O SERWISIE

Piszemy o kryptowalutach: Bitcoinie i altcoinach.

Co to takiego?

Kryptowaluty to elektroniczne pieniądze oparte na kryptografii, czyli technologii przesyłania danych w sposób zabezpieczony przed niepożądanym dostępem.

Umożliwiają one przekazywanie środków finansowych przez internet z dowolnego miejsca na świecie z pominięciem pośredników i zachowaniem anonimowości (przy zachowaniu odpowiednich procedur).

Kryptowaluty pozwalają na uniknięcie:
– opłat za utrzymanie konta,
– prowizji,
– spreadów,
– limitów transakcji,
– przestojów w przetwarzaniu płatności,
– rejestrowania transakcji przez banki,
– bycia szpiegowanym przez instytucje centralne, posiadające wgląd do naszych kont bankowych.
W systemie kryptowalut transfer pieniędzy przebiega maksymalnie szybko i prosto.

Wystarczy podać numer portfela odbiorcy, sumę, którą chcemy przesłać – i zatwierdzić transakcję. Kwota dotrze do adresata w ciągu kilku minut.

Najbardziej znaną z kryptowalut jest Bitcoin, który funkcjonuje na rynku najdłużej. Jednak liczba „bitwalut” jest znacznie większa.

Na giełdach handluje się obecnie ponad siedmiomaset walutami, wśród nich są m.in. Ethereum, Ripple, Litecoin, Steem i Dash – kolejne po Bitcoinie pod względem wartości kapitalizacji rynkowej. Kryptowaluty inne niż Bitcoin określane są zbiorczym mianem altcoinów.

Jak widać, świat kryptowalut jest bogaty i konkurencyjny oraz w dużym stopniu wolny od ingerencji ze strony instytucji centralnych. W dodatku technologia, na której oparte są „bitpieniądze”, blockchain, posiada szereg innowacyjnych zastosowań. Do najciekawszych należą smart contracty. Są to algorytmy umożliwiające realizację rozmaitych umów w sposób perfekcyjnie zabezpieczający obie strony kontraktu – bez potrzeby udziału pośredników w tym procesie.

Słowem: żegnajcie prawnicy i żegnaj biurokracjo!

Kryptowaluty to krok milowy w dziejach internetu. To technologia, która ma potencjał stworzenia fundamentów pod nowy, zdrowy system finansowy i nową, przejrzystą gospodarkę. Oferuje ona jednak nie tylko dogodności, ale również stwarza poważne wyzwania.

Kryptowaluty i blockchain mogą stać się narzędziem demokratyzacji życia gospodarczego, ale tylko pod warunkiem, że społeczność internetowa nie utraci nad nimi kontroli na rzecz państw, instytucji centralnych i korporacji.

Dlatego tak istotne jest jak najlepsze poznanie tematyki kryptowalut, jej popularyzacja oraz integrowanie kryptowalutowej społeczności.

I takie właśnie cele stawiamy sobie jako BitHub.pl.