Kryptowaluty | 7 mitów, w które powinieneś przestać wierzyć

Rynek kryptowalut charakteryzuje się nieco odmiennym podejściem do inwestowania niż pozostałe rynki, a wiele błędnych przekonań uniemożliwia ludziom zarabianie pieniędzy.

Na rynku funkcjonuje szereg mitów, które narosły wokół inwestowania w kryptowaluty. Oto niektóre z nich, które mogą skutecznie powstrzymywać Cię przed ulokowaniem w nie jakichkolwiek pieniędzy. Czy aby na pewno kryje się za nimi prawda?

Mit 1: Zmienność Bitcoina spowoduje, że stracisz wszystkie swoje pieniądze

W opublikowanej w lutym tego roku analizie, analitycy Bloomberga porównali ostatnią hossę BTC do boomu z 2017 r. Wykazano, że ​​tym razem zmienność jest znacznie niższa ze względu na wzrost liczby inwestorów instytucjonalnych i ogólną, zdecydowanie większą stabilność kryptowalut, która została osiągnięta na fali wzrostu ich popularności. Warto zauważyć, że nawet przy tej zmienności, w każdym dotychczasowym okresie bitcoin osiągał nową, najwyższą w historii cenę.

Irracjonalny strach przed zmiennością powoduje, że większość ludzi jest przekonana, że po zakupie bitcoina natychmiast straci swoje pieniądze. Prawda jest taka, że:

Nie musisz sprzedawać. Co więcej, dopóki nie sprzedajesz, nie tracisz pieniędzy.

„Zmienność” nie zyskuje na dynamice w interwałach kilkusekundowych (chyba, że kupiłesz prawdziwego shitcoina). Na rynku zachodzą określone procesy. Rynek daje też często mniej bądź bardziej wyraźne sygnały odnośnie tego, że nadchodzi zmiana w kierunku ruchu ceny.

Mit 2: Kiedy bańka kryptowalutowa pęknie, rynek nigdy się nie odbuduje

Bańka to cykl ekonomiczny charakteryzujący się niezrównoważonym wzrostem wartości rynkowej danego aktywa. W pewnym momencie te „bańki” pękają. Dzieje się tak wówczas, gdy inwestorzy zdają sobie sprawę, że cena zawędrowała znacznie wyżej niż sugerowałaby to fundamentalna wartość aktywów.

Na przestrzeni ponad 12 lat bitcoin przeszedł kilka cykli cenowych. Zawsze dobrze radził sobie z osiągnięciem niespotykanych wcześniej szczytów. Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii i sposobu działania wszystkich rynków, występowanie tak zwanych cykli koniunkturalnych jest jak najbardziej naturalne. Na przykład, pod koniec lat 90-tych akcje Amazona spadły ze 100 do zaledwie 5 dolarów, a w następnych dziesięcioleciach firma stała się jedną z najwyżej wycenianych na świecie.

Tegoroczną przewagą w porównaniu z poprzednimi cyklami hossy jest to, że kryptowaluty są wykorzystywane w wielu różnych projektach, a sieć zmienia się i nieprzerwanie zwiększa wymiar adopcji.

Nie wydaje się zatem możliwe, aby rynek aktywów cyfrowych nie rósł dalej w siłę, podczas gdy jest tak wiele planów i korzyści płynących z tej technologii, a każdego dnia sieć oferuje nowe rozwiązania, których z pewnączęść z czasem zaczynamy używać na co dzień.

Jak tłumaczy Tim Denning, jeśli nadal twierdzisz, że bitcoin jest oszustwem, to Twoje informacje mogą być nieaktualne:

„Mówienie, że bitcoin jest w tym momencie oszustwem, jest jak powiedzenie, że internet zostanie zamknięty. Ktoś, kto tak twierdzi, pozycjonuje się na szaleńca. Wygląda dziwniej niż ktoś przygotowujący się na koniec świata, który kupuje jedzenie w puszce na wojnę nuklearną, o której mówi się, że wybuchnie za kilka dni.”

Mit 3: Kryptowaluty nie są transparentne

Największą zaletą technologii blockchain jest stworzenie całkowicie przejrzystego systemu transakcyjnego.

Większość łańcuchów bloków to oprogramowanie typu open source. Oznacza to, że każdy może zobaczyć jego kod, a audytorzy mogą przeglądać je pod kątem bezpieczeństwa.

To samo dotyczy wszystkich transakcji na całym świecie. Możesz prześledzić wszystkie ruchy, które cyfrowa waluta wykonała od samego początku swojej drogi.

Mit 4: Trzymanie pieniędzy w portfelach cyfrowych jest niebezpieczne; możesz zostać zhakowany

Sieć Bitcoina nigdy nie została zhakowana. Podstawowy protokół Bitcoina bezpiecznie obsługuje 99,9% czasu działania od czasu jego utworzenia w 2009 roku. Sieć zabezpiecza duża moc obliczeniowa. Dodatkowo, górnicy zasilający sieć rozproszeni są po całym świecie co oznacza, że ​​nie ma pojedynczych punktów awarii.

Istnieje wiele nieporozumień dotyczących bezpieczeństwa sieci Bitcoin, wynikających z ataków na firmy zewnętrzne i usługi stron trzecich, które używają Bitcoina, ale nie z zagrożeń względem samej sieci.

Zasadniczo powodem, dla którego możesz zostać zhakowany, jest twój własny błąd. Odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich cyfrowych aktywów jesteś wyłącznie ty sam.
Dopóki nie zainstalujesz niezaufanych aplikacji, nie będziesz wchodzić na niezabezpieczone strony ani dokonywać podejrzanych transakcji, nie będziesz miał żadnego problemu.

Mit 5: „X” to kolejny bitcoin, który uczyni Cię milionerem

Jedynym sposobem, aby stracić dużo pieniędzy na tym rynku, jest ulokowanie pieniędzy bez żadnej wiedzy i researchu w projekt tylko dlatego, że jest popularny na Twitterze.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, która z tak wielu nowych cyfrowych monet będzie w stanie osiągnąć spektakularny sukces i zapewnić inwestorom wysokie ROI. Tak czy inaczej, powinieneś wiedzieć, co robisz.

W kontekście inwestowania w nowe projekty cyfrowe warto wyszczególnić 3 ogólne zasady:

  • Zasada 1: Spodziewaj się, że stracisz wszystko

Altcoiny są niezwykle ryzykowne. Ta przestrzeń jest pełna oszustw i rug pulli. Oddajesz swoje pieniądze w ręce losowego zespołu ludzi. Mogą być najlepsi na świecie lub po prostu porzucić projekt, ponieważ nie będą mieli już ochoty nad nim pracować. Wszystko to oznacza, że ​​nie powinieneś wkładać żadnych pieniędzy w altcoiny, jeśli nie jesteś gotowy na to, że możesz stracić swoje pieniądze.

  • Zasada 2: Jeśli nie jesteś w stanie tego wyjaśnić, nie inwestuj w to

Świetnym sposobem na przekonanie się, że dany altcoin jest wart zainteresowania jest sprawdzenie, czy jesteś w stanie wytłumaczyć stojące za nim fundamenty na przykład swojemu koledze. Powinieneś inwestować tylko w te projekty, które rozumiesz i potrafisz przekazać informacje o nich innym ludziom. Jaki problem rozwiązuje projekt? Czym jest? Jaka jest jego tokenomika?

  • Zasada 3: DYOR

Do Your Own Research oznacza nie mniej nie więcej niż konieczność przeprowadzenia własnej, dogłębnej analizy rynku. Nie wierz nikomu na słowo. Nigdy nie ulegaj FOMO (strach przed pominięciem okazji inwestycyjnej – Fear Of Missing Out). Zamiast tego szukaj informacji u źródła. Przeczytaj whitepaper, dołącz do kanałów na Telegram i Discord, zadawaj pytania twórcom. Koniec końców to Twoje pieniądze. Nie lekceważ tej odpowiedzialności.

Mit 6: Jest tylko jeden właściwy czas na kupno i sprzedaż

Nie ma „właściwego” lub „niewłaściwego” czasu, aby coś kupić. Wszystko będzie zależeć od założeń Twojej strategii.

Jeśli Twoim planem jest wzięcie 10%-20% zysku i sprzedanie aktywa, wystarczy poczekać, aż cena ponownie wzrośnie. Ale, jak powiedział Warren Buffet: „Jeśli nie jesteś gotowy trzymać akcji przez 10 lat, nawet nie myśl o posiadaniu ich przez 10 minut”.

Oczywiście nie ma gwarancji przyszłych zwrotów, aczkolwiek bitcoin od ponad dziesięciu lat ma tendencję wzrostową.

Mit 7: Kryptowaluty są szkodliwe dla środowiska.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Ark Investment Management ustalono, że „w skali globalnej Bitcoin jest znacznie bardziej wydajny niż tradycyjny system bankowy i wydobycie złota”.

Znaczna część wydobycia bitcoinów zasilana jest aktualnie z odnawialnych źródeł energii. Zachęty ekonomiczne związane z wydobyciem bitcoina pomagają napędzać innowacje w zakresie zrównoważonej energii. Koniec końców górnicy od zawsze szukają sposobów na zwiększenie zysków w drodze obniżenia kosztów energii elektrycznej.

Słowem podsumowania

Decyzja o dodaniu bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty do twojego portfela inwestycyjnego powinna zależeć od okoliczności, tolerancji na ryzyko i maksymalnego czasu inwestycji, na który będziesz gotowy.

Problem z mitami polega na tym, że nie pozwalają samodzielnie zdecydować, czy coś jest dobre dla twoich finansów czy też nie. Dając im wiarę, możesz tracić okazję na pomnożenie swoich pieniędzy. Trzeba jednak robić to z rozwagą. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji upewnij się, że w pełni rozumiesz daną technologię. Jeśli nie potrafisz powiedzieć o niej niczego własnymi słowami i nie rozumiesz jej potencjału, nie powinieneś myśleć o lokowaniu w nią środków. DYOR. Miłej soboty.

***

Opracowano na podstawie 8 Myths About Cryptocurrencies and Investing that You Need to Stop Believing (link)

źródło grafiki tytułowej: link

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze