Testy cyfrowej waluty na Ukrainie z wykorzystaniem XLM

3 684

Narodowy Bank Ukrainy z siedzibą w Kijowie przygląda się nowemu programowi pilotażowemu cyfrowej waluty. W tym przypadku postawiono na blockchain Stellar.

Program pilotażowy prowadzony jest przez jeden z najdłużej działających banków komercyjnych na Ukrainie TASCOMBANK i firmę z sektora FinTech Bitt.

Cyfrowa hrywna (UAH)

W zespole odpowiedzialnym za testy cyfrowej hrywny na blockchainie Stellar znaleźli się przedstawiciele różnych firm z branży IT oraz finansów, a całość nadzorowana jest przez Narodowy Bank Ukrainy. Projekt otrzymał oficjalne wsparcie Ministerstwa Transformacji Cyfrowej.

Wiceminister wspomnianego ministerstwa uważa, że projekt pilotażowy zostanie wykorzystany do opracowania technologii niezbędnej do emisji pieniądza elektronicznego. Jest to dla Ukrainy kolejny krok do uzyskania innowacyjnej infrastruktury płatniczej.

„This pilot project will serve as a technological basis for the issuance of electronic money, and is the next key step to advance innovation of payment and financial infrastructure in Ukraine”.

Jak widać, Ukraina zdaje sobie sprawę z tego, że cyfrowe waluty to przyszłość, której nie da się uniknąć. W dodatku już we wrześniu informowaliśmy, że Ukraina wydała dekret o legalizacji kryptowalut, a Narodowy Bank Ukrainy chce uczciwych regulacji Bitcoina.

TASCOMBANK wierzy w technologię blockchain

Prezes zarządu banku TASCOMBANK Volodymyr Dubey uważa, że w związku z szybko rosnącym wpływem wirtualnych aktywów na życie codzienne i na krajobraz ekonomiczny należy wykorzystać zalety technologii blockchain oraz nowych możliwości, które się z nią wiążą i uznać je za długoterminową strategię rynkową banku.

„With the rapidly growing impact of virtual assets on our everyday life and economic landscape, it is essential to utilize the advantages of blockchain technology and new related products as a part of the bank’s long-term market strategy”.

Współpraca z Bitt pozwoli wykorzystać Stellar do połączenia systemu bankowego z infrastrukturą blockchain. Stworzy to cały ekosystem, który będzie obejmował wszystkie produkty bankowe i transakcje dokonywane z wykorzystaniem waluty elektronicznej.

„Cooperation with Bitt to build on Stellar allows us to connect our core banking system with blockchain-based infrastructure, creating an ecosystem that includes a full range of banking products and operations with electronic currency on the Stellar blockchain”.

Komentarze