Narodowy Bank Ukrainy chce uczciwych regulacji Bitcoina

Według Narodowego Banku Ukrainy kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia dla tradycyjnych finansów i taki stan będzie się utrzymywał do momentu, w którym kursy przestaną charakteryzować się wysoką zmiennością.

W najbliższych miesiącach NBU chce skupić się na regulacjach związanych z kryptowalutami, co zapowiedziano przy ogłoszeniu zasad polityki monetarnej na najbliższy rok.

Uczciwe regulacje dla BTC

Zgodnie z aktualnym stanowiskiem banku, nowoczesne technologie (w tym między innymi kryptowaluty) mogą przynieść wiele dobrego dla całej branży. Jako przykład podano zwiększenie dostępu do usług finansowych. Jednocześnie Narodowy Bank Ukrainy nie uważa, aby kryptowaluty (w tym Bitcoin) mogły w tym momencie wpłynąć na stabilność finansową Ukrainy, ponieważ poziom adopcji jest za niski, a dodatkowo występują zbyt duże wahania cen.

Pomimo tego bank wyraża przekonanie, że w najbliższych latach sytuacja ulegnie zmianie, a postępujący wzrost adopcji sprawi, że kursy kryptowalut staną się odporne na duże spadki i wzrosty. Biorąc to wszystko pod uwagę, NBU chce monitorować stan adopcji kryptowalut i rynek stablecoinów.

Waluta hrywna zawsze na pierwszym miejscu

Chociaż Ukraina chce utrzymać stan, w którym jedynym oficjalnym środkiem płatniczym jest hrywna, to kontynuowane będą działania mające na celu promowanie kryptowalut. NBU chce zbudować system, który będzie oferował zrozumiałe regulacje. Pozwoli to w sposób efektywny i uczciwy promować rozwój i obieg cyfrowych aktywów.

„The National Bank will make efforts to build a system providing transparent and understandable state regulation that will promote the development of fair and efficient circulation of virtual assets”.

Plany Ukrainy związane z kryptowalutami

Na początku sierpnia jeden z pracowników Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy zapowiadał, że płatności kryptowalutowe na Ukrainie będą akceptowane, a kilkanaście dni temu Ukraina wydała dekret o legalizacji kryptowalut.

Dodatkowo internetowy bank Monobank od dłuższego czasu pracuje nad wprowadzeniem możliwości handlowania kryptowalutami, co zapewniłoby dostęp do cyfrowych aktywów ponad 2,5 milionom klientów. Więcej informacji znajdziesz w artykule ukraiński bank internetowy wprowadzi usługę handlu BTC.

Komentarze