systemu punktacji dla stablecoinów ze względu na ich rosnące znaczenie zarówno w ekosystemie kryptograficznym, jak i szerzej rozumianej gospodarce światowej.

Bloomberg donosi, że firma jedna z największych agencji scoringowych Moody’s, zajmująca się oceną ryzyka opracowuje system, za pomocą którego będzie analizowała do 20 stablecoinów „w oparciu o jakość poświadczeń rezerw, które je wspierają”.

Przeczytaj także : Wieloryb przeniósł na Binance ponad 117 milionów dolarów w Dogecoinach

Zaświadczenie o rezerwach to oficjalne potwierdzenie przez renomowaną firmę audytorską i księgową, zapewniające, że rezerwy przechowywane przez badaną firmę faktycznie istnieją.

System punktacji stablecoinów Moody’s jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i nie będzie oficjalnej oceny wiarygodności kredytowej, powiedział raport Bloomberga.

Nadzór regulacyjny nad stablecoinami wzrósł w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na rosnącą kapitalizację rynkową najlepszych stablecoinów Tether (USDT), USD Coin (USDC) i Binance USD (BUSD), które razem posiadają kapitalizację ponad 126 miliardów dolarów co jest równe około 12% całkowitej kapitalizacji rynkowej rynku kryptowalut.

Upadek zdecentralizowanego algorytmicznego stablecoina TerraUSD w maju 2022 roku jeszcze bardziej zwiększył kontrolę, przed którą obecnie stoją stablecoiny, ponieważ upadek TerraUSD wywołał reakcję łańcuchową, która doprowadziła do wielu głośnych bankructw.

Główny problem związany z większością projektów dotyczy tego, czy aktywa utrzymywane w rezerwie skutecznie pokrywają wartość aktywów pozostających w obiegu.

Czołowy stablecoin – Tether, był w centrum uwagi, jeśli chodzi o obawy organów regulacyjnych, ponieważ projekt nie oferuje jeszcze pełnego audytu swoich rezerw, pomimo wieloletnich obietnic, że to zrobi. W październiku 2021 roku amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) nałożyła na operatora tegto stablecoina grzywnę w wysokości 41 milionów dolarów za rzekome błędne określenie jego rezerw.

Aby rozwiać te obawy, Tether nawiązał współpracę z BDO Italia w sierpniu ubiegłego roku w celu przeprowadzania regularnych przeglądów i poświadczeń swoich rezerw dolarowych. Ale później w tym samym miesiącu dyrektor ds. technologii Tether, Paolo Ardoino, powiedział, że firma przesuwa długo oczekiwany pełny audyt swoich rezerw na nieznany termin w przyszłości. To tylko zwiększyło niepokój związany z emitentem stablecoina i jego rezerwami.

Nawet proces dostarczania poświadczeń jest dla wielu podejrzany, ponieważ firmy są w stanie podpisać się pod dokumentami ważnymi dla określonej godziny i daty bez testowania transakcji przed lub po tej dacie, co oznacza, że dane mogą czasami wprowadzać w błąd.

Pomimo tych obaw oczekuje się, że rynek stablecoinów będzie nadal rósł w dającej się przewidzieć przyszłości, ponieważ duże banki, a nawet rządy włączają się do akcji i ogłaszają nowe plany dotyczące stablecoinów.

W zeszłym tygodniu Bank Centralny Iranu ujawnił, że prowadzi rozmowy z Rosją na temat stworzenia nowego stablecoina zabezpieczonego złotem, który mógłby być używany jako środek płatniczy w rozliczeniach handlu zagranicznego zamiast dolara amerykańskiego, rubla rosyjskiego czy irańskiego riala. Z kolei w Australii National Australia Bank (NAB) ogłosił, że przygotowuje się do uruchomienia stablecoina powiązanego z dolarem australijskim w sieci Ethereum, stając się drugim bankiem w kraju, który to zrobił.

Może Cię zainteresuje :

Komentarze