Ukraiński bank internetowy wprowadzi usługę handlu BTC

Popularny ukraiński bank internetowy Monobank ogłosił przeprowadzenie wstępnej integracji z platformą handlu kryptowalutami.

Pozwoli to rozszerzyć usługi banku o możliwość kupowania kryptowalut przy pomocy karty płatniczej, a tym samym znacznie ułatwi cały proces i wyeliminuje konieczność korzystania z usług zewnętrznych firm. Może to skłonić wielu mieszkańców Ukrainy do dokonania pierwszej inwestycji w kryptowaluty.

Ponad 2,5 miliona klientów e-banku zyska możliwość handlu BTC

Internetowy bank Monobank został założony w 2017 roku i działa na licencji Universal Bank. Ten natomiast należy do Serhija Tihipko. Miliarder uważany jest za jednego z najbogatszych Ukraińców, a w latach 2002-2004 był prezesem Narodowego Banku Ukrainy. Według danych z sierpnia ubiegłego roku Monobank miał ponad dwa i pół miliona klientów. Jeżeli więc uda się wprowadzić usługę handlu kryptowalutami, będzie to duży krok na drodze do ich popularyzacji na Ukrainie.

Istotny wpływ Tesli na decyzje banków

O planach wprowadzenia usług związanych z kryptowalutami poinformował współzałożyciel Monobanku Oleg Gorokhovsky. Według przekazanej przez niego informacji nowa funkcja może zostać dodana jeszcze w tym miejscu. Jednocześnie bank internetowy wciąż oczekuje na jej zatwierdzenie przez Narodowy Bank Ukrainy. Gorokhovsky pracował wcześniej jako zastępca prezesa zarządu w PrivatBanku, który jest największą tego typu instytucją na Ukrainie. Już na początku 2021 roku wyrażał swoje pozytywne nastawienie wobec kryptowalut, na co wpłynęła decyzja Tesli, aby zainwestować pieniądze w BTC (opisywaliśmy to w artykule: Stało się | Tesla wchodzi w bitcoin).

Ustawa związana z aktywami wirtualnymi

Wprowadzenie handlu kryptowalutami przez popularny bank internetowy to nie jedyna istotna wiadomość z Ukrainy. W ubiegłym tygodniu Oleksandr Bornyakov (wiceminister Ministerstwa Transformacji Cyfrowej) poinformował o wystawieniu rekomendacji dla zaktualizowanej wersji ustawy „O aktywach cyfrowych” (On Virtual Assets). Tym samym rząd Ukrainy nie kryje swojego zainteresowania kryptowalutami. Warto również wspomnieć, że podobnie jak wiele innych krajów, Ukraina interesuje się tematem cyfrowej waluty banku centralnego. Związane z nią przepisy zostały uchwalone w ostatnią środę.

Komentarze