Bitcoin za 789 miliardów USD na CoinMarketCap, ale tylko przez chwilę…

13 873

Wizja bitcoina za 789 miliardów dolarów na CoinMarketCap mogła poruszyć wyobraźnię niejednego sympatyka kryptowalut… Marzyć jednak można było tylko przez chwilę.

Na CoinMarketCap wkradł się błąd, w wyniku którego popularny agregator danych na temat aktywów cyfrowych wyświetlał wczoraj wieczorem zaskakujące poziomy cenowe, kapitalizacji itp.

Bitcoin za 789 miliardów dolarów

Operatorzy witryny potwierdzili problemy z wyświetlaniem danych informując na Twitterze, że „zespół inżynierów jest świadomy niepoprawnych informacji o cenach pojawiających się na [CoinMarketCap]. Obecnie badamy tę sprawę i zaktualizujemy ten status, gdy zdobędziemy więcej informacji”.

Błąd na CoinMarketCap spowodował wyświetlenie cen cyfrowych monet na niewyobrażalnie wysokich poziomach
Błąd na CoinMarketCap spowodował wyświetlenie cen cyfrowych monet na niewyobrażalnie wysokich poziomach

Na stronie popularnego serwisu można było zobaczyć kapitalizację rynkową bitcoina na poziomie 14,7 biliona dolarów. Pomimo niskiej kapitalizacji rynkowej (nawet w normalnych okolicznościach), na pierwszym miejscu listy coinów znalazł się Cocos-BCX.

Od samego początku wiele wskazywało na błąd API. Żadna giełda nie zarejestrowała niepokojących incydentów ani znacznych wahań cen.

Dziś około godziny 3 w nocy przedstawiciele CMC przeprosili swoich użytkowników za niedogodności i poinformowali, że oprócz rozwiązania problemu zrestartowali serwery aby zyskać pewność, że błąd nie wystąpi ponownie.

„Jak to jest być bilionerem przez kilka godzin?”

Takie pytanie pojawiło się na Twitterze CMC jako follow-up zaistniałej sytuacji. Nie powinien dziwić fakt, że błąd w zakresie wyświetlania danych na platformie wywołał olbrzymią falę zainteresowania i emocji, na bazie których powstało wiele memów (zobaczysz je wszystkie w wątku CMC – tutaj).

Nie wszystkim jednak było do śmiechu. Niektóre odpowiedzi w wątku CMC wskazywały na to, że problemy w związku z błędem CoinMarketCap napotkali użytkownicy portfela TrustWallet. Bloomberg poinformował, że dotyczyło to również Coinbase.

CNBC pokazało wzrost cen kryptowalut o biliony dolarów, podczas gdy na Yahoo Finance można było zobaczyć, że bitcoin spada do 30 000 USD

Niektóre protokoły zdecentralizowanych finansów (DeFi) również wykorzystują CoinMarketCap jako źródło danych o cenach. Na oficjalnym koncie protokołu DeFi DeFiChain poinformowano: „Z powodu błędu w interfejsie API @CoinMarketCap wszystkie skarbce DeFiChain zostały na razie automatycznie zatrzymane, zapewniając bezpieczeństwo twoich pożyczek”. Oznacza to, że na podstawie nieprawidłowych danych cenowych pożyczki mogły zostać zlikwidowane.

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze