Polygon uzyskał dostęp do „najszybszej i najbardziej wydajnej” technologii skalowania ZK na świecie

2 870

Przejęcie dewelopera technologii ZK – Mir – kosztowało Polygon 400 milionów dolarów.

Platforma do skalowania warstwy 2 Ethereum Polygon ogłosiła przejęcie dewelopera technologii dowodu z wiedzą zerową (ZK) Mir za 400 milionów dolarów. Polygon wchłonął Mir płacąc 250 milionami tokenów MATIC wycenianymi w chwili transakcji na 1,60 USD. Przejęcie zostało ogłoszone w ramach wirtualnego eventu Polygon pod nazwą „zk day”. Od tego czasu cena MATIC wzrosła o ponad 50%.

Polygon Zero

Dowody z wiedzą zerową (Zero Knowledge Proof – ZK) to algorytmy kryptograficzne, które umożliwiają weryfikację danych (np. odnośnie transakcje blockchain, bez ujawniania ich szczegółów lub zawartości.

Zespół Mir dołączy do Polygon, aby umożliwić zwiększenie wymiaru korzystania z technologii ZK, jak również pomóc w rozwoju nowego projektu. Nowa inicjatywa pod nazwą Polygon Zero określana jest jako wysoce skalowalny, kompatybilny z Ethereum rollup ZK.

Ostatecznym celem Polygon Zero jest napędzanie adopcji Ethereum poprzez wprowadzenie znacznych ulepszeń skalowania bez rezygnacji z bezpieczeństwa. Inicjatywa ta dołącza tym samym do szeregu innych, takich jak Polygon PoS, Polygon Hermez, Polygon Miden, Polygon SDK, Polygon Nightfall i Polygon Avail.

Mir zajmuje się rekursywnymi dowodami ZK od prawie dwóch lat. Zespół ten – jako pierwszy w branży – zaimplementował w zeszłym roku rekurencyjne dowody oparte na PLONK i Halo. Rozwiązania technologiczne opracowane przez MIr osiągają ponadprzeciętne wyniki w zakresie prędkości działania, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Oczekuje się, że ich unikalne cechy utorują drogę do jeszcze lepszego skalowania sieci blockchain.

Fundusz strategiczny ZK od Polygon o wartości 1 mld USD

Polygon również koncentruje się od dłuższego czasu na skalowaniu ZK. Już wcześniej ogłoszono, że platforma przeznaczy na ten cel 1 miliard dolarów. Niektóre kroki w kierunku wzmocnienia zdolności ZK obejmują między innymi pozyskiwanie wybitnych projektów i zespołów deweloperskich ZK, projektowanie i rozwijanie rozwiązań opartych na ZK, podejmowanie współpracy ze zdolnymi zespołami i projektami, wdrażanie rozwiązań ZK, finansowanie badań.

Według współtwórcy Polygon, Sandeepa Nailwala, przejęcie Mir pozwoli Polygon uzyskać dostęp do „najszybszej i najbardziej wydajnej” technologii skalowania ZK na świecie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze