Crypto Critic: Markowe Stablecoiny

3 893

Markowe stablecoiny zrewolucjonizują systemy lojalnościowe i przywiązanie klientów do marek w taki sam sposób, w jaki NFT zrewolucjonizują prawa własności artystów.

Marki

Adopcja NFT posłużyła jako praktyczny punkt wejścia dla użytkowników dołączających do gospodarki kryptograficznej, napędzanej głównie przez ich fandomy i zorientowanie na korzyści dla ich tokenów. Jeśli jesteś super fanem Lebrona Jamesa, możesz zrozumieć, dlaczego niektóre jego zagrania w popularnej, blockchainowej i gif-owej aplikacji NBA Top Shot są aż tyle warte, bez zrozumienia jak działa łańcuch bloków. Ale jeśli chodzi o marki, to prawdopodobnie stablecoiny staną się największym katalizatorem wzrostu ich popularności w krypto świecie.

Lojalność

Sprzedaż aktualnym klientom kosztuje marki mniej niż pozyskiwanie nowych, co jest głównym powodem, dla którego ponad 90% firm posiada jakiś program lojalnościowy. Punkty lojalnościowe to jedna z najskuteczniejszych metod zwiększania zarówno lojalności klientów, jak i przychodów. Na przykład Starbucks Rewards to jeden z najbardziej udanych programów nagród. Zrzesza ponad 19 milionów członków, a umorzenie punktów odpowiada za prawie 50% przychodów firmy. Starbucks wykorzystuje Starbucks Rewards, aby dostosować się do swoich celów biznesowych w sposób, który dodaje wartość i zwiększa zaangażowanie klientów dzięki zabawnemu i grywalnemu podejściu.

Podejście Starbucksa do docierania do mas bardzo różni się od podejścia luksusowych domów mody czy sieci ekskluzywnych butików. Dla przykładu sieć ekskluzywnych sklepów Neiman Marcus, koncentruje się bardziej na statusie i ekskluzywności poprzez swój wielopoziomowy program lojalnościowy InCircle. Gdy członek InCircle wspina się po szczeblach, odblokowuje dostęp do usług concierge, które pomagają klientom planować ekstrawaganckie wakacje lub uczestniczyć w popularnych wydarzeniach. Skuteczne programy lojalnościowe nie są uniwersalnym rozwiązaniem, ale starannie dopasowany program może zdziałać cuda w zakresie przychodów, zaangażowania i utrzymania. Ewolucja zasobów cyfrowych pozwala teraz markom z dowolnej kategorii oferować swoim konsumentom wyjątkowe i niezapomniane wrażenia.

Ograniczenia

Chociaż nie można zaprzeczyć, że programy lojalnościowe i premiowe są istotnym elementem relacji konsument-marka, mają one swoje ograniczenia. Złożoność, brak płynności i interoperacyjność to tylko niektóre z głównych przeszkód w rozszerzaniu programów lojalnościowych i premiowych na większą liczbę klientów. Brak jasności wokół zasad programu prowadzi do frustracji klientów i wybieraniu konkurencji.

Według raportu opublikowanego przez Clarus Commerce, 75% konsumentów chce być nagradzane za zaangażowanie wykraczające poza sam zakup. Już samo to sygnalizuje potrzebę innowacji i stwarza markom ogromną szansę na zrewolucjonizowanie biznesu lojalnościowego.

Jeśli chodzi o płynność, wykorzystanie większości punktów i nagród jest ograniczone do odpowiedniego ekosystemu marki; konsumenci nie mogą ich wymienić w innej firmie. Marki hotelowe, takie jak Hilton, Hyatt i Marriott, pozwalają na wykorzystanie punktów jako gotówki w określonym obiekcie. Jest to jednak dozwolone tylko podczas pobytów w hotelach — i w większości przypadków punkty są wyceniane inaczej niż dolary. Nie wspominając o kwestiach takich jak terminy niedostępne lub ograniczona liczba pokoi dostępnych za punkty. Ponieważ programy te nie współpracują ze sobą, punkty często są marnotrawione bądź się przedawniają, co ogranicza przepływ wartości i spadek satysfakcji klientów. Utrudniony transfer wartości i brak komunikacji między programami skutkuje mniejszym zaangażowaniem klientów, a w niektórych przypadkach unieważnieniem punktów.

Gdyby systemy punktowe bardziej przypominały gotówkę pod względem możliwości wydawania, byłyby znacznie bardziej skuteczne. Pomimo tych różnych stopni płynności, wydaje się jasne, że marki akceptujące tę zmianę starają się przyciągnąć uwagę konsumentów, wprowadzając jak największą elastyczność w korzystaniu z waluty punktowej.

Markowy pieniądz  

Markowy stablecoin to stabilny cenowo zasób cyfrowy emitowany i obsługiwany przez określone marki, przedsiębiorstwa lub instytucje. Markowe stablecoiny, które można osadzać bezpośrednio w aplikacjach skierowanych do konsumentów, oferują markom nowy sposób bezpośredniego łączenia się z klientami i pozyskiwania informacji w celu odzyskania udziału w rynku od konkurentów. Ponieważ blockchain i kryptowaluty pozostają dziwnymi koncepcjami dla większości konsumentów, ważne jest, aby zapewnić płynne działanie, w którym użytkownicy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że technologia blockchain zasila system.

Dzięki bezpiecznej i przejrzystej technologii zdecentralizowanej księgi głównej, markowe stablecoiny dostarczają markom informacje marketingowe o tym, kim są ich najwięksi fani. Jednocześnie markowe stablecoiny motywują i nagradzają klientów za ich lojalność. Marki mogą przechowywać historie zakupów użytkowników w łańcuchu bloków, a następnie w przyszłości stosować związane z nimi oszczędności w swoich zakupach. Jest podobny do punktów lojalnościowych, ale mniej skomplikowany, bardziej płynny i ostatecznie bardziej użyteczny. Inne funkcje mogą obejmować usunięcie konieczności posiadania karty kredytowej, a nawet zapewnienie odsetek od markowych oszczędności stablecoin, aby zachęcić klientów do trzymania.

Nie tak szybko

Pomimo tego, że markowe stablecoiny są krokiem we właściwym kierunku, tokenizowane systemy nagród są nadal formą centralizacji. Strona trzecia — w postaci marki, banku lub obu — może być obecna, aby osiągnąć stabilność jeden do jednego, wypełniając lukę między tradycyjnymi finansami a kryptowalutami. Zaletą tej centralizacji jest to, że potencjalnie zapewnia bardziej intuicyjne wrażenia dla użytkownika, w którym nie musi on pobierać różnych aplikacji ani przyzwyczajać się do nowego procesu. Jednak marki mogą znaleźć się w sytuacji, w której będą musiały podjąć trudną decyzję między bezproblemowym, scentralizowanym doświadczeniem użytkownika a bardziej wyboistym, zdecentralizowanym systemem dającym więcej wolności.

Należy również wziąć pod uwagę wynik finansowy marek: koszty emisji i spalania mogą być wysokie ze względu na wysokie opłaty za gaz. W połączeniu z kosztami operacyjnymi, audytowymi i zgodnością marek – oraz w połączeniu z interoperacyjnością ze starszymi systemami bankowymi – może to stanowić kosztowne bariery wejścia. Niepewność przepisów sprawia, że ​​wody stają się jeszcze bardziej mętne. Marki mogą być zmuszone do podjęcia decyzji o poniesieniu strat z góry w przypadku opóźnionych przyszłych korzyści.

Konsumenci czują się lepiej i dostrzegają większą wartość, gdy otrzymują walutę w swojej aplikacji zamiast otrzymywać punkty. Dla wielu marki są symbolem tożsamości. Załóżmy, że Gucci identyfikuje Cię jako ambasadora i wysyła Ci tokeny Gucci jako podziękowanie za pozytywne publikowanie informacji o marce w mediach społecznościowych za pomocą Twojego publicznego tagu „GucciCoin”. Jeśli posiadasz określoną ilość „GucciCoin”, możesz uzyskać dostęp do elitarnej społeczności, czy to fizycznej przestrzeni (wyjątkowe wydarzenie, koncert, salon w sklepie itp.), czy też internetowej.

Być może nawet uzyskasz dostęp do towarów z zaawansowanych lub limitowanych edycji, których inni nie otrzymaliby, i otrzymasz NFT, który pozwoli Ci zaprezentować swój status. Markowe stablecoiny są korzystne dla marek i klientów, umożliwiając konsumentom sygnalizowanie ich wsparcia, podczas gdy marki zwiększają zaangażowanie i lojalność. Markowe stablecoiny zapewniają furtkę do interoperacyjnej, płynnej i bezproblemowej przyszłości. Pewnego dnia, może nie tak odległego, klient będzie miał cyfrowy portfel wypełniony wszystkimi swoimi ulubionymi markami, globalny ekosystem otwierający wrota dla masowej adopcji.

Finansowy Krytyk

Komentarze