Udany start testnetu na Cardano

7 038

Cardano uruchomiło sieć testową, która ma zostać wykorzystana do przesyłania tokenów działających na sieci Ethereum.

Na razie testnet pozwala przenosić jedynie SingularityNET (AGIX), ale docelowa sieć ma obsługiwać różne tokeny ERC-20.

Dlaczego użytkownicy mieliby chcieć przenosić tokeny na Cardano?

Chociaż sieć Ethereum cieszy się dużym zaufaniem użytkowników, to wielu z nich narzeka na wysokie opłaty transakcyjne. Przeniesienie ich na sieć Cardano mogłoby rozwiązać ten problem.

Informacja o uruchomieniu testowej sieci pochodzi od jednego z deweloperów Output Hong Kong (IOHK). Poinformował on, że użytkownicy mogą na razie przenosić wspomniany token SingularityNET’s (AGIX) zarówno z Ethereum na Cardano, jak i w drugą stronę.

„In this initial testnet version, users can move SingularityNET’s AGIX tokens to Cardano and back to Ethereum via the permissioned bridge”.

Co to jest testnet?

Testnet to nic innego jak skrót od test network, czyli sieci testowej. Przyjmuje się, że tego typu sieć dokładnie odwzorowuje oryginalny blockchain (jest zbudowana z wykorzystaniem tej samej technologii i oferuje dokładnie takie same funkcje). Transakcje przeprowadzane na testnecie nie są jednak zapisywane w głównej sieci, ponieważ są one symulowane na potrzeby testów. Dzięki temu deweloperzy nie muszą ponosić kosztów związanych z opłatami transakcyjnymi, a tokeny na testnecie nie mają żadnej wartości.

Nowy testnet Cardano jest działającym produktem, a według CEO SingularityNET Bena Goertzela konwerter działający na głównej sieci Cardano zostanie uruchomiony już niedługo. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przenosić tokeny ERC-20 na sieć Cardano, co będzie wiązało się z ich przekształceniem na natywne tokeny obsługiwane przez ten blockchain. Proces ma być oczywiście odwracalny, więc w dowolnym momencie użytkownik będzie mógł wycofać swoje środki z sieci Cardano.

Według dewelopera Cardano już teraz trwają prace nad innymi mostami, co pozwoli połączyć ten blockchain z innymi sieciami.

„We are currently building out and collaborating on multiple bridges to connect Cardano to other blockchains”.

Co sądzisz o nowych możliwościach sieci Cardano? Czy przełoży się to na wzrost wartości ADA?

Komentarze